Domy na wąską działkę – najwęższe domy świata

Zabudowa wąskiej działki to nie lada problem, ale można sobie z nim poradzić. Z pewnym przymrużeniem oka prezentujemy możliwe inspiracje - czyli najwęższe domy świata.

Jeśli borykacie się z problemem budowy domu na wąskiej działce zobaczcie jak wyglądają te naprawdę najwęższe domy. W ich budowie prym wiodą Japończycy, wykorzystujący dosłownie każdy skrawek wolnej przestrzeni, ale pewne osiągnięcia mają też Londyńczycy, a także Polacy – to w Warszawie znajduje się jeden z najwęższych domów świata. Właściwie jest to plomba zbudowana w szczelinie między dwoma blokami, której szerokość sięga od 152 cm do 92 cm w najwęższym miejscu! Budowa była wprawdzie pomyślana jako instalacja artystyczna, ale z przeznaczeniem mieszkalnym. Trzeba jednak zaznaczyć, że obiekt powstał jako tymczasowy (ma być rozebrany w po kilku latach) i dlatego formalnie budynkiem mieszkalnym nie jest. Trzykondygnacyjna konstrukcja została zaprojektowana przez architekta Jakuba Szczęsnego i grupę projektową Centrum, a jest znana pod nazwą Dom Kereta. Budynek został zaprojektowany dla izraelskiego pisarza Etgara Kereta i służy jako miejsce działań kulturalnych i artystycznych oraz tymczasowe mieszkanie twórców z całego świata.

Jako „prawdziwe” domy funkcjonują natomiast te budynki:

Dom w brazylijskim mieście Madre de Deus – mający jeden metr szerokości (w najwęższym miejscu) i 10 wysokości. Mieści 3 sypialnie i 2 inne pokoje, kuchnię, pralnię, łazienkę.

 

Lucky Drops – jego szerokość wynosi 3,26 m, a długość 29,9 m. Ciekawy z zewnątrz, w środku przypomina mało przytulne wnętrze zeppelina i raczej trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie w nim. Ale może „Japończyk potrafi”.

 

Kolejny projekt, również japoński, ma już zdecydowanie bardziej „domowy” charakter i metraż średniego mieszkania (52,2 m²).

 

Zadziwiające przykłady japońskiej miniaturyzacji to domy w Nada oraz Osace. Obydwa powstały na działkach o powierzchni ok. 40 m², a jednak wyglądają na całkiem funkcjonalne.

 

Na zakończenie azjatyckiej wycieczki – dom z ogrodem (no dobrze - z ogródkiem) w Wietnamie. W porównaniu z innymi prezentowanymi domami jest całkiem spory. Ma 4 m szerokości i 20 długości, a trzy kondygnacje i półpiętra dają razem ponad 230 m² powierzchni. W tej sytuacji nie dziwi fakt, że znalazło się miejsce na ogród.

 

A w Europie? Całkiem przyjemna dobudówka powstała też w Londynie, zaprojektowana przez Alma-Nac.

 

Również w Londynie powstał dom w przestrzeni między domami liczącej 2,4 m.

 

Jeśli martwiliście się, że na Waszej wąskiej działce nie da się nic zbudować – bądźcie dobrej myśli. Zawsze da się coś zrobić.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: homedit.com

Polecamy Ci również

Zobacz także