Dekoracje ścian. Czym wykończyć ściany w mieszkaniu – tapeta, cegła, farba

9
Efekty dekoracyjne na ścianę
Ściany są traktowane jako tło dla mebli czy innych dekoracji. Oryginalna tapeta, stiuk wenecki czy farba z brokatem sprawią, że ściany przestaną być nijakie.

Tworzenie oryginalnych efektów na ścianie nie wymaga specjalistycznych narzędzi, ani wynajęcia fachowca. Wystarczy ciekawa koncepcja, odpowiedni dobór kolorów i materiałów, a każda ściana nabierze wyjątkowego charakteru.

Pomysłowo wykończone ściany pozwalają nie tylko nadać wnętrzu indywidualny charakter, ale też uwypuklić jego zalety i ukryć wady. Nie musimy ograniczać naszej inwencji do pomalowania ścian i sufitów na biało. Z pomocą przychodzą nam producenci chemii budowlanej, którzy proponują kolorowe farby o różnych fakturach, a także ciekawe tynki dekoracyjne.

Efekty na ścianie

Bardzo modne w wykończeniu wnętrz są motywy kwiatowe. Hitem są liście bananowca.

Dan Gold (unsplash.com)
Efekty na ścianie

Tapeta jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do wykańczania ścian. Wiele z nich jest wodoodpornych, dlatego świetnie się sprawdzają również w łazience.

diegodiezperez123 (pixabay.com)
Efekty na ścianie

Ściana pomalowana farbą z brokatem nie dość, że zabezpiecza powierzchnię, ale również spełnia funkcje dekoracyjne. Nie trzeba wieszać na ścianie innych ozdób.

Magnat
Efekty na ścianie

Beton dekoracyjny dodaje surowości wnętrzu. Idealnie pasuje jako element dekoracyjny w industrialnych i minimalistycznych wnętrzach.

PIRO4D (pixabay.com)
Efekty na ścianie

Cegła dobrze wygląda nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz. Jednak wykończenie nią całej ściany może tworzyć przytłaczający efekt.

PIRO4D (pixabay.com)

Farby do ścian. Czym malować ściany

Najprostszym sposobem na niebanalne zdobienie ścian jest pomalowanie jej farbą o efekcie dekoracyjnym. Na rynku dostępne są produkty pozwalające z pomocą zwykłego wałka lub innych prostych narzędzi uzyskać na ścianie niezwykły rezultat. Po pomalowaniu ścian farbami dekoracyjnymi ich powierzchnia może naśladować wyglądem i fakturą aksamit, a także połyskiwać albo sprawiać wrażenie trójwymiarowości. Wszystko zależy od naszej inwencji i rodzaju farb, które wykorzystamy.

Ciekawym pomysłem na uzyskanie oryginalnej i eleganckiej powierzchni jest nadanie ścianom efektu perłowego połysku. Uzyskamy go, pokrywając wymalowane lub otynkowane ściany specjalną farbą lazurującą. Świeżo nałożona warstwa produktu dobrze poddaje się obróbce, a efekt końcowy zależy wyłącznie od wyobraźni wykonawcy. Co więcej do farby można dodać specjalne pigmenty metaliczne (tzw. pudry), które pozwolą na uzyskanie efektu srebra, złota, miedzi, czy też fosforyzującego lub fluorescencyjnego.

Zobacz: Na jaki kolor pomalować ściany? Przedstawiamy kolor roku 2019

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie farby z brokatem. Farba i brokat (dostępny jest w złotym i srebrnym kolorze) zazwyczaj sprzedawane są osobno, by klient mógł indywidualnie dopasować barwy do swoich potrzeb. Tak pomalowana ściana pięknie iskrzy się w świetle naturalny, jak i sztucznym. Największą wadą tego produktu jest cena. Za ok. 40 zł możemy kupić tylko litr farby, który wystarczy na pomalowanie 10 mkw powierzchni.

Efekt kamienia dekoracyjnego na ścianie – tynk dekoracyjny

Coraz bardziej popularnym sposobem na uzyskanie dekoracyjnych powierzchni ścian we wnętrzach jest pokrycie ich tynkiem dekoracyjnym. Oferta producentów jest w tym segmencie bardzo szeroka i z pewnością każdemu uda się znaleźć coś dla siebie. Dzięki tym produktom możemy uzyskać atrakcyjne wizualnie faktury i kształty między innymi przypominające w swojej strukturze szlachetny kamień.

Przykładowo wielbiciele stylu śródziemnomorskiego często decydują się na zakup tynku dekoracyjnego odzwierciedlającego naturalne właściwości i strukturę trawertynu. Ściana imitująca skałę wapienną cieszy się obecnie bardzo dużym powodzeniem. Innym wartym uwagi i bardzo popularnym materiałem jest m.in. stiuk wapienny, który doskonale imituje powierzchnię polerowanego marmuru lub innej szlachetnej skały.

Żeby uzyskać efekt wypukłych żyłek, stiuk wapienny nakładamy miejscami, aż uzupełnimy całą powierzchnię przeznaczoną do pokrycia. Tę samą czynność powtarzamy po wyschnięciu pierwszej, a następnie drugiej i trzeciej warstwy. Najlepszym narzędziem do tego zadania będzie tzw. paca wenecka. Na końcu pokrywamy materiał specjalnym woskiem, który zabezpieczy ścianę przed zabrudzeniami i wilgocią, a także nada jej piękny połysk.

Warto przeczytać: Farby z brokatem na ścianę – na co zwrócić uwagę przy wyborze i malowaniu

Tapety na ścianę

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tapet: tapety 3D, odporne na wodę, o zwiększonej odporności na uszkodzenia czy ze specjalną powłoką ułatwiającą usuwanie zabrudzeń. Dzięki tym udoskonaleniom, tapetę można przykleić w pomieszczeniach, gdzie jest duża wilgotność i temperatura, jak kuchnia czy łazienka.

Masy wieloefektowe

Dla tych, którzy mają pomysł na stworzenie niepowtarzalnej faktury idealne będą masy wieloefektowe. Jest to materiał bardzo plastyczny, który po nałożeniu na ścianę pozwala w dowolny sposób i z pomocą różnych narzędzi kształtować powierzchnię.

- Masy wieloefektowe to wymarzony materiał dla osób z odrobiną fantazji i ambicji stworzenia niepowtarzalnej struktury na ścianie. Po nałożeniu można ją kształtować z pomocą pacy, szpachelki, wałka strukturalnego i praktycznie wszystkich przedmiotów, które pozwolą nam uzyskać pożądany efekt. Przyda się zarówno ołówek, jak i szczotka, czy też foremka do ciasta. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia - mówi Aleksandra Białek z Pracowni Projektowej Rubikon.

Tynki dekoracyjne można kolorować po nałożeniu, ale lepszy efekt osiągnie się kupując tynk barwiony w masie. Na pokrytej nim ścianie przypadkowe zarysowania lub uszkodzenia mechaniczne będą mniej widoczne.  

Zobacz również: Surowe wykończenia. To jest w modzie [ZDJĘCIA]

Tworzenie efektów dekoracyjnych to doskonały sposób na uzyskanie atrakcyjnych i niepowtarzalnych wzorów na ścianach. Z pomocą dostępnych na rynku farb, tynków i detali zdobniczych, dekorowanie domu stało się zajęciem zaskakująco prostym, w którym z przyjemnością weźmie udział cała rodzina.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także