Domy szeregowe - wady i zalety

Domy szeregowe - wady i zalety

Dom jednorodzinny w bloku - tak najtrafniej można scharakteryzować specyfikę domu szeregowego. Segment zapewnia komfort mieszkania zbliżony do domu wolno stojącego, jednak nie pozwala na pełną swobodę - sąsiad wciąż jest za ścianą.

Jedni uważają je za rozwiązanie optymalne, inni nie wyobrażają sobie życia w segmencie. Spór o budownictwo szeregowe przypomina dyskusje "o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy". Zdań jest tyle, ilu ludzi, a decyzję i tak każdy musi podjąć samodzielnie, najlepiej po poznaniu zalet i wad domów szeregowych.

Budowa i eksploatacja

Domy szeregowe mają jedną niewątpliwą zaletę - niższe koszty inwestycji przypadające na jeden segment niż w przypadku budowy domu wolno stojącego. Mniejsze są koszty zakupu działki (dom szeregowy można postawić na parceli o mniejszej powierzchni niż dom wolno stojący) i budowy wspólnych ścian. Koszty uzbrojenia terenu oraz doprowadzenia mediów są zbliżone do ponoszonych podczas budowy domu jednorodzinnego, jednak w przypadku "szeregowca" rozkładają się na kilku lub kilkunastu inwestorów. Tańsza jest również eksploatacja i konserwacja nieruchomości wspólnej - koszty wywożenia śmieci, sprzątania, konserwacji przyłączy mediów ponosi kilkanaście rodzin zamiast jednej.

Wadą jest mały wpływ właścicieli na jakość wykonania budynków wznoszonych przez deweloperów lub częste kłopoty z kontynuowaniem, czy nawet dokończeniem budowy w przypadku budowania w ramach spółdzielni inwestorów. Kłopoty z finansowaniem wstrzymały już niejedną inwestycję - wystarczy, że jeden z przyszłych właścicieli ma np. problem z otrzymaniem kredytu, by budowa znacznie zwolniła lub całkowicie stanęła. Podobnie, jak w przypadku wszystkich budynków wielorodzinnych, pojawiają się również kłopoty z zasiedleniem. Lokatorzy w różnym tempie wykańczają i zamieszkują swoje szeregi, zatem pierwsi mieszkańcy nawet przez kilka lat mogą spodziewać się trwania robót wykończeniowych w sąsiedztwie i związanych z tym uciążliwości: hałasu i kurzu.

Komfort mieszkania

Dom szeregowy nie jest mieszkaniem w bloku i to jego największa zaleta. Stwarza komfort mieszkania zbliżony do budynku wolno stojącego. Domy szeregowe, ze względu na swoją piętrową konstrukcję, wymuszają niejako podział na część rodzinną i prywatną, dającą możliwość odosobnienia w razie potrzeby. W praktyce salon zazwyczaj mieści się na parterze, zaś sypialnie, w których można skryć się przed pozostałymi domownikami na piętrze. Nie bez znaczenia jest także dodatkowe "pomieszczenie" charakterystyczne dla domu szeregowego - ogródek.

Znajdź projekt domu szeregowego na www.e-projekty.pl

"Ogródek jest uzupełnieniem segmentu i sprawia, że czujemy się tak, jakbyśmy mieszkali w wolno stojącym domu za miastem, choć mieszkamy na dużym osiedlu - mówi Jacek Nojewski, właściciel segmentu w gdańskiej dzielnicy Osowa. - Nawet na najprzestronniejszym i najpiękniej urządzonym balkonie dzieci zimą nie ulepią bałwana, a latem nie popływają w ogrodowym basenie."

Zabudowa szeregowa zazwyczaj bywa zlokalizowana w miastach, a co za tym idzie łatwiejszy jest dostęp do rozbudowanej sieci komunikacyjnej i miejskiej infrastruktury - sklepów, szkół, przedszkoli itp. Domy szeregowe często są elementem koncepcji architektonicznej dzielnic podmiejskich i osiedli o niskiej zabudowie, tym samym jakość dróg, chodników, oświetlenia ulic jest znacznie wyższa od osiedli domów jednorodzinnych lokalizowanych zazwyczaj poza miastami. Właściciele segmentów w miastach podkreślają też łatwy dostęp do infrastruktury służącej rekreacji, której trudno szukać na wsiach - basenów, ośrodków sportowych itp. Ścieżki pieszo-rowerowe na wsiach to wciąż rzadkość, w miastach stają się standardem.

To, co dla jednych jest zaletą, dla innych oznacza wadę dyskwalifikującą zabudowę szeregową. Dom szeregowy to w istocie kilka identycznych klocków ułożonych obok siebie - nie można zmienić zewnętrznego wyglądu budynku, zmieniać wielkości segmentu, układu wnętrza, czy rozplanowania funkcji pomieszczeń. Siłą rzeczy wąski segment jest piętrowy, a to wymusza podział przestrzeni na dzienną na parterze i prywatną na piętrze oraz codzienne, wielokrotne pokonywanie schodów. Konstrukcja domów szeregowych sprawia także, że we wszystkich segmentach (poza szczytowymi) dwie ściany wewnętrzne - dzielone z sąsiadami - są pozbawione okien, a to powoduje konieczność pewnych kompromisów w doświetlaniu pomieszczeń. Część z nich musi być ciemna - zazwyczaj architekci projektują segmenty tak, by były to korytarze i łazienka.

W szeregu na co dzień

Domy szeregowe, jak przekonują właściciele, dają wiele satysfakcji z posiadania segmentu i można czuć się w nich naprawdę komfortowo pod warunkiem, że nie unika się pewnych kompromisów i rozumie, iż obowiązuje zasada "coś za coś". Z jednej strony nie można zmienić wyglądu zewnętrznej elewacji i dostosować jej do własnych upodobań, z drugiej nie ma ryzyka, że będzie mieszkało się w otoczeniu niespójnym pod względem estetyki, bo sąsiedzi w dowolny sposób wybierają kształty budynków, elewacje i pokrycia dachowe. Inne przeciw - cały czas ma się sąsiadów za ścianą. Może ich nie widać, jednak słychać, jeśli nie w mieszkaniu, to przynajmniej w ogrodzie. Podobnie jak my, czasami imprezują, robią grilla w ogrodzie i ogólnie bywają męczący. W zamian - mieszkanie w małej wspólnocie zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Wszyscy wszystkich znają i są skłonni do wzajemnej pomocy. Można bez większych obaw pojechać na wakacje - sąsiedzi przypilnują domu.

Oceń artykuł
4,11 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Edyta Siemieniuk

Zdjęcia: Lipińscy Domy

Polecamy Ci również

Zobacz także