Domy w stylu góralskim

Domy w stylu góralskim

Choć wznoszone w tym stylu domy spotkamy głównie na terenach Polski południowej, wpływy architektury góralskiej mają znacznie szerszy zasięg.

dom z balaFascynacja tym oryginalnym stylem już dawno przekroczyła granice Małopolski, zaś moda na styl góralski zatacza coraz szersze kręgi.

Zaczęło się z Zakopanem…

Wielka kariera stylu góralskiego
w architekturze rozpoczęła się dość skromnie. Fascynacja Stanisława Witkiewicza Zakopiańszczyzną i jego sztuką ludową sprawiła, że pod koniec XIX wieku zwykłe, góralskie chaty zaczęły przemieniać się
w prawdziwe dzieła sztuki drewnianej architektury. To właśnie w Zakopanem, modnym kurorcie przyciągającym wybitnych artystów, narodziła się moda na domyw stylu góralskim. Wkrótce cechy charakterystyczne dla architektury tego regionu zaczęły pojawiać się w innych miejscowościach, m.in. w Nałęczowie.

Podmurówki i werandy, czyli charakterystyczne cechy stylu góralskiego

Styl góralski przyciąga uwagę kilkoma charakterystycznymi cechami. Rozbudowane dachy
z ozdobnymi kominami oraz kamienne podmurówki są najlepszymi wizytówkami takich budynków. Nieodłącznymi elementami architektury góralskiej są również werandy i ozdobne tarasy. Pięknie prezentują się ściany takich domów, wznoszone z poziomych belek zwanych płazami. Dodatkowego uroku takim obiektom dodają liczne elementy dekoracyjne, w tym bogata snycerka inspirowana ludowymi motywami oraz drewniane okiennice o przyciągających uwagę kształtach.

dom góralskiDlaczego warto postawić na styl góralski?

Domy wznoszone na góralską modłę cieszą się dużym uznaniem z wielu względów. Ich mieszkańcy chętnie wymieniają zalety takich budynków. To przede wszystkim piękno
i komfort, przytulna atmosfera i miłe dla oka otoczenie. Drewno zaś, będące podstawowym materiałem stosowanym
w takich przypadkach, zapewnia we wnętrzu korzystny dla ludzkiego zdrowia mikroklimat oraz odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza.
Moda na regionalną architekturę oraz jej niezwykłe piękno sprawiają, że domy inspirowane stylem góralskim cieszą się dużą popularnością. Są one nie tylko przytulnym gniazdkiem, ale i pięknym, miłym dla oka elementem krajobrazu. Ci, którzy zdecydują się na budowę drewnianego domu
i postawią na styl góralski muszą jednak przed przystąpieniem do prac zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami. Ze względu na ochronę tego regionalnego stylu prawo reguluje kilka istotnych kwestii związanych z budową takiego obiektu. Stosowne przepisy określają m.in. wysokość podmurówki oraz rodzaj materiałów, które można wykorzystać podczas wykańczania elewacji.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: domy.pl

Zdjęcia: MG Projekt

Polecamy Ci również

Zobacz także