Czym malować elewację?

Fot. Weber

Czym malować elewację? - zdjęcie 1Anna Dydycz, Grupa Atlas

Przed decyzją o wyglądzie elewacji, warto przyjrzeć się farbom elewacyjnym i poszukać odpowiedniej kolorystyki.

Jaka farba?

Mimo wielu nowinek na bogatym rynku farb, wciąż popularne są farby akrylowe, zwane popularnie emulsyjnymi lub dyspersyjnymi. Ze względu na bardzo dobrą przyczepność do podłoża mogą być stosowane do malowania pierwotnego i renowacyjnego. Jeżeli powłoki malarskie zostały właściwie dobrane, dobrze kryją, mają dużą trwałość i odporność na ścieranie. Malowanie nimi jest łatwe, a ponieważ są wodorozcieńczalne, nie budzą zastrzeżeń ekologów. Ze względu na niską paroprzepuszczalność nie powinny być jednak stosowane do malowania tynków silikatowych i wapiennych. Mogą występować w postaci suchej (do rozrobienia z wodą), jak Atlas Certon, częściej jednak oferowane są jako wyrób gotowy do użycia, np. Atlas Arkol E.

Coraz częściej inwestorzy decydują się na farby nowej generacji: silikatowe i silikonowe. Wyróżniają się bardzo dobrą przepuszczalnością pary wodnej, co umożliwia odparowanie jej z malowanych powierzchni. Farbami silikatowymi (np. Arkol S), ze względu na ich właściwości, można malować świeże tynki – już po kilku dniach od zakończenia tynkowania.

Zaletą farb silikonowych (np. Arkol N) jest fakt, że nie przywierają do nich brud ani kurz, dzięki czemu pomalowane powierzchni same się oczyszczają pod wpływem opadów atmosferycznych. Ma to szczególne znaczenie w rejonach miejskich i uprzemysłowionych.

Nietypową i interesującą odmianę farby silikonowej stanowi Atlas Fastel Nova. To farba hybrydowa, dzięki kombinacji spoiw, łącząca w sobie cechy wszystkich wymienionych typów farb elewacyjnych. Z akrylowej ma wytrzymałość i elastyczność, z silikatowej – zdolność „oddychania", a z silikonowej – zdolność do nieprzepuszczania wilgoci i samooczyszczania.

Fot. Weber
Fot. Monier

Nieodpowiedni dobór farby elewacyjnej może spowodować nie tylko łuszczenie się nowej powłoki, ale nawet uszkodzenie tynku. Problem taki występuje najczęściej w przypadku ścian nieocieplanych lub ocieplonych wełną mineralną. Jeżeli ściana zostanie pomalowana farbą o niskiej paroprzepuszczalności, ograniczającą odparowywanie wilgoci, farba po kilku latach może się złuszczyć. Woda zamarzająca w murze może spowodować pękanie tynku i – w efekcie jego odpadanie.

Warto wiec pamiętać, że tynk mineralny możemy pokryć zarówno farbami akrylowymi, jak i silikonowymi lub silikatowymi. Akrylowy stanowi podłoże tylko pod farbę akrylową lub silikonową. Najbardziej wymagający jest tynk silikonowy. Na nim farba też musi być silikonowa.

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także