Domy szkieletowe z elementów stalowych

2
Dom szkieletowy - konstrukcja stalowa
Budowa domu o konstrukcji stalowej przebiega szybko.

Domy o konstrukcji szkieletowej, zmontowanej ze stalowych profili, to dobry sposób na szybkie budowanie.

Stalowe kształtowniki z powodzeniem zastępują belki i deski. Na naszym rynku działa kilka firm, które zajmują się projektowaniem, produkcją i montażem domów, mających ściany stropy oraz dachy o konstrukcji ze stali ocynkowanej.

Ich budowa wygląda podobnie, jak drewnianych domów szkieletowych. Podobne są również możliwości kształtowania architektonicznego takich obiektów. Także właściwości użytkowe można uznać za podobne.

Zaletą szkieletu stalowego jest lekkość elementów i szybkość montażu. Wadę może stanowić ryzyko korodowania.
Stalowa konstrukcja pozwala na budowanie domów o wysokości sięgającej dwóch-trzech kondygnacji. Mogą to być zarówno budynki mieszkalne, jak i obiekty przemysłowe, hale lub garaże.

Montaż średniej wielkości domu mieszkalnego, jednorodzinnego trwa zazwyczaj od 4 do 10 dni, przy zatrudnieniu 3-5 robotników. Całość budowy zamyka się w około 3 miesiącach.

Dowiedz się również: Jakie zalety i ograniczenia ma więźba prefabrykowana

Elementy konstrukcji domu

Elementy konstrukcji produkuje się ze stalowych profili zimnogiętych. Są one lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Cynkowe zabezpieczenie (ocynk – 275 g/m²) chroni takie produkty przed rdzą. Profile łączy się w całość wkrętami samonawiercającymi, nitami lub śrubami. Montuje się z nich konstrukcję nośną ścian, ale także stropów i dachów. Używane są również do wykonywania elementów nadprożowych. Uzupełnieniem profili są pręty stężające i usztywniające. Ich celem jest zmniejszenie wiotkości i usztywnienie konstrukcji.

Projekt określa dokładnie ile i jakich elementów potrzeba. Ich standardowe wymiary rzadko wymagają korekty. Niekiedy jednak należy je skrócić. Robi się to specjalnym urządzeniem, które nie uszkadza cynkowej powłoki. Drobne cięcia można ewentualnie wykonać zwykłą piłą do metalu.

Dachy w budynkach szkieletowych najlepiej jest pokryć materiałem lekkim. Dobrze nadaje się do tego gont bitumiczny, blacha płaska, lub blachodachówka. Przy cięższych pokryciach (dachówka ceramiczna, cementowa, łupek kamienny) konstrukcja dachu może wymagać dodatkowych wzmocnień.

Wykończenie i izolacja ścian

Domy szkieletowe z profili stalowych ociepla się i wykańcza w identyczny sposób, jak domy szkieletowe z drewna. Tu również najczęstszym produktem do wykonywania termoizolacji jest wełna mineralna. Umieszcza się ja między stalowymi elementami konstrukcji ścian zewnętrznych i wewnętrznych (wewnątrz – jako izolację akustyczną).

Ponieważ stal dobrze przewodzi ciepło, ściany muszą też być zaizolowane termicznie od zewnątrz. W przeciwnym razie, pionowe i poziome profile będą działać jak mostki cieplne, generujące straty energii.

Wewnętrzne okładziny buduje się z płyt gipsowo-kartonowych, zewnętrzne z płyt cementowych lub wodoodpornych płyt OSB. Materiał elewacyjny może zaś być niemal dowolny – od tynku cienkowarstwowego zrobionego na systemie ociepleniowym, aż po mur klinkierowy.

Polecamy: Zasady murowania elewacji z klinkieru - krok po kroku

Stalowe nadbudowy istniejących domów

Dużym obszarem działania firm oferujących konstrukcyjne profile stalowe są tzw. nadbudowy. Lekkie konstrukcje z tego materiału znakomicie nadają się do podwyższania istniejących obiektów. Nadbudowy robi się na kamienicach i domach jednorodzinnych.

Prace takie mogą być prowadzone bez wyłączania budynku z użytku. Z profili stalowych łatwo również zbudować skośną więźbę na stropodachu płaskim. Pod takim nowym dachem da się także zrobić poddasze mieszkalne. To tani sposób na powiększenie przestrzeni użytkowej domu.

Stalowe konstrukcje - prefabrykacja

Stalowe konstrukcje świetnie sprawdzają się w technologiach prefabrykowanych. Łatwo jest w ten sposób zmontować całe ściany lub panele ścienne pod dachem zakładu produkcyjnego i łatwo też przetransportować wszystkie elementy na miejsce montażu. Samo łączenie ich w całość nie wymaga użycia dźwigu, ani innych specjalistycznych urządzeń. Dobrze z tym sobie radzi kilkuosobowa brygada wykonawcza.

Dowiedz się: Jakie zalety i wady mają domy modułowe

Odporność ogniowa domu o konstrukcji stalowej

Stal nie należy do materiałów palnych, natomiast w wysokich temperaturach ulega licznym deformacjom, co osłabia nośność wykonanych z niej elementów. W zastosowaniach budowlanych wymaga więc zabezpieczenia przeciwpożarowego.

Materiałem, który stanowi dobrą izolacje od wysokich temperatur jest wełna mineralna, bazaltowa. W budownictwie przemysłowym stosowane są zaś specjalne natryskowe powłoki, ograniczające ewentualne działanie ognia.

Oceń artykuł
3,45 / 20 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Kulesza

Polecamy Ci również

Zobacz także