Domy w stylu góralskim

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Choć wznoszone w tym stylu domy spotkamy głównie na terenach Polski południowej, wpływy architektury góralskiej mają znacznie szerszy zasięg.
Domy w stylu góralskim

Fascynacja tym oryginalnym stylem już dawno przekroczyła granice Małopolski, zaś moda na styl góralski zatacza coraz szersze kręgi.

Zaczęło się z Zakopanem…

Wielka kariera stylu góralskiego
w architekturze rozpoczęła się dość skromnie. Fascynacja Stanisława Witkiewicza Zakopiańszczyzną i jego sztuką ludową sprawiła, że pod koniec XIX wieku zwykłe, góralskie chaty zaczęły przemieniać się
w prawdziwe dzieła sztuki drewnianej architektury. To właśnie w Zakopanem, modnym kurorcie przyciągającym wybitnych artystów, narodziła się moda na domyw stylu góralskim. Wkrótce cechy charakterystyczne dla architektury tego regionu zaczęły pojawiać się w innych miejscowościach, m.in. w Nałęczowie.

Podmurówki i werandy, czyli charakterystyczne cechy stylu góralskiego

Styl góralski przyciąga uwagę kilkoma charakterystycznymi cechami. Rozbudowane dachy
z ozdobnymi kominami oraz kamienne podmurówki są najlepszymi wizytówkami takich budynków. Nieodłącznymi elementami architektury góralskiej są również werandy i ozdobne tarasy. Pięknie prezentują się ściany takich domów, wznoszone z poziomych belek zwanych płazami. Dodatkowego uroku takim obiektom dodają liczne elementy dekoracyjne, w tym bogata snycerka inspirowana ludowymi motywami oraz drewniane okiennice o przyciągających uwagę kształtach.

Domy w stylu góralskim

Dlaczego warto postawić na styl góralski?

Domy wznoszone na góralską modłę cieszą się dużym uznaniem z wielu względów. Ich mieszkańcy chętnie wymieniają zalety takich budynków. To przede wszystkim piękno
i komfort, przytulna atmosfera i miłe dla oka otoczenie. Drewno zaś, będące podstawowym materiałem stosowanym
w takich przypadkach, zapewnia we wnętrzu korzystny dla ludzkiego zdrowia mikroklimat oraz odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza.
Moda na regionalną architekturę oraz jej niezwykłe piękno sprawiają, że domy inspirowane stylem góralskim cieszą się dużą popularnością. Są one nie tylko przytulnym gniazdkiem, ale i pięknym, miłym dla oka elementem krajobrazu. Ci, którzy zdecydują się na budowę drewnianego domu
i postawią na styl góralski muszą jednak przed przystąpieniem do prac zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami. Ze względu na ochronę tego regionalnego stylu prawo reguluje kilka istotnych kwestii związanych z budową takiego obiektu. Stosowne przepisy określają m.in. wysokość podmurówki oraz rodzaj materiałów, które można wykorzystać podczas wykańczania elewacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl