Czas na dom - zaplanuj rozważnie budowę

Czas na dom - zaplanuj rozważnie budowę

Planujesz budowę domu? Czeka Cię wiele ważnych decyzji – którą działkę wybrać, jaki projekt domu będzie odpowiedni do Twoich potrzeb, jakie wybrać materiały budowlane i jaką ekipę budowlaną zatrudnić. I najważniejsze – jak pogodzić finanse z budową komfortowego domu?*

dom energooszczędny

Budowa to poważna, a często najważniejsza decyzja ekonomiczna. Budowa domu jest wielką inwestycją i – w przypadku kiedy budujemy na kredyt – wiąże się z długotrwałymi zobowiązaniami finansowymi. Jednak zastanawiając się nad pytaniem „czy stać nas na dom” musimy udzielić sobie odpowiedzi nie tylko w kontekście wydatków na budowę, ale także – późniejszej eksploatacji domu w komfortowych warunkach. Obecne trendy budowlane kładą nacisk na to ostatnie zjawisko, proponując rozwiązania, które wpływają na obniżenie kosztów eksploatacji domu, szczególnie zmniejszenie zapotrzebowania na energię konieczną do jego ogrzania. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wybrane przez nas rozwiązania architektoniczne i funkcjonalne będą rzutowały zarówno na koszty budowy domu, jak i jego utrzymania.

Czas na dom - zaplanuj rozważnie budowę - zdjęcie 2

Rozważnie, czyli energooszczędnie

W obliczu rosnących cen energii, budowa domu zużywającego jej mniej staje się koniecznością. Wpływ na tę sytuację mają również przepisy narzucające obowiązek bardziej energooszczędnego budowania. Wynikają one z dyrektyw unijnych, do przyjęcia których Polska się zobowiązała. W styczniu 2014 r. wprowadzono nowe wymagania dotyczące wartości rocznego zapotrzebowania domu na energię i współczynników przenikania ciepła U dla przegród zewnętrznych. Dodatkowo te wartości będą sukcesywnie obniżane w kolejnych latach, tak aby w 2021 r. wszystkie nowo budowane domy były energooszczędne. Dlatego trzeba budować energooszczędnie. Tylko jak to zrobić?

Energooszczędnie, ale w jakim stopniu

Obecnie przez „dom oszczędzający energię” można rozumieć kilka modeli domów. Ich wyróżnikiem jest sezonowy wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dla nowych domów wynosi on 120 kWh/m²/rok. W przypadku „zwykłych” domów energooszczędnych ta wartość jest niższa i wynosi 40-70 kWh/m²/rok. Jeszcze mniejsze zapotrzebowanie na energię mają domy pasywne – obowiązująca dla nich norma to mniej niż
15/ kWh/m²/rok. Są również domy zeroenergetyczne, w których w ogóle nie wykorzystuje się energii pochodzącej ze źródeł konwencjonalnych (ani do oświetlenia, ani ogrzewania, czy zasilania urządzeń elektrycznych).
Według szacunków ekspertów budowa „zwykłego” domu energooszczędnego nie musi być droższa niż wzniesienie domu spełniającego obecnie obowiązujące przepisy. Wprawdzie koszt ocieplenia domu energooszczędnego będzie wyższy, więcej będzie kosztowała też odpowiednia stolarka otworowa, czy energooszczędna instalacja grzewcza, jednak budując taki dom, będziemy musieli zadbać o jego formę – odpowiednią bryłę i optymalną powierzchnią. A to wygeneruje nam oszczędności i końcowy rachunek nie będzie wyższy od standardowego domu.
Z wyższymi kosztami budowy musimy się liczyć w przypadku domów pasywnych. Nakłady na ich budowę są wyższe o ok. 20-30% (w porównaniu z domem standardowym), w dodatku na zwrot inwestycji trzeba poczekać.
Pomocą dla inwestorów chcących budować domy energooszczędne i pasywne są dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, które pozwalają zmniejszyć początkowe koszty.
W kierunku energooszczędności zmierzają też producenci różnego rodzaju materiałów budowlanych, proponując innowacyjne produkty, o coraz lepszych parametrach termoizolacyjnych.

Projekt wybieraj z rozwagą

Nowe przepisy dotyczące energooszczędności domów  w pewnym stopniu wpływają na formę domu i ograniczają inwestorom wybór projektu. Problemem nie jest zapewnienie odpowiedniej termoizolacyjności przegród zewnętrznych, bo tę można osiągnąć stosując odpowiednie materiały budowlane. Poważniejszą kwestią jest konieczność ograniczenia zapotrzebowania budynku na energię niezbędną do jego ogrzania. Tylko budynki o odpowiednim kształcie i rozwiązaniach funkcjonalnych pozwolą spełnić ten warunek.

