Dom energooszczędny nie zawsze jest pasywny

0
Domy energooszczędne
Przepisy wymuszają budowę coraz bardziej energooszczędnych domów. Ale jeszcze bardziej "oszczędną" formą są domy pasywne.

Budowa domu to jedna z ważniejszych decyzji – przede wszystkim ze względu na fakt, iż często jest to inwestycja na całe życie. W jakich warunkach oraz w jakiej formie obecnie najlepiej postawić dom? Która z technologii jest najkorzystniejsza? Czy budownictwo tradycyjne rzeczywiście wkrótce będzie passé ?

Obecnie w Polsce można się spotkać z czterema typami budownictwa. Pierwszym, a zarazem najbardziej popularnym jest styl tradycyjny (budowanie za pomocą cegieł bądź pustaków), coraz częściej spotykane staje się budownictwo prefabrykowane, którego głównym materiałem budulcowym jest drewno – zapewnia ono krótki czas oczekiwania na niezbędne materiały oraz gwarantuje postawienie nowego domu po trzech miesiącach od rozpoczęcia prac.

Istnieje jeszcze budownictwo pasywne i energooszczędne – o których często zapominamy. Budownictwo pasywne, bardzo popularne w Europie Zachodniej u nas dopiero raczkuje. Domy energooszczędne można spotkać częściej, ale też nie stanowią one znacznego odsetka wśród wszystkich inwestycji.

Jednak budowę coraz bardziej energooszczędnych domów wymuszają przepisy budowlane. Określają one, jakie maksymalne zapotrzebowanie na energię ma mieć nowo budowany dom. Chodzi o energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Od 2017 roku można wznosić domy, które zużywają jej nie więcej niż 95 kWh/m²/rok (do niedawna było to 120 kWh/m²/rok). Ale te wymagania będą jeszcze bardziej zaostrzone. Od 2021 roku domy mają mieć maksymalne zapotrzebowanie na energię wynoszącą 70 kWh/m²/rok. Warto jednak zastanowić się nad budową dom pasywnego, czyli takiego, który energii niemal nie potrzebuje (na 1 m² zużywa jej 15 kWh w ciągu roku).

Dowiedz się więcej: Jakie wymagania muszą spełniać domy budowane obecnie

Pasywnie znaczy ekologicznie

Technika pasywna, która staje się coraz bardziej popularna – umożliwia zrealizowanie każdego projektu architektonicznego (biurowca, domu, hali sportowej, kościoła, czy też budynku przemysłowego). Zastosowanie technologii pasywnej jest możliwe zarówno przy budynkach murowanych lub drewnianych. Nie ważne jaki materiał zostanie wybrany, faktem jest, że będzie on najwyższej jakości ze względu na wymogi, które musi spełnić obiekt pasywny.

Główną cechą charakterystyczną technologii pasywnej jest to, że budynki postawione za jej pomocą wytwarzają mniejszą emisję gazów cieplarnianych, natomiast dla lokatorów generują one dużo mniejsze koszty, które trzeba ponieść za prąd oraz ogrzewanie. Dom pasywny oznaczany jest sygnaturą NF15 – oznacza to, że do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania zużywamy 15kWh (tzn. że na ogrzanie metra potrzebujemy jedynie 2.3 kg węgla! Dla porównania budynki konwencjonalne wymagają ośmiokrotnie większych nakładów na ogrzewanie).

Bardzo istotne jest również to, aby wszelkie zabudowania pasywne były zgodne ze standardami ekologicznymi wyznaczonymi przez Polski Instytut Budownictwa (PIBP), takimi jak m.in. brak mostków termicznych, bardzo wysoka szczelność budynku na przenikanie powietrza oraz doskonała jakość wentylacji mechanicznej nawiewowo-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Kryteriów, które musi spełnić dom pasywny jest znacznie więcej – opracował je dr Wolfgang Feist.

Podstawowe pytanie brzmi, co my jako użytkownicy dzięki temu zyskamy? Przede wszystkim na przestrzeni lat sporo zaoszczędzimy. Pomimo, że dom pasywny jest droższy w budowie, to jest dużo tańszy w użytkowaniu – inwestycja szybko się zwraca ponieważ dom to obiekt wieloletni. Mało tego, dzięki pasywnemu budownictwu w budynku panuje komfort termiczny dzięki temu budynek jest niezależny od dostawców prądu i gazu. Tak przedstawia się główna idea budownictwa pasywnego: ekologiczne  i tańsze w eksploatacji. Warto zapamiętać, że dom pasywny to nie tylko budynek, to styl życia, który ma coraz więcej zwolenników w całej Europie Zachodniej.

Sprawdź: Jakie są koszty eksploatacji pompy ciepła i jak je obniżyć

Energooszczędnie znaczy tanio

Budownictwo niskoenergetyczne stanowi tańszą odmianę ekologicznej architektury. Pomimo wielu podobieństw pomiędzy obiektami energooszczędnymi a pasywnymi istnieje kilka znaczących różnic. Zabudowań energooszczędnych jest też u nas znaczenie więcej niż pasywnych. Trend ten staje się coraz bardziej widoczny szczególnie w dużych miastach. Nie powinno to być zaskakujące biorąc pod uwagę, że budynek energooszczędny jest bardzo przyjazny dla użytkowników.

Co stanowi podstawową różnicę pomiędzy budownictwem pasywnym a niskoenergetycznym? Przede wszystkim zużycie energii. Jest ono większe niż w przypadku technologii pasywnej aczkolwiek mimo to i tak wykorzystuje on 3-5 razy mniej energii do ogrzewania. Dzięki nieco większej liczbie kilowatogodzin obiekt jest dużo tańszy w wybudowaniu niż budynek pasywny (postawienie jest niecałe 6% droższe od budynku konwencjonalnego). Podczas tworzenia planu budynku energooszczędnego, czekają nas mniejsze ograniczenia techniczne. Powinna zostać w nim zredukowana liczba motków termicznych (lecz nie muszą one zostać całkowicie zlikwidowane) i zachowana szczególna dbałość o o dobrą izolację przegród zewnętrznych. Obiekt energooszczędny daje nam spore pole manewru podczas tworzenia szkicu  architektonicznego, gdyż nie każdy musi być wbudowany na planie prostokąta (tak jak w przepadku budynku pasywnego).

Konkluzją zatem jest stwierdzenie, że każdy obiekt pasywny jest energooszczędny, ale nie każdy budynek energooszczędny spełnia restrykcyjne przepisy technologii pasywnej.

Polecamy: Ściany z keramzytu - sposób na ciepły dom

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magdalena Lempart

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także