Wokół nich narosło wiele mitów. Mają kiepską akustykę, są łatwopalne, źle zabezpieczone przed wiatrem, małe, a do tego nie ma w Polsce dobrej firmy z tradycją budowy domów szkieletowych. Czy na pewno?
Niestety, takie opinie często można usłyszeć i to w dodatku z ust sprawdzonych fachowców. Nie wiadomo do końca skąd wzięło się takie złe mniemanie o technologii szkieletowej, tym bardziej że nie brakuje u nas osób, które znają się na rzeczy: budowy domów uczyły się za granica, a w Polsce mają na swoim koncie wybudowane ponad pół tysiąca domów szkieletowych. Jeśli nie jesteśmy pewni tej technologii zasięgnij języka u źródeł, poszukajmy kogoś, kto mieszka w takim domu
i przekonajmy się na własnej skórze, jak to wygląda. Często firmy budują też domy modelowe –
w wybranym miejscu Polski stawiają taki dom po to, by każdy zainteresowany mógł przyjść
i obejrzeć go dokładnie.
W domach szkieletowych jest słaba akustyka
Przyjęło się mówić, że domy szkieletowe mają bardzo złą akustykę. Nie jest to prawdą. Po pierwsze firmy, które specjalizują się w tego typu budownictwie stosują się do ogólnie przyjętych norm, według których budowane są także domy murowane. Po drugie, stosują szereg rozwiązań wpływających na to, że głośno włączone radio, suszarka z łazienki, czy nawet głośniejsza rozmowa, nie będą słyszalne w całym domu. Co należy do tych rozwiązań? Hałas między pomieszczeniami niwelowany jest specjalnymi płytami wyciszającymi układanymi w stropie i podwójnymi płytami kartonowo-gipsowymi w ścianach. Hałas spowodowany drganiami konstrukcyjnymi tłumiony jest natomiast wełną mineralną umieszczoną także w stopie oraz specjalnymi przekładkami pomiędzy płytą wierzchnią a belkami stropowymi. Poza tym płyty gipsowo-kartonowe nie są przykręcane bezpośrednio do belek stropowych tylko najpierw do listew. To z kolei powoduje nieprzekazywanie
w dół nadmiernej ilości drgań.
Domy szkieletowe są mało odporne na wiatr
Obalają się jak domki z kart – to kolejny mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Pamiętajmy o tym, że domy te powstają w kraju, gdzie wiatry potrafią wiać z dużo większą siłą niż u nas. Nikt nie opracowywałby technologii, która sprawdza się tylko w idealnych warunkach. Domy szkieletowe są tak zaprojektowane, by wytrzymały napór wiatru, są mocowane do fundamentów kotwami i specjalnie wzmocnione, dzięki czemu przy naporze wiatru, cała konstrukcja wyrównuje naprężenia.
Domy szkieletowe są łatwopalne
Drewno spala się łatwiej niż mur i takie są prawa fizyki, których nie zmieni nawet najwyższej klasy fachowiec. Jednak każda firma stosuje różnego typu zabezpieczenia przeciwpożarowe. Do najważniejszych z nich można zaliczyć bardzo staranne zaimpregnowanie każdego drewnianego elementu. Konstrukcja domów szkieletowych jest trudnopalna, a to znaczy, że nawet jeśli dojdzie do pożaru, nie podtrzymuje ognia i szybko gaśnie. Oprócz tego domy budowane są ze specjalnych materiałów: niepalnej bazaltowej wełny mineralnej i samogasnącego styropian oraz ognioodpornych płyt gipsowo-kartonowych. Pamiętajmy też o tym, że po ewentualnym pożarze, dom szkieletowy łatwiej jest naprawić niż dom murowany: wymienia się tylko zniszczony ogniem element.
W technologii szkieletowej nie buduje się dużych domów
Nie jest to prawdą. Tego typu technologia, wbrew obiegowej opinii, daje duże pole manewru. Rozpiętość gabarytowa domów szkieletowych może być naprawdę duża, np. w Szwecji powstał budynek, który ma 8 pięter. W Polsce buduje się zarówno małe domy szkieletowe (do 60 m²) jak i bardzo duże przekraczające 400 m². Powierzchnia zależy od inwestora i jego funduszy. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń związanych z technologią budowy. Fachowcy jednak zachęcają do budowy domów średniej wielkości. Budowa bardzo małych domów jest nieekonomiczna, a całą sytuację można przyrównać do zakupu mieszkania od dewelopera: im większy metraż, tym cena za metr jest niższa. Oczywiście nie warto też przesadzać w druga stronę. Przyjęło się, że dla rodziny czteroosobowej w zupełności wystarczy dom o powierzchni 150 m².
mallwin
czy ktoś budował dom w technologii szkieletowej i może potwierdzić informacje o akustyce?
adam_50
I tak, i nie.
W ścianach wełna 5 cm + obustronni OSB i GK wystarczy.
W stropach, żadne przekładki, tylko 5 cm betonu zapewnia komfort akustyczny.
KatarzynaS
Dobrym rozwiązaniem na stropy jest także specjalna wełna mineralna produkowana w postaci mat. Materiał ten posiada doskonałe właściwości izolacyjności akustycznej.