Działka pod dom energooszczędny

Działka pod dom energooszczędny

Budowę domu energooszczędnego trzeba rozpocząć od poszukiwania działki, na której będzie to możliwe. Nie na każdej parceli da się bowiem wznieść budynek spełniający założenia energooszczędności. Tymczasem znalezienie działki idealnej jest nie lada wyczynem.

Chcąc mieć oszczędny dom, oszczędzanie energii trzeba planować już na etapie wybierania działki. Ważne, by była jak najbardziej nasłoneczniona, co będzie miało kluczowe znaczenie zwłaszcza zimą. Następnie warto się zorientować, jakie w regionie panują średnie temperatury sezonowe, z którego kierunku najczęściej wieje wiatr, czy w okolicy (lub bezpośrednio na działce) rosną drzewa i czy będą miały wpływ na odczuwalną w przyszłym budynku siłę orazdziałka budowlanatemperaturę wiatru. Wybór projektu domu, systemu ogrzewania i zaplanowanie zagospodarowania otoczenia budynku będą bowiem w dużej mierze uzależnione od tych - wydawałoby się - drobiazgów.

Dom na cztery strony świata
Według badań zleconych przez Komisję Europejską koszty budowy przeciętnego domu wynoszą zaledwie 15% całkowitych kosztów ponoszonych w „cyklu życia” budynku. 85% to koszty eksploatacji i rozbiórki. Architekci uważają, że prawidłowo zaprojektowany i zbudowany dom energooszczędny pozwala na znaczną zmianę tych proporcji - inwestycja bywa droga, jednak eksploatacja mało kosztowna. W domu energooszczędnym liczy się bowiem przede wszystkim oszczędzanie energii. Dlatego budowę trzeba zacząć od znalezienia odpowiedniej działki, a dom projektować w zależności od panujących na niej warunków. Obiekt przede wszystkim musi magazynować ciepło, zatem okna, tarasy i wszelkie przeszklenia powinny wychodzić na południe, w ostateczności południowy wschód lub południowy zachód. Naturalne „izolacje cieplne”, takie jak ściany sąsiednich budynków, drzewa itp. powinny osłaniać ściany domu skierowane na północ i wschód. Jeśli działka leży na terenie pagórkowatym, warto szukać miejsca nieco powyżej doliny po południowej stronie wzgórza - będzie najmocniej nasłonecznione. Idealnie jeśli w okolicy rosną drzewa. Jeśli ich nie ma, warto sprawdzić, czy można je sadzić, bowiem drzewa osłaniają dom przez wiatrem, a latem zmniejszają wahania temperatury dachu i elewacji, co zmniejsza straty ciepła w budynku. Drzewa ponadto poprawiają mikroklimat stanowiąc przydomową fabrykę tlenu. Idealna działka pod dom energooszczędny leży zatem na lekkim wzniesieniu od strony południowej, z dojazdem od północy, od południa jest otwarta na słońce, zaś od północy i wschodu chroniona przed wiatrem innymi budynkami lub szpalerami drzew. Wówczas wystarczy już tylko usytuować dom tak, by idealnie wyznaczał cztery strony świata, z wszystkimi oknami skierowanymi na południe, a systemy ogrzewania dobrać w zależności od średnich temperatur i nasłonecznienia panującego w rejonie.

Uwaga na drzewa
Bryła domu energooszczędnego zapewne nie będzie zbliżona do regionalnej architektury, dlatego przed zakupem działki w urzędzie gminy należy sprawdzić, czy w danej okolicy nie wprowadzono ograniczeń dotyczących architektury. Na przykład w rejonie, gdzie budynki muszą być dostosowane do regionalnych zabytków z dużą ilością ozdobnych detali i dachem mansardowym nie wybudujemy domu energooszczędnego. Domy energooszczędne mają bowiem zazwyczaj bardzo prostą architekturę. Są budowane w zwartej bryle w kształcie prostokąta bez wykuszy i z jedno- lub dwuspadowym dachem. Dobrze wykonane projekty domów energooszczędnych mają również minimalną ilość narożników i załamań przegród.

Ponadto, planując otoczenie domu od północy drzewami, warto poznać miejscową roślinność. Należy bardzo ostrożnie sadzić gatunki drzew, które nie mają naturalnych wrogów na danym terenie. Konsekwencją może być nadmierny, niekontrolowany rozrost sprowadzonych okazów. W Polsce tymczasem na wycinkę drzew mających więcej niż 5 lat, trzeba uzyskać pozwolenie wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta. Argumentując, że topola posadzona w towarzystwie klonów zbytnio się rozrosła i zacienia dach, co obniża energooszczędność domu, pozwolenia na pewno nie otrzymamy.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Paweł Wiśniewski

Zdjęcia: BuildDesk Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także