Dobudowa balkonu - balkony przyczepne i na słupach

0
Balkony w bloku
Tradycyjny balkon monolityczny nie jest jedynym rozwiązaniem. Możliwa jest również dobudowa balkonu do istniejącego już budynku.

Balkon ma wiele zalet. Zdarza się jednak, że nie zawsze jest on przewidziany w naszym domu lub mieszkaniu. Są jednak sposoby na łatwe dobudowanie balkonu do istniejącego budynku.

Tradycyjny balkon monolityczny

Najpopularniejszym rozwiązaniem są balkony monolityczne, o konstrukcji żelbetowej. Płyta takiego balkonu jest bezpośrednio połączona ze stropem lub wieńcem na zewnętrznej ścianie nośnej. Taka konstrukcja nie wymaga dodatkowego podparcia płyty balkonu, ale ma też swoje minusy. Główną wadą balkonów monolitycznych „wychodzących” ze ściany jest możliwość powstawania mostków termicznych. A mostki termiczne prowadzą do niekontrolowanych strat ciepła, a w konsekwencji też – zawilgocenia ścian, rozwoju pleśni itp. Dlatego konstrukcja balkonu monolitycznego musi być naprawdę starannie wykonana.
Ponadto balkon monolityczny może być wykonany tylko podczas budowy domu, dlatego jego budowę trzeba zaplanować odpowiednio wcześniej.

Przeczytaj też: Czy lukarna z balkonem to dobry pomysł? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Balkon w 8 godzin, czyli alternatywa dla tradycyjnych balkonów

Alternatywą dla balkonów monolitycznych mogą być balkony przyczepne. Można je montować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i kamienicach i blokach wielorodzinnych. Zaletą balkonów doczepianych jest to, że można je instalować także w budynkach już istniejących. W przypadku budynków wielorodzinnych, potrzebna jest zgoda większości. Nie oznacza to jednak, że na montaż balkonu muszą zdecydować się wszyscy mieszkańcy - można je zainstalować tylko wybranych lokalach.

Na czym polega montaż balkonu przyczepnego? Taki balkon mocuje się do ścian za pomocą specjalnych, prefabrykowanych elementów i ram stalowych. Te z kolei przyczepia się za pomocą kotew chemicznych.

Zaletą tego rozwiązania jest czas montażu - w przypadku, kiedy mamy już pozwolenie, same prace trwają ok. 8 godzin.
Trzeba jednak pamiętać, że czas montażu balkonu zależy od konkretnej sytuacji – np. w przypadku wyższych kondygnacji trzeba uwzględnić konieczność budowy rusztowania, co wydłuży czas realizacji.

Balkon na słupach i fundamencie

Inną możliwością na dobudowanie balkonu do istniejącego budynku jest montaż balkonu o konstrukcji opartej na słupach i własnym fundamencie. Tego typu balkony szczególnie dobrze sprawdzają się w domach drewnianych, ale z powodzeniem można je także instalować w budynkach murowanych.

Montaż balkonu na słupach wymaga zgody mieszkańców całego pionu. Jej uzyskanie trwa najczęściej kilka tygodni. Może się także zdarzyć, że do wspólnoty lub spółdzielni należy tylko działka w obrysie budynku. W takiej sytuacji, żeby postawić balkon na słupach, będzie konieczne wydzierżawienie gruntu pod konstrukcję (najczęściej od miasta).

Polecamy: Zabudowa balkonu - jaki system wybrać

Zastanawiając się nad dobudową balkonu, warto wziąć pod uwagę fakt, że balkon nie tylko powiększy przestrzeń mieszkania i zapewni nam miejsce na letni relaks, ale także podniesie wartość naszego mieszkania. Szacuje się, że mieszkania z balkonem są o średnio 6% droższe, w dodatku zdecydowana większość osób kupujących mieszkanie (również na rynku wtórnym) jest zainteresowana posiadaniem balkonu.

Oceń artykuł
3,66 / 35 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Pracownia Projektowa MKD

Polecamy Ci również

Zobacz także