Dekoracje ścian – efekty specjalne

Każdy czasem ma ochotę na zmianę aranżacji mieszkania. Nie zawsze można jednak pozwolić sobie na gruntowny remont, ale są sposoby, na odświeżenie ścian i szybką zmianę ich wyglądu.

Aby zmienić kolorystykę ścian lub stworzyć na nich efekty specjalne, najpierw trzeba je przygotować do tego procesu. Podstawą jest oczyszczenie powierzchni z zabrudzeń. Wszelkie plamy można
z łatwością usunąć za pomocą gąbki i letniej wody z detergentem. Warto jest też pozbyć się kurzu
i pajęczyn. Rysy i pęknięcia należy zaszpachlować. Ściany po wyschnięciu trzeba wygładzić papierem ściernym. W przypadku świeżo położonych tynków, należy pamiętać, że tynki cementowo-wapienne, można pomalować dopiero po 3-4 tygodniach od nałożenia. Gipsowe tynki nie wymagają tak długiego okresu oczekiwania – 2 tygodnie są wystarczające. Zarówno nowe ściany jak i płyty kartonowo-gipsowe, czy ubytki w ścianach wymagają gruntowania przed malowaniem. Aby uniknąć plam na ścianach wywołanych wilgocią, powinno się zastosować emulsję gruntującą. Dzięki niej podłoże zostanie wzmocnione.

Efekt marmuru

Efekt marmuru jest możliwy do osiągnięcia poprzez zastosowanie stiuku wapiennego. Ściany imitujące marmur wyglądają bardzo dobrze we wnętrzach śródziemnomorskich, ale również nowoczesnych. Ciekawą cechą tego efektu jest możliwość ocieplenia wnętrza jak i nadania mu zimnej kolorystyki, w zależności od pomysłu na aranżację.

Srebrny pył

Srebrny pył można uzyskać dzięki wykorzystaniu emulsji. Farbę najpierw trzeba wymieszać
z pigmentem dekoracyjnym. W ten sposób uzyskaną substancję nakłada się na ścianę. Dla bardziej wyrazistego efektu, ściana powinna być pomalowana w ciemnym kolorze – granatowym, burgundowym, czy fioletowym. Barwa podłoża jest tłem dla pyłu i poprawi jego widoczność. Mocna powierzchnia zostanie rozświetlona srebrnymi drobinkami. Ten efekt dobrze się sprawdza
w sypialniach.

Błysk

Połysk ściany można stworzyć poprzez częste spryskiwanie jej odpowiednim lakierem. Na gotowe, pomalowane podłoże, trzeba nałożyć kilka warstw lakieru akrylowego. W zależności od ilości lakieru, efekt stanie się mocniejszy. Jest to dobry pomysł na aranżację przedpokoju lub salonu.

Piaskowy efekt

Efekt piaskowy można stworzyć poprzez wykorzystanie farby lateksowej. Umożliwia ona uzyskanie chropowatości powierzchni. Na wcześniej pomalowaną już ścianę, można nałożyć warstwę farby lateksowej. W ten sposób powierzchni zostanie nadana tekstura, przypominająca piasek. Ściana
o takim wyglądzie będzie się dobrze prezentować w jadalni.

Szablony

Wykorzystanie szablonów to popularny sposób na udekorowanie salonu lub kuchni. Ścianę należy pomalować wybranym kolorem. Po jej wyschnięciu, trzeba nałożyć warstwę farby dekoracyjnej. Można do tego celu wykorzystać specjalny wałek. Następnym krokiem jest położenie warstwy bejcy do ścian. Jeżeli uzyskana faktura jest nierówna, zadanie powinno się powtórzyć. Na osuszonej powierzchni można stworzyć za pomocą taśmy malarskiej szablony. Na wyznaczone w ten sposób kształty, szpachelką można nałożyć nowy kolor. Po wyschnięciu, delikatnie odklejamy szablony.
W ten sposób można zaprojektować ścianę zainspirowaną elementami geometrycznymi lub zaczerpniętymi z przyrody.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Dominika Pawlak

Zdjęcia: smoothtwinkbottomslut.blogspot.com,stencilbloss.storenvy.com,muralspro.com

Polecamy Ci również

Zobacz także