Dom modułowy - alternatywa dla domu murowanego

0
Dom modułowy - alternatywa dla domu murowanego
Budowa domu modułowego jest znacznie szybsza i m.in. dlatego - również tańsza, niż domu murowanego.

Najchętniej budujemy domy murowane, ponieważ głęboko wierzymy, że są trwalsze i cieplejsze. Wybór metody modułowej stwarza jednak możliwość zmiany tego podejścia - taki dom różni się od budynków murowanych zarówno w metodzie wznoszenia, jak i sposobie użytkowania.

Decydując się na postawienie domu murowanego, często rozkłada się tę inwestycję na lata. Zdarza się, że to rozwiązanie nierzadko przekracza możliwości finansowe inwestorów, zamieniając szansę na poprawę warunków zamieszkania w wątpliwą przyjemność. Dom modułowy pozwala na diametralną zmianę dotychczasowej filozofii budowania domu. Osoby decydujące się na to rozwiązanie nie mają potrzeby zastanawiania się nad jego trwałością - z pewnością spełni ich oczekiwania. Ich dodatkowym atutem jest niska cena, która w porównaniu do tradycyjnych budynków murowanych jest o około 30% niższa.

Dowiedz się więcej: Czy budowa domu szkieletowego w polskich warunkach to dobry pomysł

Dom modułowy gotowy w trzy miesiące

Technologia murowana wymaga podziału pracy na etapy, co w konsekwencji rozkłada czas inwestycji na kilka lat. Krótki okres wznoszenia domu modułowego jest możliwy do osiągnięcia, ponieważ większość elementów jest wcześniej przygotowywana w fabryce. Montaż prefabrykowanych modułów na placu budowy trwa zaledwie kilka dni. Można go przeprowadzić bez względu na porę roku.

Poza wykonaniem fundamentów, mokre roboty, które trzeba prowadzić w temperaturze dodatniej, nie są wymagane. Sprawniej przebiega także rozprowadzenie instalacji oraz wykończenie domu wewnątrz. Wszelkie materiały nie muszą zalegać na placu budowy, bowiem trafiają na miejsce prosto z fabryki, nie niszcząc tym samym terenu wokół domu. Nie trzeba także poświęcać czasu na ciągłe doglądanie i zaopatrywanie budowlańców.

Zobacz: Jakie przerwy technologiczne trzeba uwzględnić, budując dom

Energooszczędny dom modułowy

Ogrzanie domu murowanego w naszej strefie klimatycznej pochłania 2/3 kosztów jego rocznej eksploatacji. Większe zużycie energii w tradycyjnych budynkach to wynik występowania mostków termicznych, niskiej izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych, czy powszechnego stosowania wentylacji naturalnej. Konstrukcja ścian domu modułowego umożliwia otrzymanie bardzo dobrych parametrów izolacyjności, dzięki czemu średni koszt jego utrzymania jest znacznie niższy od domu murowanego (przypomnijmy, że zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych może wynosić maksymalnie 0,23 W(m²K), a od 2021 - 0,20 W(m²K) i każdy budynek musi spełniać te wymogi).

Budynek postawiony w technologii modułowej szybko się nagrzewa i dobrze utrzymuje ciepło. Charakteryzuje się również bardzo dobrą dźwiękoszczelnością na poziomie 54 dB. Izolacja ścian i stropu przy pomocy wysokiej jakości wełny mineralnej zapobiega rezonowaniu, dzięki czemu tłumione są hałasy dobiegające z otoczenia.

Modułowy sposób na dom

Decyzję o wyborze metody stawiania domu można uznać za kluczową dla powodzenia inwestycji. Z uwagi na znaczące różnice wykonawcze i użytkowe rozwiązań murowanych i modułowych to właśnie szybkość wykonania, trwałość, walory energooszczędne oraz cena powinny stanowić główne kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej technologii.

Podpowiadamy: Kiedy wybrać tradycyjne fundamenty, a kiedy płytę fundamentową

Oceń artykuł
4,63 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Tektum

Polecamy Ci również

Zobacz także