Dom ze styropianu

Technologia budowania z prefabrykowanych elementów, wykonanych ze styropianu, zdobywa coraz większą popularność ze względu na stosunkowo niskie koszty budowy. Ponadto ze styropianu buduje się szybko.

Stwierdzenie „dom ze styropianu" to naturalnie lekka przesada - rdzeń ścian nadal stanowi solidna porcja betonu. Zewnętrzną i wewnętrzną warstwę ściany tworzą jednak styropianowe kształtki, zapewniające doskonałą izolację termiczną budynku.

System budowania ze styropianowych kształtek oparto niejako o odwrotną technologię do wznoszenia tradycyjnego budynku, gdzie najpierw powstają ściany z elementów mineralnych (cegła, beton, pustaki), a następnie są ocieplane warstwami styropianu. W nowej technologii najpierw układana jest konstrukcja ze styropianowych kształtek, stanowiących szalunek dla warstwy betonu wypełniającego ściany. Po wylaniu zaprawy styropianowe elementy stają się warstwą ocieplenia. Genialny w swej prostocie pomysł pozwala na znaczne zredukowanie kosztów i przyspieszenie budowy. Ma też jednak wady.

budowa domu ze styropianuTrochę ograniczeń
Styropian jest materiałem o stosunkowo niewielkiej wytrzymałości w porównaniu do np. betonu, a instalacje w budynkach wybudowanych z użyciem tej technologii wykonywane są z tych samych materiałów, co w tradycyjnych obiektach. Wprowadza to znaczne ograniczenia w możliwości prowadzenia sieci wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych wewnątrz budynku. Instalacje wodne i kanalizację trzeba wykonać w taki sposób, by nie naruszyć niezbyt grubego (od 15 do 30 cm), betonowego rdzenia ścian, a instalacje elektryczne rozplanowywać w podłogach lub prowadzić pod płytami gipsowo-kartonowymi, jeśli będą używane do wykończenia ścian wewnętrznych. Ze względu na degradowalność styropianu pod wpływem wysokiej temperatury, przewody kominowe muszą być zbudowane z materiałów ognioodpornych. Wprawdzie w domach wznoszonych w technologii „styropianowej" można używać dowolnych technik zalewania stropów, jednak ich paroizolacja i mocowania nie mogą zawierać pochodnych smoły i rozpuszczalników organicznych, gdyż te rozpuszczają nawet utwardzony, kilkukrotnie spiekany styropian. Ponadto ściana, której rdzeń stanowi lity beton ma ograniczoną przepuszczalność pary wodnej, zatem ważne jest wyposażenie budynku w odpowiednio wydajny system wentylacji. Zalety budowania ze styropianu wynagradzają jednak większość wad.

Ciepłe ściany
Budowa domu z kształtek styropianowych jest procesem zupełnie odmiennym od tradycyjnych metod wznoszenia budynków. O murowaniu można mówić jedynie w kontekście powstawania ścian z przygotowanych w wytwórni styropianowych elementów. Dzięki dużemu rozbudowaniu i rozmaitości „styropianowych cegieł" można projektować budynki o dowolnym kształcie, również na obrysie elipsy, czy okręgu. Największa zaleta obiektów wykonanych w nowej technologii to jednak fakt, że są wyjątkowo ciepłe. Ponieważ grubość ścian z kształtek styropianowych wynosi od 25 do 45 cm, zapewniają izolacyjność termiczną, która w innych technologiach wymagałaby kilku dodatkowych warstw ocieplenia. Powierzchnia styropianowych elementów jest ponadto znakomitym podłożem do układania elewacji z okładzin lub cienkowarstwowego tynku. Od strony wewnętrznej ściany można wykończyć tynkiem gipsowym, dowolnie wybraną ceramiką, drewnem itp. Zaleca się jednak, by wewnętrzne ściany „styropianowych" domów nie były wykonywane w tradycyjnych, ciężkich technologiach (choć nie jest to zabronione). Najbardziej polecane są lekkie ścianki w systemach suchej zabudowy.

Zabawa w układanie klocków
Technicznie budowa domu ze styropianowych kształtek rozpoczyna się od wylania ławy, bądź płyty fundamentowej. Na fundamencie wznoszone są ściany ze styropianowych elementów prefabrykowanych w wytwórni. Przypomina to nieco zabawę w układanie klocków. Następnie wykonywane jest zbrojenie pionowe w narożnikach budynku oraz wzdłuż otworów drzwiowych i okiennych, a także zbrojenie poziome pod oknami i u szczytów ścian. Styropianowe formy, które później staną się ociepleniem budynku, stanowią szalunek dla wlewanej między nie warstwy betonu klasy minimum B 15 (zalecana B 25). Po całkowitym związaniu zaprawy, co następuje ok. 30 dni od wylania, ściany są gotowe i składają się z trzech warstw: styropian od wewnątrz i na zewnątrz, w środku beton.

Oceń artykuł
4,57 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Wojciech Rowicki

Zdjęcia: Termo Organika

Polecamy Ci również

Zobacz także