Dlaczego dom kanadyjski?

Dom kanadyjski można wykończyć dowolnieDobrze zbudowany dom kanadyjski nie pęka. Mitem jest opinia, że drewno pracuje, więc płyty gipsowo-kartonowe będą pękać. Jeśli dom zbudowany jest z suszonego drewna, to ono nie doschnie tak bardzo jak mokre. Jeśli nie doschnie, to znaczy, że nie zmieni znacząco swojej objętości, a jeśli nie zmieni objętości, to nie ma naprężeń, czyli nie ma pęknięć. Trzeba jeszcze pamiętać, że oprócz suszonego drewna należy poprawnie przykręcić płyty gipsowo-kartonowe, bo one są materiałem konstrukcyjnym i także wiążą budynek.

Drewniane stropyciepłe i nie trzeszczą ani nie skrzypią. Belki stropowe muszą być wystarczająco wysokie (nie szerokie), aby strop się nie uginał. Jeśli jedna płyta OSB przykręcona do stropu nie dotyka do drugiej, to nie będą się o siebie ocierały podczas chodzenia po stropie, czyli nie będą skrzypieć.

Remont w budynku kanadyjskim jest łatwy. Przeniesienie gniazdka z jednego pokoju do drugiego zajmuje kwadrans. Należy wyciąć otwór na puszkę po drugiej stronie ściany, przeciągnąć kabel i obsadzisz puszkę oraz gniazdo. Koło, które zostało wycięte w płycie gipsowo-kartonowej wkłada się w miejsce dziury po poprzednim gnieździe i szpachluje. Całość zajmuje niewiele więcej niż kwadrans. Jeśli chcesz dorobić gniazdo po drugiej stronie ściany, to tylko robisz otwór, łączysz kable i obsadzasz nowe gniazdo. Nie ma kucia ścian, brudu i zaklejania bruzd po kablach w tynku.

Wieszanie przedmiotów na ścianach jest nieskomplikowane, ponieważ nie trzeba do tego wiertarki (z udarem), kołków ani specjalnych gwoździ do betonu. Wystarczy cienki gwóźdź (lekkie rzeczy), zwykły wkręt (trochę  cięższe) lub kołek do płyty gipsowo-kartonowej, a do tego najprostsza wkrętarka. Pamiętaj, że jeden kołek do płyty gipsowo-kartonowej osadzony w ścianie wytrzymuje obciążenie do 20 kg. Szafki kuchenne wiesza się na listwie przymocowanej do słupków konstrukcyjnych (co 40 lub 60 cm).

Kanadyjczyków nie zjedzą korniki. Drewno konstrukcyjne musi być suszone komorowe (ok. 60ºC). W takiej temperaturze giną zalążki pleśni, grzybów, owadów. Prosto z suszarni drewno jedzie na plac budowy. Zaraz po postawieniu konstrukcji drewno zakryte jest wiatroizolacją, wełną i tynkiem, więc szkodniki nie mają szans.

Jako instalację grzewczą można zastosować każdy rodzaj ogrzewania dopuszczony do użytkowania w Polsce. Nie ma znaczenia, czy jest to gaz ziemny, propan butan, olej opałowy, pellet, drewno kominkowe, prąd, pompa ciepła albo kominek z płaszczem wodnym czy kolektory słoneczne. Oczywiście jeden rodzaj ogrzewania jest mniej, a inny bardziej ekonomiczny w użytkowaniu i instalacji. Paradoksalnie najbardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania są elektryczne grzejniki konwektorowe. Jeśli jeszcze połączysz je z ogrzewaniem kominkowym, to rachunki za ogrzewanie budynku będą zupełnie nieodczuwalne.

Kominek można zbudować w kanadyjczyku zupełnie bezpiecznie. Kominkarz profesjonalista potrafi odróżnić konstrukcję drewnianą od niepalnej ściany. Drewno wymaga innego sposobu zabezpieczenia przed temperaturą kilkuset stopni Celsjusza, która panuje w komorze grzewczej, ale naprawdę jest to możliwe.

Kominek można zbudować w kanadyjczyku zupełnie bezpiecznieKominek nie brudzi sufitów ani ścian. Jeśli decydujesz się na powietrzne ogrzewanie kominkowe, nie obawiaj się, że będziesz miał brudne ściany lub sufity wokół anemostatów (wylotów ciepłego powietrza). Ci, którzy twierdzą, że tak się dzieje zapomnieli o... sprzątaniu. Pod kominkiem trzeba raz na jakiś czas odkurzyć. Ta prosta czynność sprawi, że kominek nie będzie zasysał zakurzonego powietrza i nie będzie go rozprowadzał poprzez rury rozprowadzające ciepło po domu, a tym samym nie będzie brudził okolic anemostatów. Pamiętaj, że kominek bardzo namacalnie wykorzystuje prawo fizyki – ciepłe powietrze do góry, zimne powietrze na dół.

Szyby w kominku same się nie brudzą. Czarna szyba to znak, że drewno, którym palisz jest mokre. Ten czarny nalot to mokra sadza. Sucha ulatuje przez komin, a mokra osadza się (nomen omen) na szybie, na wkładzie kominkowym, w kominie. Jeśli używasz do palenia suchego drewna, szyba się nie pobrudzi.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Inez Domy Kanadyjskie

Polecamy Ci również

Zobacz także