Dekoracja ściany – stiuk

Bartłomiej CholewaBartłomiej Cholewa, Lakma

Zamiast gładkich ścian coraz częściej wolimy sztukaterie i inne oryginalne dekoracje. Dobrze komponują się z wnętrzami klasycznymi oraz nowoczesnymi.

Ciekawy efekt w aranżacji i dekoracji wnętrz dają stiuki wapienne. Nakładane w kilku warstwach i pokryte specjalnym woskiem doskonale imitują powierzchnię polerowanego kamienia. Możemy dzięki temu uzyskać odwzorowanie naturalnego marmuru oraz wiele innych efektów dekoracyjnych, w zależności od techniki nakładania i doboru kolorów.

Stiuk, jako dekoracyjne pokrycie ścian, kolumn czy sufitów cieszy się popularnością szczególnie w krajach śródziemnomorskich. W sztuce chętnie był stosowany w epoce renesansu, baroku i klasycyzmu. Produkowane współcześnie stiuki charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością oraz odpornością na działanie pleśni, grzybów i bakterii.

Jak wykonać stiuk samodzielnie
Stiuk nakładamy przy użyciu pacy weneckiej z zaokrąglonymi rogami na oczyszczoną i suchą po gruntowaniu powierzchnię. Paca powinna być wykonana z wysokiej jakości stali nierdzewnej, aby podczas zacierania nie pozostawiała brązowych śladów po rdzy. Stiuki nakłada się przeważnie w trzech warstwach. Pierwszą pełną warstwę o jednolitej grubości nakładamy tak, aby otrzymać gładką powierzchnię. Po upływie co najmniej sześciu godzin niewielkimi fragmentami nakładamy drugą warstwę. Nadmiar produktu zbieramy przeciągając po powierzchni czystą krawędzią packi. Po wyschnięciu (min. 6 godz.) nakładamy trzecią, najcieńszą warstwę za pomocą kolejnych „uderzeń” packą, wyrównując i wygładzając powierzchnię.

Następnym etapem jest wybłyszczanie, które wykonujemy poprzez ścieranie pacą wenecką zaraz po nałożeniu trzeciej warstwy. Nałożony stiuk po całkowitym wyschnięciu pokrywamy specjalnym woskiem, który zapewni właściwą głębię koloru, nada połysk oraz ochroni tynk przed uszkodzeniami i działaniem czynników zewnętrznych. Następnie polerujemy powierzchnię miękkim materiałem, np. flanelą lub mechanicznie – polerką samochodową.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Lakma

Polecamy Ci również

Zobacz także