Domy prefabrykowane

0
Domy prefabrykowane doskonale sprawdzą się w polskim klimacie

Domy prefabrykowane zyskują w naszym kraju coraz większe rzesze zwolenników. Dlaczego?

Otóż tego typu budynki cechuje energooszczędność, niskie koszty eksploatacji, a także szybki montaż i ekologiczne materiały użyte do ich produkcji.

 Przez dziesiątki lat pokutowało w Polsce przekonanie, że jedynym prawdziwym domem jest dom postawiony w technologii tradycyjnej, murowanej. Od niedawna daje się jednak zauważyć zmianę tego stanowiska – coraz większa liczba rodaków zaczyna doceniać zalety lekkiego budownictwa prefabrykowanego. Czym jest spowodowana taka rewolucja w poglądach?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - jesteśmy coraz bardziej wymagający. Chcemy, by nasze domy cechowały się doskonałymi parametrami termicznymi, były niedrogie w utrzymaniu i zbudowane nie tylko szybko, ale również z wykorzystaniem ekologicznych materiałów. Takie właśnie możliwości dają nam domy prefabrykowane.

Domy prefabrykowane = szybka budowa

Jedną z najważniejszych zalet budownictwa prefabrykowanego jest - jak sama nazwa wskazuje - wykorzystanie prefabrykatów. Dzięki temu, że większa część konstrukcji przygotowywana jest w halach produkcyjnych, montaż domów przebiega szybko i bezproblemowo.

Proces stawiania budynku prefabrykowanego jest zdecydowanie łatwiejszy i przyjemniejszy niż w przypadku tradycyjnej technologii murowanej. Jako, że na plac budowy dostarczane są całe ściany, które następnie łączy się niczym klocki i poddaje ostatecznej obróbce, dom w stanie surowym zamkniętym gotowy jest już po 4-6 tygodniach, a w stanie deweloperskim po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia działań. Ważne jest również to, że całość prac prowadzona jest przez jedną, wyspecjalizowaną ekipę montażową, dzięki czemu możemy uniknąć wielu niepotrzebnych przestojów.

Co istotne, skrócenie czasu budowy niesie ze sobą duże korzyści przede wszystkim dla tych, którzy wzięli kredyt na dom. Mało kto może pozwolić sobie na finansowanie budowy z bieżących dochodów, stąd też większość inwestorów zaciąga w tym celu wielotysięczne pożyczki. Budowa domu murowanego nierzadko przeciąga się jednak w nieskończoność i wówczas inwestorzy muszą zacząć spłacać kredyt przed zakończeniem prac, co zwiększa ich wydatki i jest mocno frustrujące. W przypadku domów prefabrykowanych mamy pewność, że najpóźniej po kilku miesiącach od rozpoczęcia budowy będziemy mogli wprowadzić się do własnego domu i zacząć regulować zobowiązania względem banku.

Domy prefabrykowane = niższe rachunki

Kolejną bardzo istotną zaletą budownictwa prefabrykowanego jest energooszczędność, a co za tym idzie – niskie koszty eksploatacji domu. Doskonałe parametry termiczne budynków z prefabrykatów to przede wszystkim zasługa dobrej izolacji newralgicznych punktów, takich jak okna i ściany. Na przykład przegrody zewnętrzne Ultra-Thermo-Mega-Wand firmy Wolf System mają się współczynnik przenikalności cieplnej U na poziomie 0,14 W/(m²·K). Dzięki temu domy mające tego typu ściany spełniają nie tylko wymogi budownictwa energooszczędnego, ale również pasywnego. Oznacza to, że wartość rocznego zużycia energii potrzebnej do eksploatacji budynku wynosi maksymalnie 15 kWh/m². Warto zaznaczyć, że wyeliminowanie powstawania mostków termicznych w domach prefabrykowanych i ograniczenie ilości ciepła uciekającego na zewnątrz, przynosi wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Koszty eksploatacji domów prefabrykowanych są o 40-60% niższe niż w przypadku budynków murowanych. W skali roku oznacza to naprawdę duże oszczędności, a także jest korzystne dla środowiska naturalnego.

Domy prefabrykowane = życie w zgodzie z naturą

Niskie zapotrzebowanie na energię to nie jedyny aspekt, który przekona do technologii budownictwa prefabrykowanych zwolenników ekologicznego trybu życia. Domy gotowe są przyjazne dla środowiska również dzięki wykorzystaniu do ich budowy drewna – surowca niezwykle trwałego, a przy tym zapewniającego optymalną izolację cieplną i akustyczną.

Konstrukcja domów z prefabrykatów opiera się w zdecydowanej większości na drewnie, czyli materiale w 100% naturalnym. Dzięki temu panuje w nich przyjazny mikroklimat i nawet alergicy czują się w takich budynkach bardzo komfortowo. Warto również zaznaczyć, że liderzy na rynku budownictwa drewnianego nie impregnują surowca żadnymi substancjami toksycznymi, zatem z czystym sumieniem można ich domy prefabrykowane nazwać ekologicznymi.

Co ciekawe, fakt, że domy prefabrykowane oparte są na lekkiej konstrukcji wcale nie wyklucza możliwości budowania ich w polskich warunkach klimatycznych. Domy drewniane cieszą się bardzo dużą popularnością w Skandynawii i w austriackich Alpach, czyli rejonach o klimacie zdecydowanie surowszym niż nasz. Jak pokazują wieloletnie obserwacje, nawet podczas srogich mrozów czy dużych wahań temperatury w budynkach z prefabrykatów panuje przyjemne ciepło.

Domy prefabrykowane = dobry projekt

Decydując się na budowę domu zawsze chcemy, by idealnie wpisywał się on w nasz gust i upodobania. Budownictwo prefabrykowane daje nam możliwość stworzenia dowolnego projektu architektonicznego lub też - wyboru pasującego nam konceptu z portfolio producenta.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy inwestorzy zmieniają zdanie w kwestii technologii budowania w momencie, gdy mają już wybrany projekt domu murowanego. Co zrobić w takiej sytuacji? Dostosowanie dowolnego projektu domu do wymogów technologii prefabrykowanej jest jak najbardziej możliwe. Specjaliści z firm mogą dokonać takiej adaptacji, a nawet zmodyfikować projekt zgodnie nowymi wytycznymi przyszłych mieszkańców. Mówiąc krótko – kiedy mamy jasno sprecyzowane plany odnośnie naszego domu, nic nie stanie na przeszkodzie w ich realizacji.

Budowa domu większości z nas kojarzy się niezwykle skomplikowanym procesem, wymagającym koordynacji wielu działań i pochłaniającym coraz większe ilości pieniędzy. Z tego też względu, zamiast nadzorować kolejne ekipy budowlane i czekać wiele miesięcy na zakończenie prac, warto zdecydować się na dom prefabrykowany. Nie tylko powstanie on w bardzo krótkim czasie, ale przy tym będzie energooszczędny i ekologiczny.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Wolf System

Polecamy Ci również

Zobacz także