Drewniane bale z ociepleniem

Z zewnątrz wyglądają jak zwykłe ściany z bali pełnych. Są jednak znacznie nowocześniejsze. Ich sekret ukryty jest w środku. To warstwa termoizolacyjna, która zapewnia ścianom wyjątkowo korzystną izolacyjność termiczną, przy ich niedużej grubości.

Konstrukcja takich bali wygląda dość specyficznie. To dwa korytka o kształcie półbala lub deski, między którymi umieszczona jest na stałe gruba warstwa termoizolacji z pianki poliuretanowej. Aby wszystko się należycie trzymało, półbale spięte są ze sobą drewnianymi przekładkami. Na krańcach mają drewniane dekle. Zbudowanej z nich ściany, bez opukania, nie sposób odróżnić od ściany z litych bali drewnianych.

Ocieplone bale mają znacznie lepszą izolacyjność cieplną niż tradycyjne (U - od 0,24 do 0,18 W/(m²·K)) i są od nich znacznie lżejsze, co przyspiesza i ułatwia montaż.

budowa domu z bali dom z bali

bale drewniane na dom dom drewniany

Uzupełnieniem oferty są bale jednostronne. Pozwalają one na dowolne wykańczanie ścian od wewnątrz - na przykład poprzez zbudowanie okładziny z płyt gipsowo-kartonowych lub zrobienie boazerii drewnianej oraz od zewnątrz – poprzez obudowanie ściany klinkierem lub drewnianą szalówką.

Zobacz projekty domów drewnianych na www.e-projekty.pl

Ocieplone bale zachowują stabilność wymiarową i nie ulegają skręcaniu. Drewno używane do ich produkcji jest suszone komorowo do odpowiedniej wilgotności, tj. ok 12% i zabezpieczone przed zawilgoceniem.

Czym ocieplić dom?

wełna
wynik głosowania
49,1%
styropian
wynik głosowania
50,9%

Ilość oddanych głosów: 2030Sposób budowy ścian
Ocieplone bale układa się jeden na drugim i łączy za pomocą metalowych szpil. Nie trzeba między nimi umieszczać przekładek uszczelniających. Ściany działowe można robić w konstrukcji szkieletowej. Wszystkie elementy budynku, poza ścianami konstrukcyjnymi wykonuje się identycznie jak w zwykłych domach drewnianych. Budowa nie wymaga stosowania ciężkiego sprzętu, a realizacja inwestycji przebiega niezwykle szybko. Bale można wykańczać w taki sam sposób jak tradycyjne.
Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Domy z bali Markisz Danuta

Polecamy Ci również

Zobacz także