Czerwone ściany w pokoju

2
Czerwone ściany w pokoju

Za sprawą „urzędowego” stroju Świętego Mikołaja czerwień regularnie gości w naszych domach podczas Świąt. Może warto zastanowić się nad zaproszeniem jej na stałe do domowych wnętrz.

połączenie czerwieni z bielą

W obliczu nadchodzących świąt Bożego Narodzenia eksperci ds. koloru Benjamin Moore postanowili dokładniej przyjrzeć się czerwieni, która razem z bielą sprawia, że świąteczny czas jest tak wyjątkowy. Kto z nas nie cieszy się na przyjście brodatego starca w czerwonym stroju zwanego Świętym Mikołajem, albo nie jest wzruszony widząc czerwone wypieki podekscytowania na twarzach dzieci rozpakowujących prezenty. Ale czy czerwień może sprawdzić się na stałe we wnętrzu?

kolor czerwony w sypialnikolor ściany w gabinecie

Czerwony znaczy kolorowy

Czerwień jest najgorętszym kolorem koła barw, który budzi bardzo wiele emocji, a często kontrowersji. Za sprawa swojego bardzo wyrazistego charakteru ma równie liczne grono fanów, co przeciwników. O pozycji czerwieni niech świadczy fakt, że powszechnie określana jest mianem „koloru kolorów”, a w wielu językach jest synonimem słowa „kolorowy” i „piękny”. Bardzo często czerwony nazywany jest również barwą życia. Szczególnie dużą sympatią kolor czerwony dążą Chińczycy, dla których symbolizuje on szczęście, powodzenie i miłość, a panny młode odziane są
w czerwone suknie ślubne.

czerwone odcienie w salonie

Czy czerwony sprawdzi się w dekoracji wnętrz?

Czerwień może mieć bardzo pozytywny wpływ na klimat i charakter wizualny wnętrz. Aby tak się jednak stało trzeba posiadać przynajmniej podstawową wiedzę, jak kolor ten oddziałuje na człowieka i jak wykorzystać jego dekoracyjny potencjał. Wyniki badań naukowych wskazują, że czerwony najsilniej ze wszystkich barw stymuluje ludzką psychikę. Niesie w sobie bardzo duże pokłady energii, pobudza do działania. Jest kolorem radosnym, pozytywnym i poprawiającym nastrój. Czerwień doskonale przykuwa naszą uwagę. Wszystkie te cechy sprawiają, że z czerwonym należy obchodzić się ostrożnie i rozważnie. Kolor czerwony najlepiej sprawdza się w pokojach,
w których aktywnie spędzamy czas np. w pokoju do ćwiczeń, przedpokoju czy salonie. Intensywnej czerwieni należy unikać w sypialni, gdyż może skutecznie utrudnić zasypianie. Zbyt duże natężenie czerwonego niewskazane jest również w pokojach dziecięcych. Bardzo modnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do wnętrza czerwonego akcentu w postaci pomalowania jednej ściany. W połączeniu z bielą lub ciepłymi kremami osiągniemy zrównoważony, a zarazem bardzo ciekawy efekt wizualny.

zastosowanie czerwonego koloru na ścianie w przedpokojuczerwone akcenty w pokoju dziecięcym

Na jaką czerwień postawić?

W klasycznych wnętrzach dostojnie prezentować się będą ściany w kolorze głębokiego burgunda. Dodaje on wnętrzu elegancji, ale jednocześnie nie czyni go monotonnym. W roli tła dla kobiecej toaletki idealnie sprawdzi się romantyczna czerwień delikatnie przełamana różem. Pokój szalonego nastolatka ożywić można malując ścianę okienną na ognisty czerwony ruby. W towarzystwie śnieżnej bieli lub mglistych błękitów będzie wyglądać bardzo świeżo i energetycznie. Jeżeli zastanawiamy się nad kolorem, który stworzy klimat klubowy w salonie to warto rozważyć zastosowanie soczystej wiśni. Odcień ten sprzyja spotkaniom przy kominku w towarzystwie lampki dobrego wina. Salka do ćwiczeń to stworzone miejsce dla czerwieni z nutą pomarańczu. Kolor ten pobudzi nas do wytężonego wysiłku fizycznego, a jednocześnie wyczaruje w domowej siłowni przytulny nastrój. Wszystkie powyższe odcienie czerwieni, podobnie jak kilkadziesiąt innych, dostępne są w systemach barwienia: Benjamin Moore® GENNEX® Platform lub Color Preview®.

czerwone ściany w salonie

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Benjamin Moore

Polecamy Ci również

Zobacz także