Dom bezpieczny i komfortowy

Dom bezpieczny i komfortowy

Jak stworzyć komfortowy i zarazem bezpieczny dom? Za komfortem mieszkańców z pewnością przemawiają modne od pewnego czasu otwarte wnętrza. O bezpieczeństwo domowników i mienia zadba odpowiednie ogrodzenie działki oraz właściwie dobrany system alarmowy.

komfortowy dom

Poczucie bezpieczeństwa i komfort życia idą ze sobą w parze. Aby dom stał się dla mieszkańców prawdziwym azylem, należy możliwie skutecznie zabezpieczyć go przed wizytą nieproszonych „gości”, ale także zadbać o funkcjonalne wnętrza. Otwarte pomieszczenia to sprawdzony sposób na efektywne zaaranżowanie nawet niewielkiej przestrzeni domu czy mieszkania. Aby małe wnętrza zyskały na przestronności, a dom zyskał miano bezpiecznego nierzadko wystarczą jedynie drobne zabiegi.

Dom bezpieczny i komfortowy - zdjęcie 2

Przestronne wnętrza bez podziałów
Planując aranżację niewielkich wnętrz, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, warto zrezygnować z pełnych ścian działowych i połączyć pomieszczenia o różnych funkcjach. Otwarte wnętrza są o wiele bardziej funkcjonalne i przyjemniejsze w odbiorze, niż przestrzeń podzielona na małe, osobne pomieszczenia.
Sprawdzonym rozwiązaniem jest połączenie w jedną przestrzeń salonu kuchni i jadalni. Wprowadzenie aneksu kuchennego i wydzielenie w sposób umowny, np. poprzez zastosowanie innego materiału posadzkowego, jadalni oraz salonu sprawi, że wnętrza staną się elastyczne i wygodniejsze w komunikacji. Wprowadzenie otwartej przestrzeni i wzajemnie przenikających się pomieszczeń pozwoli zrezygnować z ciasnych, mrocznych korytarzyków, prowadzących do wyodrębnionych wnętrz. Warto pamiętać również o tym, że pełne ściany działowe ograniczają dostęp światła dziennego do wszystkich pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Rezygnując z nich, zyskujemy więc nie tylko więcej miejsca do bardziej efektywnego wykorzystania, ale sprawimy także, że staną się one bardziej równomiernie doświetlone.
Otwarte wnętrza wymagają jednak odpowiedniej aranżacji. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby zostały wykończone w sposób konsekwentny i w miarę jednolity. Dotyczy to głównie ścian oraz posadzek. Decydując się na płytki w aneksie kuchenny, użyjmy takich samych w otwartym na salon i kuchnię holu. Takim samym drewnem czy panelami, jakich użyjemy w salonie, powinna być wykończona strefa jadalni. Zastosowanie zbyt dużej liczby różnych materiałów wykończeniowych może wprowadzić chaos i przytłoczyć otwartą przestrzeń. Jeśli planujemy wprowadzić umowny podział na strefy funkcjonalne – np. malując ściany w aneksie kuchennym na innym kolor niż ściany salonu, zadbajmy o to, aby były to kolory z jednej palety lub barwy uzupełniające się.

Komfortowe wnętrza - ścianki działowe

Niekiedy nawet niewielkie wnętrza wymagają podziału. Wówczas masywne ściany murowane warto zastąpić lekkimi ściankami z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu. Są one lżejsze również w odbiorze, a ich dodatkową zaletą jest to, że w każdej można je zdemontować, nie narażając się przy tym na poważniejsze prace remontowe. Jeśli chcemy wprowadzić we wnętrzach dyskretne podziały warto rozważyć wykonanie niewysokiej przegrody lub niepełnej ścianki działowej, czyli takiej, która nie sięga od ściany do ściany. Wyodrębni ona strefy funkcjonalne, a jednocześnie pozostawi widok na sąsiadujące pomieszczenia, sprawiając, że staną się bardziej przestronne. Optyczne powiększenie wnętrz uzyskamy stosując również jasne kolory ścian i posadzki odbijające światło  – np. jasne polerowane płytki czy deski lakierowane na wysoki połysk.

Drzwi przesuwne - sposób na przestrzeń

Wszędzie tam, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni standardowe drzwi rozwieralne warto zastąpić drzwiami przesuwnymi. Ich otwieranie czy zamykanie nie zajmuje przestrzeni wewnątrz pomieszczenia i nie utrudnia komunikacji oraz jego aranżacji, jak ma to miejsce w przypadku drzwi rozwieralnych. Skrzydło drzwi przesuwnych porusza się po specjalnej prowadnicy wzdłuż ściany, lub całkowicie się w niej chowa – zależy to od zastosowanego rozwiązania. Drzwi przesuwne o skrzydłach chowanych w ścianie umożliwią nam najbardziej efektywne wykorzystanie wolnej przestrzeni. W tym przypadku nie ma bowiem konieczności rezerwowania miejsca wzdłuż ściany na ich płynny ruch.

drzwi przesuwnearanżacja wnętrza - drzwi przesuwne

Sprzęty podwieszane

Planując aranżację niewielkiej łazienki pomyślmy o zastąpieniu sprzętów na postumencie, tymi podwieszanymi na specjalnych stelażach. W ten sposób możemy zamontować miskę ustępową, bidet czy umywalkę. Umywalka czy sedes podwieszany nad posadzką nie przytłoczą tak wnętrza, jak ciężka w odbiorze biała armatura posadowiona na postumencie. Dzięki nim zyska ono na lekkości i przestronności. Zabudowa elementów instalacyjnych za obudową z płyt gipsowo-kartonowych wprowadza ład i harmonię do wnętrza, które staje się czytelne i przyjemniejsze w odbiorze.

