Domy szkieletowe – skandynawskie rozwiązania

Domy szkieletowe – skandynawskie rozwiązania

Jasne, pełne światła, otwarte przestrzenie – tak można w dużym skrócie określić skandynawski styl architektury wnętrz, który obecnie króluje w wystroju mieszkań miłośników designu. Polacy polubili gust sąsiadów zza morza Bałtyckiego. Coraz częściej sięgają również po skandynawskie technologie budowlane.

domy szkieletowe

Trwałość konstrukcji

Skandynawska technologia budowania domów opiera się na użyciu prefabrykatów. Oznacza to, że elementy konstrukcyjne domu, a nawet całe ściany, przygotowywane są w fabryce. Na placu budowy łączy się je w  gotowy obiekt. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dom powstaje w zaledwie 3 miesiące.
Skandynawowie od lat udoskonalają technologię budowlaną celem wypracowania sposobu stawiania trwałych i  ekologicznych domów na tyle szybko, by konstrukcji nie zaszkodziły warunki atmosferyczne – tłumaczy Maciej Wojniłowicz z firmy Tektum Construction Group. – Gotowe elementy zabezpieczane są przed wilgocią, nie stosuje się spoin na bazie wody i zadasza się obiekt w kilka dni, eliminując ryzyko negatywnego wpływu czynników pogodowych na konstrukcję. Dzięki takiej organizacji procesu budowy oraz zastosowaniu ścian z systemami wentylacyjnymi, żywotność domu skandynawskiego sięga nawet 300 lat – dodaje.
Choć w Polsce najpopularniejszą technologią budowlaną jest wciąż tradycyjna murarka, coraz częściej sięgamy również po skandynawskie rozwiązania.
Żywe jeszcze kilka lat temu uprzedzenia względem domów modułowych teraz odchodzą w zapomnienie. Klienci przekonali się, że są to konstrukcje trwałe, bezpieczne i bardzo tanie w eksploatacji – mówi Maciej Wojniłowicz z Tektum Construction Group- Rachunki za ogrzewanie w budynku skandynawskim stanowią ułamek kosztów, jakie ponoszą właściciele tradycyjnych domów murowanych  – dodaje.

dom szkieletowy - budowa

Jakość materiałów

Niebagatelną rolę w technologii skandynawskiej oraz zapewnieniu trwałości domów i ich energooszczędności, odgrywa wysoka jakość użytych materiałów. Podstawą ścian jest drewno kategorii C-24. Drewno tej klasy uzyskuje się z drzew ścinanych zimą na dalekiej północy. Ze względu na tamtejsze warunki klimatyczne, pnie są bardzo zwarte. Przekłada się to na wytrzymałość i parametry surowca. Dla zminimalizowania przenikalności cieplnej, niezwykle ważny jest również odpowiedni dobór i montaż wełny mineralnej. Zastosowanie materiału o λ = 0,034 W/(m•K) i jego krzyżowe ułożenie, zapobiegające osuwaniu wełny, pozwalają na osiągnięcie niezmiennego w czasie wskaźnika U na poziomie 0,17 dla ściany i 0,15 dla połaci dachu.
Dopełnieniem skandynawskiej konstrukcji ściany jest zastosowanie w jej wewnętrznej części folii paraizolacyjnej. Właściwie położona, stanowi barierę uniemożliwiającą przenikanie wilgoci do środka budynku. Dzięki folii, para wodna jest odprowadzana na zewnątrz muru, do szczeliny wentylacyjnej. Struktura pozostaje sucha i elementy konstrukcyjne nie butwieją.
Komfort, ekologia , obniżenie kosztów budowy i utrzymania – to ciągłe wyzwania z jakimi zmierza się branża budowlana. Skandynawowie zdają się dążyć do wypracowania idealnego modelu budownictwa. Od dawna obowiązują tam wymogi analogiczne do wprowadzonych przez NFOŚiGW norm energooszczędności. Dodatkowo, w Norwegii obowiązkowe są takie usprawnienia, jak 20 cm izolacji pod płytą fundamentową czy rekuperator z wentylacją mechaniczną.

Powoli, wraz z rozwojem świadomości ekologicznej i tworzeniem przepisów sprzyjających ekologicznemu budownictwu, Polska nadrabia cywilizacyjne zaległości. Inwestorzy coraz częściej decydują się na przyjazne środowisku, oszczędne w perspektywie długoterminowej rozwiązania.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Tektum

Polecamy Ci również

Zobacz także