Dom z keramzytu – termoaktywne ściany

11
Dom z keramzytu – termoaktywne ściany

Przy wyborze materiałów do budowy domu kierujemy się różnymi kryteriami: wytrzymałością materiału, izolacyjnością, trwałością, ceną. Ale co tak naprawdę jest dla nas najważniejsze?

Tu najczęściej pada odpowiedź, że nasz dom powinien być:

  1. trwały, ponieważ chcemy się w nim czuć bezpiecznie i nie wykonywać zbyt wielu konserwacji i napraw,
  2. zdrowy, ponieważ będziemy w nim przebywać sporą część naszego życia, a zdrowie jest przecież najważniejsze,
  3. ciepły, ponieważ dodatkowe ogrzewanie domu stanowi największą część kosztów eksploatacyjnych.

termoaktywne ściany z keramzytuMateriały do budowy ścian to materiały niewymienialne. Po kilkunastu latach nie da się ich zastąpić, tak jak na przykład okien, pokrycia dachowego czy płytek w łazience. W związku z tym wybór tych materiałów jest kluczowy, a argument najniższej ceny nie powinien być decydujący. Bloczki czy pustaki do wykonania ścian to zaledwie kilka procent kosztów całego domu. Na przykład, jeżeli nasz dom ma ok. 170 m² powierzchni użytkowej, to jest w nim ok. 64 m² ścian fundamentowych, 172 m² ścian zewnętrznych, 49 m² ścian nośnych wewnętrznych i 65 m² ścian działowych. Jeśli kierujemy się jedynie kryterium oszczędności i w dużym uproszczeniu liczymy, że na 1 m² ściany uda nam się zaoszczędzić 10 zł, to łącznie na materiałach ściennych zaoszczędzimy zaledwie 3500 zł (jest to wartość jednego okna, które można wymienić zawsze, a złych ścian – niestety nie).

Sprawdźmy, czy materiały ścienne z keramzytu spełniają podstawowe kryteria trwałości, zdrowia i ciepła.

glina pęczniejąca1. Trwały - keramzyt to kruszywo ceramiczne powstałe w wyniku wypalania specjalnego rodzaju glin pęczniejących. Trwałość wyrobów ściennych na bazie keramzytu można więc porównać z ceramiką, a to właśnie budynki z cegły ceramicznej, które powstawały już w XIV w., możemy podziwiać do dziś.

keramzyt2. Zdrowy - czy wyroby z keramzytu są „zdrowe”? Odpowiedź na to pytanie wymaga wyjaśnienia, co należy rozumieć pod pojęciem zdrowego materiału budowlanego. Ceramika to materiał od wieków wykorzystywany przy budowie ludzkich siedzib. Zarówno cegła jak i keramzyt produkowane są z gliny. Pustaki z keramzytobetonu mają porowatą strukturę. Pomiędzy granulkami keramzytu sklejonymi zaczynem cementowym pozostają kanaliki, które mogą przepuszczać wilgoć i powietrze. Taki układ tworzy w pełni „oddychającą” ścianę. Spośród wszystkich materiałów ściennych wyroby z keramzytobetonu mają najlepszą paroprzepuszczalność, czyli nie zatrzymują wilgoci. Jeżeli takie ściany są dodatkowo izolowane wełną mineralną, czyli izolacją termiczną o najwyższej paroprzepuszczalności, to magazynowanie wilgoci jest całkowicie zredukowane. Dzięki temu w murze nie dochodzi do rozwoju grzybów pleśniowych, których obecność stoi w sprzeczności z ideą „zdrowego domu”.

pustak Termo Optiroc3. Ciepły dom to ostatni z trzech podstawowych argumentów wyboru materiału. Pustaki i bloczki z keramzytobetonu mają bardzo niski współczynnik przewodności cieplnej. Zbudowane z nich ściany pozwalają zmniejszyć grubość materiałów zewnętrznej izolacji termicznej. Parametry izolacyjne ścian z keramzytobetonu umożliwiają ułożenie izolacji termicznej w warstwie (najczęściej) cieńszej o 2 cm, niż w przypadku ścian z silikatów czy cegły.
Na przykład, przy 172 m² ścian zewnętrznych zakupimy o 3,5 m³mniej izolacji termicznej. Ale to tylko jeden aspekt „ciepłej” ściany. Drugim jest wspomniana już paroprzepuszczalność. W trakcie budowy i użytkowania budynku para powstająca pod prysznicem, w wyniku prania, gotowania, a nawet oddychania, to dziesiątki litrów wody, które poza wentylacją usiłują przedostać się przez ściany. Para wnika w ścianę, i albo szybko przez nią przejdzie, albo zacznie się w niej kumulować, co może spowodować zagrzybienie.

Do jakich prac używałeś keramzytu?

do budowy domu (bloczki i pustaki)
wynik głosowania
14,9%
do wykonania podłogi na gruncie
wynik głosowania
11,6%
do wykonania drenażu wokół budynku
wynik głosowania
10,5%
do wykonania izolacji stropu
wynik głosowania
10,5%
do wykonania stropodachu
wynik głosowania
5,2%
do wykonania zielonego dachu
wynik głosowania
2,2%
do wykonania lekkiego betonu
wynik głosowania
5,2%
do prac remontowych
wynik głosowania
8,2%
do prac ogrodniczych
wynik głosowania
15,7%
jeszcze nie używałem keramzytu
wynik głosowania
16%

Ilość oddanych głosów: 268

To, jak ważna jest sucha ściana w izolacyjności termicznej, można zobrazować za pomocą prostego przykładu spoza branży budowlanej. Gdy wkładamy na siebie kolejne warstwy odzieży, zabezpieczamy organizm przed utratą ciepła. Jeżeli zmokniemy lub nadmiernie się spocimy, to wilgotna odzież przestaje chronić przed zimnem. Współczesnym sposobem rozwiązania tego problemu jest odzież termoaktywna. I właśnie podobnym, termoaktywnym materiałem ściennym są wyroby z keramzytobetonu. Nie zatrzymują wilgoci, szybko ją odprowadzają, dzięki czemu ściana wysycha, a tylko suchy materiał jest dobrym izolatorem termicznym.

dom z keramzytu w budowiedom z keramzytu

Należy jeszcze podkreślić, że czynnik termoaktywny jest szczególnie ważny w trakcie budowy domu, kiedy przy murowaniu, tynkowaniu, wylewkach posadzkowych i malowaniu, mury wchłaniają dziesiątki litrów wody. Wówczas koszty ogrzewania w pierwszych latach są znacznie większe niż w następnych. Pamiętajmy więc, że ściany z pustaków i bloczków keramzytobetonowych wysychają najszybciej, są ciepłe, zdrowe i trwałe.

dom z keramzytu - termoaktywne ściany

Więcej informacji o zastosowaniu keramzytu
kontakt z doradcą technicznym:
tel. 505 172 089
e-mail: keramzyt.weber@saint-gobain.com

Domy z keramzytu – dowiedz się więcej

Oceń artykuł
3,80 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Weber Leca

Polecamy Ci również

Zobacz także