Drewno konstrukcyjne - podstawa bezpieczeństwa domu

Drewno konstrukcyjne - podstawa bezpieczeństwa domu

Inwestorzy lubią drewno. Dlaczego? Jest tanie, lekkie oraz proste w obróbce i montażu. To materiał naturalny, o dużych walorach estetycznych. Jednak pod warunkiem, że jest odpowiednio zabezpieczony przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi
i biologicznymi.


dom z drewnianymi elementami

Drewno konstrukcyjne narażone jest na działanie dwóch rodzajów czynników:

  • abiotycznych, a więc wilgoć, zmiany temperatury,
  • biotycznych, czyli pleśń, grzyby domowe i owady żerujące w drewnie.

Ich oddziaływanie wymusza konieczność odpowiedniego zabezpieczenia drewnianych elementów. Bardzo często spotykam się z sytuacją, w której inwestor rezygnuje z zastosowania impregnatów ochronnych, licząc na oszczędności. Niestety, w naszym klimacie drewno jest ciągle wystawione na działanie wilgoci, sprzyjającej rozwojowi m.in. niszczycielskich grzybów. Tym samym inwestor naraża się na straty, bo drewno i tak trzeba będzie zaimpregnować, o ile wcześniej grzyby nie naruszą konstrukcji domu.
Pojawia się więc efekt domina:

  • zmienne temperatury i wilgoć sprawiają, że drewno kurczy się i wypacza, powstają szczeliny
    i pęknięcia, co ułatwia wnikanie czynników destrukcyjnych;
  • w otworach zalega wilgoć, pojawia się pleśń, która podnosi wilgotność i stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów domowych;
  • grzyby spulchniają drewno, ich obecność prowadzi do jego rozkładu, a to z kolei wabi owady;
  • owady składają w desce jaja, a z jaj wylęgają się larwy, które drążą w desce kanaliki, osłabiając konstrukcję domu.

malowanie drewnaO czym więc pamiętać?

Drewno nie może być mokre. Optymalna wilgotność drewna konstrukcyjnego powinna wynosić między 15%-18%, ponieważ deska mokra jest mniej wytrzymała, niż sucha. Drewno musi zostać zaimpregnowane. Drewno kupione w tartaku jest już często zaimpregnowane metodą ciśnieniową, co poznamy po charakterystycznej, zielonkawej barwie deski. Możemy też zabezpieczyć je sami. Dobry impregnat techniczny powinien chronić przed trzema rodzajami szkodników: pleśniami, grzybami i owadami, żerującymi w drewnie. Na rynku są też dostępne środki, które nie tylko chronią, ale też leczą drewno już zagrzybione. Informacji na ten temat należy szukać na etykiecie.
Jeśli drewno konstrukcyjne jest wilgotne, do jego zabezpieczenia należy użyć impregnatu, w którym bazą jest woda. Nie sprawdzi się tu produkt rozpuszczalnikowy, którego drewno nie przyjmie. Preparat wodny należy zastosować w mocniejszym stężeniu, obficie smarując powierzchnię. Nie wniknie on w drewno, jednak dojdzie do dyfuzji, czyli wyrównania stężeń. Po kilku miesiącach, kiedy elementy konstrukcyjne wyschną, można je ponownie dosycić środkiem w normalnym stężeniu roboczym.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Altax

Polecamy Ci również

Zobacz także