Dom energooszczędny z pomocą państwa

Dom energooszczędny z pomocą państwa

Dom energooszczędny "Predazzo"Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uruchomił długo oczekiwany, pilotażowy program wsparcia budownictwa niskoenergetycznego pod nazwą "Dom Energetyczny".

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił długo oczekiwany, pilotażowy program wsparcia budownictwa niskoenergetycznego pod nazwą "Dom Energetyczny". Unijna dyrektywa przewiduje bowiem, że po 2020 roku każdy nowo wybudowany obiekt powinien spełniać warunki budynku niskoenergetycznego, czyli mieć zapotrzebowanie o 50% mniejsze niż obecnie na energię końcową - czyli mniej niż 60 kilowatogodzin na m² rocznie.

Dom energooszczędny "Saloniki"

Zasady programu

Program WFOŚiGW polega na tym, że wyłoniony w przetargu Bank Ochrony Środowiska może przyznać Inwestorowi niskooprocentowany kredyt, obejmujący 90% kosztów wydanych na zakup i montaż takich źródeł ciepła jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, rekuperacja, gruntowny wymiennik ciepła, a także - w zmiennej wysokości - na zakup materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek oraz okien i drzwi. Maksymalna kwota preferencyjnego kredytu to 200 tys zł, które muszą zostać spłacone maksymalnie w ciągu 7 lat. Co ważne, na rozpoczęcie inwestycji kredytobiorca ma półtora roku od daty przyznania środków.

Oszczędności do 10 mld rocznie

Budowane obecnie metodą tradycyjną domy zużywają około 120 kilowatogodzin energii na 1 m² w ciągu roku, a starty ciepła w takich budynkach sięgają ponad 40%. W przełożeniu na pieniądze daje to ponad 10 mld zł strat każdego roku. Warto więc zainwestować w budynek energooszczędny, gdyż koszty w skali całej budowy są większe o zaledwie 10%, co przy preferencyjnym kredycie może być niemal nieodczuwalne, natomiast zużycie energii jest cztery do sześciu razy mniejsze, co widać w realnie niższych rachunkach za energię. Dużym ułatwieniem jest także to, że na polskim rynku jest coraz większy wybór projektów domów niskoenergetycznych.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Lipińscy Domy

Polecamy Ci również

Zobacz także