Domy z drewnianą elewacją - ochrona

Domy z drewnianą elewacją - ochrona

Elewację domu możemy przyrównać do zimowego płaszcza. „Otula” konstrukcję budynku, chroniąc ją przed negatywnym wpływem zmieniającej się aury. Ale też zdobi dom
i w zależności od swojej barwy sprawia, że wydaje się on większy, wyższy, nadje mu tradycyjny, czy nowoczesny styl.

dom z drewnianą elewacjąelewacja domu z drewna

Domy z drewnianą elewacją wymagają szczególnej troski. Jednakże warto wybrać ten materiał, który jest naturalny, ekologiczny i oddychający. Pozwala stworzyć przytulny klimat, przywodzący na myśl górskie chaty, czy domy letniskowe kojarzące się z relaksem i miłym spędzaniem czasu. Dobrze zabezpieczona drewniana elewacja na pewno będzie służyć przez długie lata.

drewno na tarasietaras z drewna

Naturalne, czy barwione?

Naturalny odcień drewna jest uniwersalny i praktyczny, jednakże nie daje tylu możliwości, co odpowiednio dobrany do stylu budynku, jego historii oraz krajobrazu kolor. Barwa elewacji, podobnie, jak w przypadku wnętrz może dom optycznie powiększyć, podwyższyć, podkreślić jego architektoniczne detale, uwypuklić zalety, czy ukryć niedoskonałości.
W 2010 roku Benjamin Moore stworzył nowej generacji linię wodorozcieńczalnych produktów do drewna - ARBORCOAT®, które nie tylko świetnie je chronią, ale też mogą zmienić jego barwę
z zachowaniem naturalnej faktury.
Oferta marki właśnie wzbogaciła się o nowy produkt z tej serii – w pełni kryjącą, akrylową lakierobejcę ARBORCOAT® Exterior Waterborne Solid Deck & Siding Stain 640. Dzięki niej kolor drewna możemy zmienić na każdy z palety marki Benjamin Moore, zachowując przy tym jego charakterystyczną strukturę słoi.

dom - kolor elewacji

Nieograniczone możliwości

Produkty z linii ARBORCOAT® to połączenie innowacyjnej receptury opracowanej ze szczególną troską o środowisko naturalne oraz wyjątkowych parametrów technicznych, uzyskanych w wyniku testowania produktu w najbardziej ekstremalnych warunkach. Wodorozcieńczalna technologia, którą może się pochwalić nieliczne grono producentów oraz najwyższej jakości żywice tworzą trwałą powłokę, chroniącą drewno przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych i wzrostem mikroorganizmów. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i nie traci z upływem czasu swojego pierwotnego koloru. Najnowszy ARBORCOAT® 640 może być użyty do zabezpieczenia zarówno surowego, jak i wcześniej malowanego drewna lub renowacji płyt oraz paneli imitujących naturalny materiał. Dzięki niemu zmienimy kolor sidingu, ogrodzenia wokół domu, balustrady, altany, podbitki dachowej, belek, werandy, czy tarasu. Jest przeznaczony do wszystkich gatunków drewna - miękkich i twardych. ARBORCOAT® 640 tworzy matowe wykończenie, świetnie podkreślające głębię koloru.

drewniana podłoga na tarasie
drewniana elewacja
dom jednorodzinny
dom z zieloną elewacją
elewacja zewnętrzna
okiennice drewniane
malowanie elewacji
elewacja zewnętrzna drewniana
pomalowana elewacja domu
elewacja kolorowa
kolor elewacji
podłoga drewniana
kolor drzwi zewnętrznych

Kolorowe elewacje

Decydując się na zmianę koloru elewacji warto pamiętać o kilku regułach. Po pierwsze kolor przewodni budynku powinien pasować do elementów, które pozostaną nie zmienione, jak np. dach,  ogrodzenie, czy odcień kostki lub kamienia na podjeździe. Ważna jest też wielkość działki. Jeśli jest ona mała, wówczas powinniśmy unikać kolorów, które optycznie powiększą dom. Raczej należy postawić na intensywne, ciemniejsze barwy.
Warto zwrócić też uwagę na zabudowania sąsiadujące z posiadłością, ich styl oraz kolor.
W przypadku neutralnych barw, ich elegancję podkreślą pomalowane na biało detale. Możemy też użyć jednego koloru w różnych odcieniach, które posłużą do eksponowania najbardziej urokliwych elementów domu.
W zewnętrznej aranżacji istotną rolę odgrywają drzwi. Nadanie im odważnej barwy sprawi, że stanowić będą mocny, przykuwający spojrzenie akcent. Nie należy zapominać, że kolory z zewnątrz przenikają do wnętrz, jak na przykład barwa framug okiennych. Dlatego myśląc o aranżacji zewnętrznej postarajmy się, by była ona spójna z wewnętrznym wystrojem domu. Wszystkie drewniane elementy eksponowane na zewnątrz można przemalować na dowolny kolor lekierobejcą. Uzyskamy wówczas najlepszą ochronę drewna i zachowamy jego atrakcyjny wygląd na długie lata.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Benjamin Moore

Polecamy Ci również

Zobacz także