Domy szkieletowe – prawda czy fałsz?

3
Domy prefabrykowane doskonale sprawdzą się w polskim klimacie

Wokół nich narosło wiele mitów. Mają kiepską akustykę, są łatwopalne, źle zabezpieczone przed wiatrem, małe, a do tego nie ma w Polsce dobrej firmy z tradycją budowy domów szkieletowych. Czy na pewno?

Niestety, takie opinie często można usłyszeć i to w dodatku z ust sprawdzonych fachowców. Nie wiadomo do końca skąd wzięło się takie złe mniemanie o technologii szkieletowej, tym bardziej że nie brakuje u nas osób, które znają się na rzeczy: budowy domów uczyły się za granica, a w Polsce mają na swoim koncie wybudowane ponad pół tysiąca domów szkieletowych. Jeśli nie jesteśmy pewni tej technologii zasięgnij języka u źródeł, poszukajmy kogoś, kto mieszka w takim domu
i przekonajmy się na własnej skórze, jak to wygląda. Często firmy budują też domy modelowe –
w wybranym miejscu Polski stawiają taki dom po to, by każdy zainteresowany mógł przyjść
i obejrzeć go dokładnie.

W domach szkieletowych jest słaba akustyka

Przyjęło się mówić, że domy szkieletowe mają bardzo złą akustykę. Nie jest to prawdą. Po pierwsze firmy, które specjalizują się w tego typu budownictwie stosują się do ogólnie przyjętych norm, według których budowane są także domy murowane. Po drugie, stosują szereg rozwiązań wpływających na to, że głośno włączone radio, suszarka z łazienki, czy nawet głośniejsza rozmowa, nie będą słyszalne w całym domu. Co należy do tych rozwiązań? Hałas między pomieszczeniami niwelowany jest specjalnymi płytami wyciszającymi układanymi w stropie i podwójnymi płytami kartonowo-gipsowymi w ścianach. Hałas spowodowany drganiami konstrukcyjnymi tłumiony jest natomiast wełną mineralną umieszczoną także w stopie oraz specjalnymi przekładkami pomiędzy płytą wierzchnią a belkami stropowymi. Poza tym płyty gipsowo-kartonowe nie są przykręcane bezpośrednio do belek stropowych tylko najpierw do listew. To z kolei powoduje nieprzekazywanie
w dół nadmiernej ilości drgań.

Domy szkieletowe są mało odporne na wiatr

Obalają się jak domki z kart – to kolejny mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Pamiętajmy o tym, że domy te powstają  w kraju, gdzie wiatry potrafią wiać z dużo większą siłą niż u nas. Nikt nie opracowywałby technologii, która sprawdza się tylko w idealnych warunkach. Domy szkieletowe są tak zaprojektowane, by wytrzymały napór wiatru, są mocowane do fundamentów kotwami i specjalnie wzmocnione, dzięki czemu przy naporze wiatru, cała konstrukcja wyrównuje naprężenia.

Domy szkieletowe są łatwopalne

Drewno spala się łatwiej niż mur i takie są prawa fizyki, których nie zmieni nawet najwyższej klasy fachowiec. Jednak każda firma stosuje różnego typu zabezpieczenia przeciwpożarowe. Do najważniejszych z nich można zaliczyć bardzo staranne zaimpregnowanie każdego drewnianego elementu. Konstrukcja domów szkieletowych jest trudnopalna, a to znaczy, że nawet jeśli dojdzie do pożaru, nie podtrzymuje ognia i szybko gaśnie. Oprócz tego domy budowane są ze specjalnych materiałów: niepalnej bazaltowej wełny mineralnej i samogasnącego styropian oraz ognioodpornych płyt gipsowo-kartonowych. Pamiętajmy też o tym, że po ewentualnym pożarze, dom szkieletowy łatwiej jest naprawić niż dom murowany: wymienia się tylko zniszczony ogniem element.

dom szkieletowyW technologii szkieletowej nie buduje się dużych domów

Nie jest to prawdą. Tego typu technologia, wbrew obiegowej opinii, daje duże pole manewru. Rozpiętość gabarytowa domów szkieletowych może być naprawdę duża, np. w Szwecji powstał budynek, który ma 8 pięter. W Polsce buduje się zarówno małe domy szkieletowe (do 60 m²) jak i bardzo duże przekraczające 400 m². Powierzchnia zależy od inwestora i jego funduszy. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń związanych z technologią budowy. Fachowcy jednak zachęcają do budowy domów średniej wielkości. Budowa bardzo małych domów jest nieekonomiczna, a całą sytuację można przyrównać do zakupu mieszkania od dewelopera: im większy metraż, tym cena za metr jest niższa. Oczywiście nie warto też przesadzać w druga stronę. Przyjęło się, że dla rodziny czteroosobowej w zupełności wystarczy dom o powierzchni 150 m².

Oceń artykuł
3,75 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Aleksandra Kuśmierczyk

Zdjęcia: Wolf System

Polecamy Ci również

Zobacz także