Domek letniskowy

Własny domek rekreacyjny w urokliwej i cichej okolicy to częste marzenie osób zmęczonych życiem w dużych aglomeracjach. Wielką zaletą tego typu nieruchomości jest lokata kapitału, to zawsze będzie dobra inwestycja.

Działka i prawo
Od wielu lat największym zainteresowaniem cieszą się atrakcyjne miejsca położone na wybrzeżu Bałtyku, pasach górskich czy Mazurach. Niemały jest również popyt na działki zlokalizowane w pobliżu największych miast, w tym przypadku bliskość i czas dotarcia wypiera nieco aspekt estetyczny. Im korzystniejsze położenie działki, tym atrakcyjniejsza działka. Działki położone najbliżej morza, jeziora czy lasu są bardziej pożądane, natomiast w przypadku lokalizacji górskiej decyduje niepowtarzalny krajobraz.

domek letniskowyprojekt domu letniskowego

 Powinno się sprawdzić w urzędzie właściwiej gminy, na terenie której leży wypatrzona działka, miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego. To on zawiera główne informacje o perspektywicznym przeznaczeniu danej działki, jak też działek pozostających z nią w bezpośrednim sąsiedztwie. W nim wyczytamy, czy planowana jest jakaś inwestycja, np. budowa drogi bądź jakiegoś obiektu w pobliżu, co niewątpliwie może wpłynąć negatywnie na walory otoczenia lub też wartość nieruchomości.

Niestety w Polsce jest jeszcze wiele takich gmin, gdzie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w ogóle się nie uchwala, co zaś automatycznie rodzi konieczność ubiegania się o wydanie przez organ administracji publicznej, najczęściej wójta lub prezydenta, decyzji o warunkach zabudowy terenu.

Projekt i koszty
Trzeba pamiętać, że podatek od nieruchomości o charakterze rekreacyjnym może być wyższy niż w przypadku gruntów budowlanych. Przed zakupem działki należy koniecznie sprawdzić czy na terenie, na którym planujemy budowę domu jest możliwość doprowadzenia wody oraz prądu. Niekiedy okazuje się, że koszt doprowadzenia tych mediów jest bardzo duży. Ceny działek kształtują się na różnych poziomach, w zależności od położenia i wielkości. Na przykład w Brachlewie w województwie pomorskim za działkę o powierzchni 2000 m² trzeba zapłacić 155 000 zł, a za 3000 m² w Beskidzie Żywieckim około 135 000 zł. Śledząc portale internetowe z ofertami sprzedaży działek wynika, że ceny kształtują się na poziomie od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy.

Kiedy już kupimy działkę nad morzem lub w górach, konieczne jest ubieganie się o wydanie decyzji, którą jest pozwolenie na budowę przez właściwy organ – tzn. starostę bądź prezydenta miasta na prawach powiatu.

Nie mniej istotny jest wybór projektu domu rekreacyjnego. Taki obiekt z założenia ma służyć innym celom niż budynek całoroczny. Z tych właśnie względów koszty budowy będą relatywnie niższe niż w przypadku budowy domu całorocznego. Projekty domów letniskowych kosztują przeważnie od 1000 zł wzwyż.

Wybrany projekt należy złożyć wraz z innymi dokumentami (np. wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy terenu) do właściwego starosty lub prezydenta, dołączając wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Kiedy zostanie ono już wydane, można przystąpić do inwestycji.

Oceń artykuł
3,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Archeton

Polecamy Ci również

Zobacz także