Domy energooszczędne - projekty gotowe

Gotowy projekt domu energooszczędnego? Czemu nie? Przecież można wybrać taki, który spełni nasze oczekiwania. Na jego podstawie wybudujemy co prawda dom powtarzalny, ale za to sprawdzony, funkcjonalny i przede wszystkim tani w eksploatacji.

Aby wybrać dobry projekt domu energooszczędnego, trzeba sobie najpierw zadać kilka kluczowych pytań: czy chcemy dom typowy, z katalogu, a więc powtarzalny, czy przeciwnie marzy nam się mieszkanie, jakiego nikt nie ma, dostosowane i dopasowane tylko do naszej rodziny. Ważne są nasze oczekiwania: wystarczy nam niewielki ponad stumetrowy budynek, czy chcemy rozległych pokoi dla siebie i gości. Jeśli budynek ma być duży o skomplikowanej architektonicznie bryle, trzeba liczyć się z tym, że trudno nam będzie wybudować dom energooszczędny.

Projekt gotowy domu

Gotowy projekt domu ma swoje plusy – dostajemy go od ręki, wiemy, że jest sprawdzony, a co najważniejsze możemy poszukać osób, które już skorzystały z takiego rozwiązania. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć w praktyce, jak prezentuje się już wybudowany i skończony dom (ludzie budujący domy z katalogów, często zrzeszają się w Internecie i dzielą doświadczeniami z budowy).

Dowiedz się: Jak bardzo energooszczędne muszą być domy budowane od 2017 r.

Projekty gotowe są dużo tańsze od indywidualnych, ale czasami trudniej je dopasować do kształtu działki i warunków panujących na niej, a tym bardziej naszych, bardzo indywidualnych pomysłów. Wybierając gotowy projekt, pamiętajmy, że nie wszystkie pracownie oferują budynki energooszczędne. Wynika to z tego, że domy energooszczędne są o 15-20% droższe w budowie od domów standardowych, a najczęściej inwestorzy szukają rozwiązań jak najtańszych, niekoniecznie myśląc o kosztach późniejszej eksploatacji. Ważne jest, by zwrócić uwagę na wskaźnik zapotrzebowania budynku na energię pierwotną ze źródeł odnawialnych. W skrócie określa się go jako EP. W domu energooszczędnym jego wartość powinna wynieść najwyżej 90 kWh/(m² rok). Ważny jest też wskaźnik zapotrzebowania budynku na energię końcową potrzebną na ogrzanie domu, czyli Ek. Jego wartość nie może przekraczać 70 kWh/(m² rok).

Zobacz projekty domów energooszczędnych na www.e-projekty.pl

Co wyklucza energooszczędność budynku?

Decydując się na gotowy projekt, zwrócimy uwagę na kilka rozwiązań, które z energooszczędnością mają mało wspólnego. Jeśli projekt będzie uwzględniał chociaż jedno z poniższych propozycji – lepiej zastanowić się nad jego zakupem.

  • Bryła domu – rozległa, z balkonami. Pamiętajmy, że dom energooszczędny ma zwartą bryłę i prosty kształt, bez lukarn, balkonów, wykuszy, które są potencjalnymi mostkami termicznymi. Im bardziej dom jest zbliżony do takiego modelu, tym lepiej. Porozmawiajmy z architektem, czy możliwe są ewentualne przeróbki w tym zakresie. Czasami już drobna zmiana w gotowym projekcie domu sprawi, że budynek będzie bardziej energooszczędny.
  • Okna – od strony północnej. W domach energooszczędnych największe okna umieszcza się od południa. W ten sposób pomieszczenia zyskują energię od słońca. Okna nie powinny być jednak za duże. W domach energooszczędnych unika się dużych przeszkleń, bo latem pomieszczenia za szybko się nagrzeją i trzeba je będzie chłodzić.
  • Układ pomieszczeń – pokój dzienny i jadalnia od strony północnej, wejście, garaż i pomieszczenia gospodarcze od południowej. Taki układ wyklucza podział domu na strefy buforowe. Można zapytać, czy projekt ma lustrzane odbicie. Trzeba też pamiętać, że nie zawsze takie rozwiązanie będzie można zastosować na swojej działce.
  • Wentylacja – w domach energooszczędnych nie sprawdzi się wentylacja grawitacyjna – niestety działa ona tak, że oprócz świeżego powietrza, usuwa na zewnątrz ciepło. W domach enenergooszczędnych powinna być zaprojektowana tylko wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Zmiany w projekcie gotowym

W każdym projekcie można dokonać drobnych zmian. Trzeba tylko poszukać dobrego architekta, który wsłucha się w nasze propozycje, odpowie na nasze pytania i znajdzie na nie odpowiedzi. Warto poświęcić więcej czasu na tego typu rozmowy, by architekt wiedział, na czym nam najbardziej zależy. Specjalista może zaadaptować projekt do warunków panujących na działce (taka usługa kosztuje około 2000 zł) oraz dokonać zmian w projekcie zgodnie z oczekiwaniami naszej rodziny (za takie zmiany musimy zapłacić podobnie – również około 2000 zł). Ważne jest, żeby projekt nie odbiegał za bardzo od oryginału, a budowany na jego podstawie budynek cały czas zachowywał cechy domu energooszczędnego. Architekt powinien mieć stosowne uprawnienia i wpisy do odpowiednich izb zawodowych.

 

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Aleksandra Kuśmierczyk

Zdjęcia: BUILDgreen Design

Polecamy Ci również

Zobacz także