Bezpieczna posesja – ogrodzenie

Pierwszą barierą, chroniącą domowników przez wtargnięciem na teren posesji, jest ogrodzenie. Dlatego powinno ono być solidne, stosunkowo wysokie, a także niełatwe do pokonania. Możemy zdecydować się na ogrodzenie metalowe, murowane, drewniane, czy betonowy parkan. Trzeba jednak zwrócić uwagę na przęsła ogrodzenia i wybrać takie, które nie ułatwią przejścia przez ogrodzenie. Ponadto dobrym rozwiązaniem są płoty, których górna krawędź nie daje oparcia dla rąk. Można zdecydować się np. na ogrodzenie zwieńczone dekoracyjnymi, ostro zakończonymi elementami (uwaga – tego typu elementów, czy drutu kolczastego, nie można stosować w płotach niższych niż 180 cm). Decydując się na ogrodzenie pełne, pamiętajmy że ma ono pewną wadę – kiedy złodziej wtargnie już na teren posesji, będzie zasłonięty przed wzrokiem sąsiadów, czy przechodniów, co może mu ułatwić włamanie do domu. Dlatego warto wybierać ogrodzenia z prześwitami.

Oświetlenie zewnętrze

Oświetlenie zewnętrzne zapewni nam poczucie bezpieczeństwa po zmroku. Nawet dyskretnie oświetlony ogród sprawdzi, że będzie można sprawdzić co dzieje się wokół domu, bez wychodzenia z budynku. Dlatego warto zainwestować zarówno w oświetlenie wejścia do domu (np. kinkiety lub oprawy podbitkowe), jak i np. niskie lampki ogrodowe, rozmieszczone w „strategicznych” miejscach.
Bardzo pożytecznym uzupełnieniem oświetlenia zewnętrznego są lampy z czujkami ruchu, które włączają się po wykryciu przemieszczającego się obiektu. Najlepszym miejscem ich montażu są naroża budynku, wejście do garażu, czy domku na narzędzia.

oświetlenie zewnętrznelampa z czujnikiem ruchu

 system alarmowyBezpieczny dom – system alarmowy

Skutecznym i sprawdzonym sposobem zabezpieczenia budynku przed włamaniem jest montaż systemu alarmowego. Zastosowanie odpowiednio dobranych czujek (czujników), wykrywających ruch i inne działania intruza pozwala na skuteczne zabezpieczenie nie tylko wnętrza domu, ale także posesji.
Instalację alarmową warto także wzbogacić o tzw. czujki ochrony obwodowej. Elementy systemu są instalowane przy drzwiach i oknach, czyli miejscach, przez które złodziej mógłby wtargnąć do domu.. Do czujek ochrony obwodowej zalicza się m.in. kontaktrony. Te specjalne czujki magnetyczne umieszczone przy skrzydle okna spowodują wywołanie alarmu gdy tylko intruz będzie próbował przedostać się do pomieszczenia otwierając, zabezpieczone w ten sposób drzwi lub okna (można również nabyć okna fabrycznie wyposażone w kontraktrony). Do czujek ochrony obwodowej należą również czujki zbicia szyby oraz czujki wibracyjne, które uruchomią alarm, gdy złodziej będzie próbował podważyć skrzydło czy zniszczyć zamek. Niepodważalną zaletą czujek obwodowych jest fakt, że ochronią wejście do domu również wówczas gdy przebywają w nim domownicy. System alarmowy może poinformować nas o zagrożeniu również wówczas, gdy intruz przedostanie się na teren działki. Służą do tego tzw. bariery podczerwieni. Wysyłają one między sobą niewidzialną wiązkę - jej przerwanie spowoduje uruchomienie alarmu i może skutecznie zniechęcić złodzieja do podejmowania dalszych działań. Bariery podczerwieni można zlokalizować w różnych miejscach na posesji. Warto w ten sposób zabezpieczyć podejście do domu zasłonięte przez drzewa lub krzewy, za którymi intruz mógłby się skryć i niezauważenie podjeść do drzwi czy okien. 

Dowiedz się więcej:
www.budujrozwazniezpsb.pl
www.grupapsb.com.pl

Dom bezpieczny i komfortowy - zdjęcie 8

Partnerzy Kampanii

Dom bezpieczny i komfortowy - zdjęcie 9

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: PSB

Polecamy Ci również

Zobacz także