Budowa tradycyjnego domu murowanego to zadanie wymagające wiele czasu, poświęceń i cierpliwości. Nie dziwi więc, że Polacy zaczynają doceniać technologię lekką i coraz częściej decydują się na postawienie domu szkieletowego.
Terminem „dom szkieletowy” określane są wszystkie domy oparte na drewnianej konstrukcji nośnej budynku. Dzięki temu można budować je bardzo szybko, czego najlepszym dowodem są krótkie terminy realizacji - dom w stanie surowym zamkniętym gotowy jest już po 4-6 tygodniach, a w stanie deweloperskim po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia budowy.
Z uwagi, że domy szkieletowe wykonywane są z ekologicznych materiałów, są przyjazne dla swoich mieszkańców i bywają nawet nazywane domami dla alergików. W zależności od sposobu budowy wśród domów szkieletowych wyróżnia się takie domy jak kanadyjczyk, dom szwedzki czy dom gotowy.
W przypadku tzw. kanadyjczyka cała konstrukcja montowana bezpośrednio, krok po kroku, na placu budowy. Niestety takie rozwiązanie sprawia, że konstrukcja narażona jest na działanie czynników atmosferycznych, co może niekorzystnie odbić się na jej wytrzymałości.
W domu szwedzkim część konstrukcji nośnej dostarczana jest w postaci prefabrykatów (ściany z oknami), natomiast elewację wykonuje się już na budowie.
Domy gotowe składa się natomiast niczym klocki, gdyż w najszerszym zakresie budowany jest z prefabrykatów. Na plac budowy dostarczane są gotowe ściany z wmontowanymi oknami i gotową elewacją, dzięki czemu proces konstrukcji jest bardzo szybki. Fakt, że ściany są prefabrykowane na hali, czyli pod dachem, sprawia, że nie są one poddawane szkodliwemu wpływowi warunków atmosferycznych, a specjalne stoły montażowe gwarantują precyzję wykonania.
www.geo-technika.pl
Dla tego typu domu wykonuje się "cienkie" fundamenty (tak je znazwijmy), które ograniczają się do wylewki w postaci ławy... Tego typu "fundamenty" są jeszcze bardziej narażone na oddziaływanie gruntu (zamarzających wód gruntowych) będących w strefie oddziaływania naprężeń odfundamentowych. Dlatego niezwykle ważne jest wykonanie taniej ekspertyzy geotechnicznej dla potrzeb prawidłowego posadowienia fundamentów. Musimy mieć pewność, że często największa Inwestycja w Państwa życiu stoi na "stabilnym gruncie". W trakcie takiej ekspertyzy sprawdza sie czy w rejonie posadowienia fundamentu nie ma gruntów nieniśnych (plastyczne gliny, iły, namuły itp.). Tego typu grunty mogą ulegać uplastycznieniu i płynięciu i być wyciskane poza obręb fundamentów. W ten sposób powstaje pustka (pustki), które powodują w najlepszym przypadku nierówne osiadanie budynku.
Tego typu ekspertyza kosztuje ok. 900 zł (z podatkiem). Po prawidłowym wykonaniu ekspertyzy ma się pewność, że fundamenty są prawidłowo posadowione a nasza Inwestycja bezpieczna...
www.geo-technika.pl
inspektor
Zgadzam się w 100% z przedmówcą... Bez badań i ekspertyzy geotechnicznej do tego typu fundamentów ani rusz.... Zresztą pod wszystkie domki powinny być wykonywane ale to tak na marginesie.
Tektum
Oparte na drewnie szkieletowe konstrukcje, mimo rosnącej popularności, nadal kojarzą się raczej z domkami letniskowymi, niż z tradycyjną zabudową jednorodzinną. Wynika to głównie z braku wiedzy inwestorów na temat różnych możliwości budowy domu w technologi szkieletowej, którą - w zależności od sposobu budowy - można podzielić na kilka metod. Najbardziej popularne spośród wszystkich są: skandynawska, kanadyjska i niemiecka. Pomimo funkcjonującego podziału, ?szkieletówka? wielu osobom błędnie kojarzy się tylko z domami kanadyjskimi. Systemy szkieletowe oparte na drewnie można dostosować do wymagań inwestorów, zarówno pod względem estetyki, jak i możliwości kształtowania bryły i elewacji obiektu, co pozwala na realizację ciekawych projektów. Poza zaletami w postaci krótkiego czasu montażu, są znane z rozwiązań energooszczędnych. Zanim jednak inwestor zdecyduje się na realizację projektu w technologii szkieletowej, powinien poznać jej wszystkie możliwości. Dzięki temu wybierze metodę najbardziej odpowiadającą potrzebom konkretnej inwestycji.