Dekoracja ściany - relief

Projektanci mają wciąż nowe pomysły na oryginalną stylizację wnętrz. Jednym ze sposobów jest zastosowanie reliefu – płaskorzeźby w nieco odmienionej formie.

Dawniej relief zdobił przestrzenie ścian dworków i zamożnych posiadłości. Dzisiaj, relief może się znaleźć w każdym domu, nawet na niewielkim fragmencie ściany. Do wykonania tego elementu będzie potrzebny Fox Dekorator – produkt do dekoracji ścian, który daje nieograniczone możliwości zdobienia wnętrz.

puszka reliefuRelief Fox Dekorator
Taką dekorację możemy wykonać samodzielnie. Jeśli obawiamy się, że zadanie to jest dla nas zbyt trudne poprośmy o pomoc stylistę. Dla wszystkich odkrywamy sposób wykonania nieprzeciętnej dekoracji pomieszczenia.

Refief firmy Fox Dekorator to półtransparentna, akrylowa farba strukturalna w postaci masy do samodzielnego barwienia. W połączeniu z barwnikami, bejcą do ścian, werniksami oraz szablonami i dekorami tworzy atrakcyjną alternatywę dla gładkich ścian. Relief przeznaczony jest do cienkowarstwowego nakładania na tynk, beton, kamień, płyty gipsowe, drewnopodobne oraz na wszystkie podłoża, które przed nakładaniem dekoracji należy oczyścić. Należy jednak pamiętać, że relief przeznaczony jest do wewnętrznej dekoracji wnętrz. Swoiste właściwości produktu dowodzą, że po wyschnięciu Relief pozostaje elastyczny. Jego zaletą jest wysoka przyczepność do podłoża. Idealnie miesza się z barwnikami Fox Dekorator, które umożliwiają tworzenie atrakcyjnych rozwiązań kolorystycznych. Ciekawe efekty uzyskamy, jeśli zmienimy delikatnie kolor Reliefu w poszczególnych warstwach.

Dekorację ściany możemy rozpocząć po uprzednim jej przygotowaniu. Powierzchnie przeznaczone do dekoracji należy oczyścić (powłoki farby klejowej lub zaprawy wapiennej należy usunąć), odtłuścić, naprawić ubytki (przy pomocy profesjonalnych szpachlówek Fox Dekorator), zagruntować i pomalować. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując specjalny grunt i farbę z systemu Fox Dekorator.

Oprócz masy reliefowej potrzebujemy do pracy odpowiednich narzędzi. Do nakładania, ściągania lub modelowania przydatne będą narzędzia dekoratorskie Foxtools: japonki, pace gąbkowe, szczotkowe i motylkowe, wałki gąbkowe i motylkowe, grzebienie. Do nakładania masy w jasnych kolorach zaleca się użycie narzędzi plastikowych. Narzędzia należy umyć wodą natychmiast po zakończeniu prac.

reliefrelief

Wykonanie dekoracji z szablonami

Szablon w warstwie wierzchniej
Po ostatecznym pomalowaniu/ wykończeniu powierzchni, Relief (masę) nakładamy szpachelką przez szablon. Po wykonaniu aplikacji należy zdjąć szablon i pozostawić wzór do wyschnięcia.
Szablon w warstwie podkładowej
Wzór wykonujemy tak samo, jak w przypadku szablonu przy warstwie wierzchniej. Po wyschnięciu wzoru, całość należy pomalować bejcą do ścian, pokryć reliefem lub pomalować farbą z systemu na jednolity kolor. Aby wzmocnić efekt dekoracyjny, wyciśnięty wzór można lekko przetrzeć papierem ściernym (efekt denim).
Dekoracja całych powierzchni
Przed przystąpieniem do pracy, trzeba zaplanować kolejność i sposób nakładania warstw oraz sprawdzić ostateczny efekt na małej próbce. Zabarwioną masę Relief nakładamy cienką warstwą na powierzchnię 1-3 m² przy pomocy szerokiej pacy lub szpachelki. Bezpośrednio po tym można rozpocząć modelowanie. Efekt dekoracyjny uzależniony jest w głównej mierze od inwencji dekorującego oraz narzędzi użytych do modelowania masy. Najciekawsze są wielowarstwowe, cienko-blaszkowe stiuki wykonywane japonką. Szlachetne powierzchnie imitujące kamień czy beton uzyskamy modelując Relief pacą gąbkową lub innym narzędziem.
relief
Wykończenie i zabezpieczenie wzmacnia efekt dekoracyjny Reliefu. Po wyschnięciu dodatkowo możemy wykończyć powierzchnię bejcą do ścian – bezbarwną lub z dodatkiem barwnikaFox Dekorator, bądź też werniksem metalicznym.

Uwaga! Tynki i podłoża zawierające cement i wapno wymagają 4-tygodniowego okresu sezonowania. Jego pominięcie grozi uszkodzeniem powłoki dekoracyjnej.

Pamiętajmy, by wszystkie czynności wykonać zgodnie z instrukcją producenta. Dane techniczne produktu umieszczone na etykiecie opakowania wskazują jego istotne właściwości i powinny mieć wpływ na rozplanowanie prac dekoratorskich, szczególnie wtedy, kiedy budowanie płaszczyzn reliefu odbywa się wieloetapowo.


Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Bogumił

Źródło: Fox Dekorator

Polecamy Ci również

Zobacz także