Dom energooszczędny - mniejsze koszty eksploatacji

Dom energooszczędny - mniejsze koszty eksploatacji

To czy dom energooszczędny spełni swój zamierzony cel, w postaci oszczędności, zdeterminowane jest wieloma czynnikami. Dlatego, aby inwestycja przyniosła oczekiwany efekt, już na etapie jej planowania trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Odpowiedni projekt, stosowne usytuowanie domu na działce, dobra izolacja ścian i okien to tylko niektóre z nich. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas budowy domu energooszczędnego?

Po pierwsze: odpowiedni projekt

Jak najbardziej zwarta bryła budynku, największe okna na południu, prosty dach bez lukarn oraz garaż wolnostojący. Są to pierwsze i najważniejsze czynniki, które powinny determinować wybór projektu domu. Należy także pamiętać o tym, aby działka na której powstanie dom była dobrze nasłoneczniona. Wówczas podczas wyboru  projektu budynku trzeba uwzględnić, w jaki sposób można usytuować dom na działce względem światła, aby było to jak najbardziej korzystne z punktu pozyskiwania alternatywnych źródeł energii. Dodatkowo zaleca się, aby od strony północnej zasadzać  drzewa iglaste oraz krzewy, mające wpływ na izolowanie domu od chłodnych powiewów wiatru.

dom energooszczędny

Po drugie: izolacja budynku

Kumulacja ciepła wytwarzanego wewnątrz domu to najważniejsze zadanie budynku energooszczędnego. Ponadto kluczowe jest, aby energia cieplna była rozprowadzana po wszystkich pomieszczeniach przy pomocy stosownego systemu wentylacyjnego. Odpowiednia grubość termiczna i wykorzystanie dobrej jakości materiałów uniemożliwia utratę ciepła.
Wykonanie „ciepłej ściany” wiąże się z  dwuwarstwowym ociepleniem ościeży ściany (grubość 5 cm) oraz wykorzystaniem szerokich ośnieżnic okiennych. Pozyskiwanie ciepła tylko poprzez systemy pasywne bezpośrednie (pompy ciepła i kolektory słoneczne) nie jest opłacalne finansowe. Dlatego  nie bez znaczenia pozostaje również izolacja okien, które powinny być wielokomorowe. Zaleca się, aby rezygnować z ich usztywnień przy pomocy elementów stalowych. Ważne też jest zastosowanie okien o optymalnej izolacyjności termicznej, tzn. z pakietem szybowym o współczynniku przenikania ciepła U=0,6 W/(m²K). Taki pakiet szybowy składa się z trzech tafli szkła oddzielonych ramkami dystansowymi i wypełnieniem przestrzeni między szybami argonem.
Dodatkowo okna traktuje się jako miejsce, pozyskujące ciepło do domu. Dlatego poleca się montaż dużych okien na południowej stronie elewacji, a możliwie małe na północnej.

Dobra izolacyjność gwarancją redukcji kosztów
Inwestując w dom energooszczędny należy uwzględnić wszystkie niuanse, które pozytywnie wpływają na jego izolacyjność oraz akumulacje ciepła wewnątrz. Wysokiej jakości materiał, odpowiedniej grubości ściany, a także odpowiednie usytuowanie domu na działce daje gwarancję na możliwość zmniejszenia kosztów eksploatacji domu i realne oszczędzanie już w pierwszych latach użytkowania.  Dodatkowo właściciel domu energooszczędnego nie musi obawiać się rosnących z roku na rok opłat za korzystanie z zasobów naturalnych.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magdalena Lempart

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także