Dlaczego warto budować z cegły

Dlaczego warto budować z cegły

Na forach internetowych, portalach branżowych oraz w magazynach budowlanych można się często spotkać z opinią, że cegła to najlepszy materiał budowlany. Dlaczego? Oto 12 powodów.

Powód 1: cegła jest długowieczna
Wykonana z cegieł elewacja, czyli zewnętrzna warstwa ściany, nie ma sobie równych, jeśli chodzi o trwałość. Eksperci budowlani oceniają, że ceglana elewacja to inwestycja nawet na sto lat. Fachowo wykonana elewacja nie będzie w tym czasie wymagać w zasadzie żadnych renowacji. Co więcej, mur licowy z warstwy cegieł przez cały okres użytkowania zachowa niezmienioną barwę, ponieważ cegła nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych operujących na jej powierzchni. Długowieczność samej cegły idzie więc w parze z trwałością jej koloru, co wśród materiałów budowlanych jest rzadkością.

Powód 2: cegła jest wytrzymała
Cegła to materiał, który utrzyma nawet najbardziej skomplikowaną i ciężką konstrukcję, nie straszne mu też żadne obciążenia statyczne. Dlatego ceramikę budowlaną poleca się w przypadku przegród, które podtrzymują dach nawet z najcięższych pokryć dachowych występujących na rynku. Dzięki specjalnym technologiom produkcji, cegły charakteryzują się bardzo wysoką wartością wytrzymałości na ściskanie, na przykład klinkier ceramiczny Röben osiąga w tej dziedzinie wyniki powyżej 44 N/mm².

Ankieta
Powód 3: cegła akumuluje ciepło
Cegła charakteryzuje się dużą akumulacyjnością cieplną, co oznacza, że gromadzi ciepło i długo je utrzymuje. Optymalne parametry w tym zakresie osiągają ściany trójwarstwowe, z warstwą zewnętrzną w postaci muru licowego z cegły klinkierowej. Duża stabilność cieplna gwarantuje komfort użytkowania domu, gdyż nawet po wyłączeniu ogrzewania lub gwałtownym ochłodzeniu na zewnątrz, wnętrze jeszcze przez długi czas pozostaje ciepłe. Co więcej, dzięki wysokiej akumulacyjności cieplnej cegieł i innych ceramicznych materiałów wznoszeniowych, takich jak pustaki poryzowane, w murowanych domach zimą będzie ciepło, zaś w upalne lato pomieszczenia wypełni przyjemny chłód.

dom z cegły cegła klinkierowa

Powód 4: cegła jest odporna na działanie czynników atmosferycznych
Ze względu na bardzo niską nasiąkliwość (np. ok. 5% w przypadku cegły Röben czerwonej gładkiej), cegły klinkierowe są odporne na wnikanie wody. Cegła poza czynnikami atmosferycznymi jest odporna również na korozję biologiczną oraz działanie czynników chemicznych, m.in. kwasów. Tajemnica odporności cegły tkwi w doborze wysokiej jakości gliny, wypalanej według specjalnie do tego przystosowanego procesu produkcji.

Powód 5: cegła jest odporna na uszkodzenia mechaniczne
Ceglana elewacja jest twarda i w normalnych użytkowych warunkach nie jest łatwo ją zarysować lub w inny sposób uszkodzić. Z tego powodu nawet jeśli inwestor zdecyduje się na elewację z innych materiałów, miejsca szczególnie podatne na uszkodzenia, takie jak narożniki i część cokołowa, zaleca się wykończyć cegłą.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także