Powierzchnia budynku

Powierzchnia domu przekłada się zarówno na koszt budowy, jak i eksploatacji domu. Wybudowanie, ocieplenie i wykończenie każdego metra kwadratowego domu odpowiednio kosztuje, zatem każdy dodatkowy metr – to dodatkowy koszt. Wprawdzie poniesiony jednorazowo, ale jednak. Natomiast większy metraż gotowego już domu oznacza większą powierzchnię do ogrzania, a zatem – większe zapotrzebowanie na energię. Oczywiście nikt nie narzuca odgórnie norm powierzchni! Jednak wybierając projekt domu trzeba rzetelnie przeanalizować potrzeby domowników i zastanowić jaka powierzchnia jest rzeczywiście nam potrzebna. Nie chodzi o to, by rezygnować z komfortu, ale dobrać optymalną powierzchnię domu oraz odpowiednie rozwiązania funkcjonalne. Ten ostatni cel można osiągnąć przez np. łączenie kilku funkcji w jednym pomieszczeniu, czy tworzenie otwartych wnętrz.

Prostota w cenie

Na zapotrzebowanie domu na energię bardzo duży wpływ ma jego forma. Im prostsza bryła domu i jego dachu, tym bardziej energooszczędny budynek. Optymalny kształt to bryła zbliżona do sześcianu. Dlaczego taki? Ponieważ taki budynek będzie miał najmniejszą powierzchnię przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury ogrzewanej, a to najbardziej optymalne rozwiązanie (pamiętajmy, że ciepło ucieka z domu przez ściany, dach, podłogę – im mniejsza ich powierzchnia, tym mniejsze straty ciepła). Właśnie dlatego domy o zwartej bryle tracą mniej ciepła niż te rozbudowane – np. prostopadłościenny budynek dwukondygnacyjny, z punku widzenia energooszczędności, jest znacznie korzystniejszy niż rozbudowany dom parterowy.

Newralgicznym punktem są też wszelkie „wystające” elementy, takie jak wykusze, nisze, ryzality, balkony, czy lukarny. Powiększają one powierzchnię przegród zewnętrznych i mogą być przyczyną występowania mostków termicznych. Oczywiście dom energooszczędny nie musi być pozbawiony tych elementów architektonicznych, jednak planując je, warto zachować umiar.

O prostocie pamiętajmy również w przypadku dachu. Najlepszy stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury domu zapewni dach dwuspadowy oraz jednospadowy (pulpitowy). Okapy energooszczędnych dachów nie muszą być zbyt szerokie, bo wtedy  zacieniają  znajdujące się w ścianach okna, przez które ciepło promieni słonecznych dociera do wnętrz.

Rozważna inwestycja w światło naturalne

Naturalne światło jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a moda promuje wnętrza wręcz zalane światłem. Dlatego coraz częściej decydujemy się na duże okna, wpuszczające więcej światła i powiększające optycznie przestrzeń. Jednak zastosowanie dużych przeszkleń ma też pewne minusy, przede wszystkim finansowe. Nie chcąc, aby przeszklenia stały się miejscem ucieczki ciepła, musimy zainwestować w okna o bardzo wysokich parametrach termicznych, a te najlepsze są drogie. Ponadto pamiętajmy, że nawet przez okno o doskonałych parametrach, i tak stracimy więcej ciepła niż przez ścianę. Jak pogodzić uzyskanie odpowiedniej ilości naturalnego światła z dobrą ochroną termiczną? Jest na to sposób, który dodatkowo pozwala nawet na pozyskanie przez okna darmowej energii słonecznej. Chodzi o to, aby okna były odpowiednio rozmieszczone względem stron świata.
Wystarczy, aby duże przeszklenia znalazły się od tej strony, z której słońce świeci najdłużej, czyli od południa. Zimą wpadające słońce doskonale dogrzeje pomieszczenia, obniżając tym samym koszty energii uzyskanej w sposób konwencjonalny. Nie powiększajmy natomiast nadmiernie okien od strony wschodniej i zachodniej – wpadające przez nie słońce świeci tam na tyle krótko, że zyski uzyskanej tą drogą energii  nie zrekompensują nam dodatkowych inwestycji w okna. W projekcie domu energooszczędnego na elewacji północnej okna będą małe lub nie znajdziemy okien w ogóle, bowiem straty ciepła są tutaj większe niż zyski ze słońca.

Dowiedz się więcej - www.grupapsb.com.pl

Czas na dom - zaplanuj rozważnie budowę - zdjęcie 3

Partnerzy Kampanii

Czas na dom - zaplanuj rozważnie budowę - zdjęcie 4

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: PSB

Polecamy Ci również

Zobacz także