Dom na podmokłym terenie

3
Dom na podmokłym terenie

Dom nad jeziorem, zalewem, czy w pobliżu urokliwej rzeczki to wspaniała alternatywa dla miłośników piękna przyrody i amatorów niecodziennych krajobrazów. Jednak budowa na terenie narażonym na podmakanie i wilgoć wymaga zdecydowanie bardziej rozważnych zabiegów, aniżeli postawienie domu na gruncie pewnym i stabilnym.

Działki usytuowane na podmokłych terenach kuszą inwestorów nie tylko zdecydowanie niższą ceną za ich metr kwadratowy, ale często również zachęcają do kupna poprzez atrakcyjną krajobrazowo lokalizację. Podmokłe tereny to często położone malowniczo regiony podmiejskie, o mało zagospodarowanej przyrodzie.

Zakup ziemi narażonej na zalewanie – na co zwrócić uwagę?

Nawet w sytuacjach, w których na sąsiednich działkach widzimy wybudowane domy – warto zwrócić się do specjalisty z prośbą o wykonanie badań geotechnicznych. Badania te mają na celu ustalenie rodzaju gruntu, z jakim mamy do czynienia, określenie poziomu wód gruntowych oraz możliwość ich podnoszenia się w określonych porach roku. Zlecenie badań gruntu to co prawda dodatkowe koszty dla inwestora, ale z całą pewnością warto je wykonać. Dopiero na podstawie wyników przeprowadzonych badań można bezpiecznie przystąpić do adaptacji projektu budowy domu. Najczęściej nowi nabywcy gruntów są ostrzegani o istniejących wadach i możliwości zalewania terenu, ale zdarza się również i tak, że sprzedający starają się ukryć istniejące defekty działki. Zatem przed zakupem należy być szczególnie czujnym na wszelkiego rodzaju zachęty, które noszą nazwę „super okazji”. Warto tez samemu przyjrzeć się starannie terenowi, na którym ma stanąć nasz dom, jak i jego bliższej i dalszej okolicy. Przewaga drzew takich, jak olchy, czy dzikie wierzby niemal pewnie świadczy o tym, że poziom wód gruntowych jest stosunkowo wysoki. Dodatkowo, jeśli na terenie działki rosną trawy, sitowie, szczaw polny, macierzanka, rozchodniki – to oznacza, że nawet niewielkie deszcze mogą przynosić szkody i niszczyć wybudowany przez nas dom. Działki usytuowane w pobliżu jezior i innych zbiorników wodnych bezwzględnie należy oglądać wiosną. To właśnie wówczas poziom wód jest najwyższy i najwięcej można zaobserwować. Jeśli jednak, pomimo wszystko, nadal jesteśmy bardzo zainteresowani podmokłą parcelą i w sposób szczególny odpowiadają nam uwarunkowania krajobrazowe – istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie się przez sezonową wodą.

Zabezpieczenie podmokłego terenu

W przypadku, kiedy inwestor wie o istnieniu w pobliżu działki zbiorników wodnych – koniecznie trzeba dowiedzieć się i sprawdzić istniejące zabezpieczenia przeciwpowodziowe, tj. wały, rowy melioracyjne, zbiorniki retencyjne. Nawet w przypadku poinformowaniu nas przez sprzedającego lub urzędników gminnych o ich istnieniu – warto samodzielnie zainteresować się stanem, w jakim się znajdują.

Trzeba przyznać, że w znacznym odsetku działek budowlanych, usytuowanych na podmokłym gruncie wystarczające jest wyrównanie ich i podniesienie do poziomu terenów sąsiadujących poprzez nawiezienie ziemi. Kilkadziesiąt wywrotek gruzu i piasku jest wstanie załatwić problem późniejszego zalewania działki. Niekiedy jednak konieczne jest uprzednie usunięcie górnych warstw ziemi. W powyższym zakresie zawsze powinien wypowiedzieć się wykwalifikowany geotechnik.

Innym, i dość interesującym sposobem na zabezpieczenie się przed sezonową wodą jest tworzenie w obszarze działki sztucznych pagórków. Sytuuje się je najczęściej od strony, która jest najbardziej narażona na spływ wody. Następnie, ukształtowane przez nas pagórki i wały ziemi mogą stać się doskonalą alternatywą dla projektowania przydomowego ogrodu. Tereny takie po obsadzenie odpowiednio dobraną roślinnością są szczególnie ciekawe i atrakcyjne. W najniższym punkcie działki można dodatkowo wybudować oczko wodne, a w naturalnych zagłębieniach terenu wykopać staw. Obydwa z wymienionych zbiorników są w stanie przyczynić się do okresowego odwadniania podmokłej działki.

Jaki dom na podmokłym terenie?

Specjaliści i znawcy budownictwa odradzają w sposób zdecydowany budowanie na podmokłych terenach domów z piwnicą. Na rzecz często bardzo potrzebnej i przydatnej piwnicy domu – lepiej jest wznieść oddzielny budynek gospodarczy lub zagospodarować na te cele poddasze domu. Nie zaleca się również budowy garaży częściowo zagłębionych pod poziomem powierzchni terenu. W pomieszczeniach tych mimo solidnie wykonanej izolacji – prawdopodobnie sezonowo i tak zagości woda.
Na gruncie podmokłym i sztucznie podnoszonym najlepiej sprawdzają się lekkie budynki szkieletowe. Można je wznosić na monolitycznej płycie fundamentowej, co znacznie upraszcza i przyspiesza przebieg robót budowlanych. Trzeba jednak pamiętać, że płyta musi być bardzo solidna, a wygoda i szybka budowa – będą odpowiednio kosztować.

Oceń artykuł
4,44 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także