Dwa pomysły na ciekawe wykończenie ściany - efekt kamienia i rosy

6
Stiuk wapienny - efekt kamienia
Dekoracyjne tynki i farby strukturalne pozwalają na uzyskanie bardzo ciekawych efektów na ścianach.

Obecnie farby i masy dekoracyjne dają dużo więcej możliwości, niż tylko uzyskanie gładkiej, kolorowej płaszczyzny. Polecamy dwa pomysły na ciekawe wykończenie ściany.

Ściana może być ciekawym akcentem dekoracyjnym we wnętrzu. Wystarczy ją odpowiednio wykończyć, na przykład masą dekoracyjną lub farbą strukturalną. Taka ściana najlepiej wygląda w neutralnym otoczeniu. Dlatego pozostałe ściany powinny być gładkie, pomalowane na jednolity kolor. Dobrym wyborem jest biel (oferowana obecnie w wielu odcieniach) lub kolor dopasowany do barwy ściany, która ma grać główną rolę we wnętrzu. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że wnętrze będzie przeładowane. Za to powstanie harmonijna całość.
Jeśli mamy kominek, to ściana na której się on znajduje, będzie idealną powierzchnią do dekoracyjnego wykończenia.

Podpowiadamy też: Jak malować ściany - krok po kroku

Farba akrylowa o efekcie rosy

Dzięki odpowiedniej farbie, nasza ściana może wyglądać, jak pokryta kroplami rosy.

Francesco Guardi Collezione
Stiuk wapienny z metalicznym połyskiem

Stiuki wapienne mogą nadać ścianie wygląd kamienia. Dzięki odpowiednim dodatkom można uzyskać także modny, metaliczny połysk.

Francesco Guardi Collezione
Ściana wykończona tynkiem dekoracyjnym

Jeśli mamy kominek, warto pomyśleć o wyeksponowaniu ściany, na której się znajduje. Do jej wykończenia można użyć stiuki wapiennego o efekcie kamienia.

Francesco Guardi Collezione
Stiuk wapienny na ścianie

Tynki dekoracyjne mogą mieć różne barwy. Dobrze wyglądają w otoczeniu zbliżonych barw lub neutralnej bieli.

Francesco Guardi Collezione

Ściana jak z kamienia - stiuk wapienny

W aranżacji wnętrz bardzo modne są naturalne materiały, w tym kamień. Niestety zastosowanie go na ścianach nie zawsze jest możliwe. Ale efekt kamienia możemy uzyskać, stosując techniki tynkarskie. Potrzebna do tego będzie specjalne masa dekoracyjna.

Może ona być produkowana na bazie wapna gaszonego, z dodatkiem naturalnej glinki i wypełniaczy. Takie stiuki wapienne pozwalają na ścianie stworzyć efekt głęboko polerowanego kamienia o łupanej strukturze. Możemy również skorzystać z mas tynkarskich produkowanych na bazie żywicy i kruszyw kwarcowych lub marmurowych. Ściana wykończona takim tynkiem będzie miała chropowatą fakturę.

Zobacz równieżDekoracja ścian stiukiem wapiennym

Ciekawy efekt dekoracyjny uzyskamy stosując dodatek płatków miki – srebrnej, złotej, brązowej lub bezbarwnej. Dzięki temu ściana zyska modny metaliczny połysk.

Ściana, jak pokryta kroplami rosy - dekoracyjna farba akrylowa

Ciekawie będzie się również prezentowała ściana pokryta farbą strukturalną lub nowoczesną farbą akrylową. Z ich pomocą możemy uzyskać np. efekt tkaniny. Ale bardzo oryginalnym pomysłem jest ściana, która będzie wyglądała jak pokryta kroplami rosy. Wrażenie drobniutkich kropel uzyskuje się dzięki farbie akrylowej, która zawiera specjalne szklane wypełniacze oraz pigmenty metaliczne.

Dowiedz się więcej: Jak stosować farby strukturalne i jakie ciekawe efekty można uzyskać

Ważny jest także sposób nanoszenia farby dekoracyjnej, który może dać dodatkowe efekty wizualne. Inaczej będzie prezentowała się ściana, którą pomalujemy na ukos, a inaczej – malowana w jodełkę lub nierównomiernie. Jeśli chcemy optycznie podwyższyć pomieszczenie, warto aplikować farbę pionowo. Natomiast jeżeli zależy nam, żeby pokój wydawał się szerszy – nanośmy farbę poziomo.

Oceń artykuł
4,33 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Francesco Guardi Collezione / Lakma SAT

Polecamy Ci również

Zobacz także