Domy murowane

0
Domy murowane

Domy murowane swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim trwałości,
co przyczynia się do komfortu życia oraz zapewnia bezpieczeństwo i ochronę.

dom murowany

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na dom murowany muszą zastanowić się nad wyborem materiału. Ogromna różnorodność dostępnych na rynku materiałów budowlanych umożliwia wybranie optymalnych rozwiązań, zarówno na konstrukcję domu, jak i do jego wykończenia.

Beton komórkowy, ceramika, czy silikaty – który materiał konstrukcyjny najlepszy?

Na wytrzymałość oraz właściwości termiczno-wilgotnościowe budynku największy wpływ mają materiały konstrukcyjne. Do budowy fundamentów oraz ścian konstrukcyjnych najczęściej wykorzystywane są bloczki z betonu komórkowego. Ze względu na niewielką gęstość oraz dużą liczbę mikroporów doskonale nadają się do postawienia ścian jednowarstwowych. Spełnienie wymaganego warunku współczynnika przenikania ciepła, wynoszącego U≤0,3 W/(m²·K), osiągnięte zostanie już przy zastosowaniu bloczków o szerokości 36-48 cm. Bloczki są łatwe w obróbce, a ich gładkie powierzchnie boczne umożliwiają murowanie przy zastosbloczki z betonu komórkowego owaniu cienkiej warstwy zaprawy. Poszczególne bloczki łączone są na pióro i wpust, co niweluje ryzyko powstawania mostków termicznych. Niewielka gęstość tego materiału korzystnie wpływa na izolacyjność przegrody, jednocześnie nie osłabiając jej i zapewniając dobrą izolację akustyczną.
Podobne właściwości do bloczków betonowych mają bloczki keramzytobetonowe. Są niewiele węższe (24 cm), jednakże dodanie do nich drobnych frakcji keramzytu spowodowało, iż stały się cieplejsze oraz lżejsze. Jednocześnie mają zwartą strukturę, która jest odporna na rozwój mikroorganizmów i nasiąkanie wilgocią. Większość produktów keramzytobetonowych ma w środku dodatkową wkładkę ze styropianu, służącą za ocieplenie, a także grubszą jedną ściankę. Dzięki temu od strony wewnętrznej domu znacznie łatwiej akumulowane jest ciepło. Keramzytobeton, ze względu na swoją chropowatą i nierówną powierzchnię, umożliwia bardzo łatwe przymocowanie warstwy izolacyjnej, a także tynkowanie.

cegła ceramiczna Alternatywę dla bloczków betonowych stanowią także pustaki ceramiczne. Są niezwykle wytrzymałe i odporne na zmieniające się warunki pogodowe. Ceramika tradycyjna doskonale sprawdza się podczas budowy ścian zewnętrznych, dwu- lub trójwarstwowych. Wykorzystywana jest także do wznoszenia ścianek działowych, ze względu na małą izolacyjność cieplną.
W miejscach najbardziej narażonych na zniszczenie najlepiej wykorzystać cegły klinkierowe, które ze względu na technikę produkcji są niezwykle odporne, przez co z powodzeniem mogą być stosowane w narożnikach, filarach, słupach, czy cokołach. Mniejszą wytrzymałością charakteryzuje się cegła kratówka oraz pustaki ceramiczne, co jest konsekwencją drążeń poprawiających izolacyjność cieplną.  
W wielu przypadkach może być wystarczające wykonanie fundamentów z bloczków silikatowych, bądź pustaków z ceramiki poryzowanej. Materiały te są bardzo wytrzymałe i zapewniają dobrą ochronę, jednak po nasiąknięciu wilgocią tracą nośność. W efekcie szybko ulegają zniszczeniu, dlatego też należy starannie wykonać dodatkową hydroizolację zabezpieczającą przed wodą.
Istotne znaczenie dla jakości i wytrzymałości materiałów mineralnych i ceramicznych ma ich struktura oraz sposób wypalania. Cegła klinkierowa, dzięki spiekaniu jest zdecydowanie mniej nasiąkliwa, niż pustaki, przez co zapewnia wyższe właściwości termoizolacyjne, jednak pod względem izolacyjności cieplnej bezkonkurencyjne są produkty poryzowane, które w swojej strukturze mają mikroskopijne pory powietrzne. Wysoka wytrzymałość materiałów ceramicznych jest efektem ich dużej masy. Dzięki niej zapewniona jest również właściwa izolacyjność akustyczna ścian. Dodatkowo profilowane boki, stosowane w większości tych produktów, zapewniają niezwykle prosty i szybki sposób łączenia. Układanie zaprawy jedynie w spoinach poziomych skraca czas pracy, a jednocześnie nie powoduje utraty izolacyjności i wytrzymałości ściany.
Często pomijanym materiałem budowlanym są wyroby silikatowe. Są w całości ekologiczne, a jednocześnie bardzo wytrzymałe i uniwersalne. Twardością przewyższają nawet ceramikę tradycyjną, a zbudowane z nich ściany nie wymagają tynkowania.  Zapewniają także świetną izolację akustyczną i wyrównują poziom wilgotności w pomieszczeniach (pochłaniają nadmiar wody),  a dzięki zawartości wapnia do minimum ograniczają ryzyko zakwitu pleśni oraz grzybów. Wadą ścian konstrukcyjnych przygotowanych z bloczków silikatowych jest ich niska izolacyjność termiczna. Wymagają stosowania ocieplenia w postaci grubych warstw styropianu, bądź innego materiału izolującego.

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także