Cokół z klinkieru - trwałe wykończenie

3
Cokół z klinkieru
Cokół z klinkieru wygląda bardzo estetycznie, ale musi być poprawnie wykonany.

Cokół to miejsca szczególnie narażone na niszczenie, dlatego warto go wykonać z materiału trwałego i odpornego na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

Cegły klinkierowe swoją coraz większą popularność zawdzięczają połączeniu walorów estetycznych z doskonałymi parametrami technicznymi. Klinkier to materiał wytrzymały i długowieczny, o bardzo niskiej nasiąkliwości, odporny na działanie trudnych warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu inwestorzy wykorzystują klinkier na całej płaszczyźnie ściany lub decydują się na wyeksponowanie poszczególnych jej fragmentów poprzez cegły i płytki elewacyjne. Nawet jeśli ściana domu została pokryta tynkiem, zaleca się wykończenie klinkierem tych miejsc, które są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne i wpływ warunków atmosferycznych. Do takich stref należy przede wszystkim cokół.

Dowiedz się więcej: Jaką funkcję pełni cokół i jak go zbudować

Cokół idealnie dopasowany

Cokół, czyli podstawa ściany, narażony jest na wiele niekorzystnych czynników – padający i odbijający się od ziemi deszcz, zalegający śnieg, wilgoć od gruntu oraz uszkodzenia mechaniczne. Aby zapewnić ścianie odpowiednią ochronę, oprócz wyboru materiału odpornego na czynniki zewnętrzne, musimy pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze, murowany cokół to stosunkowo duże obciążenie dla konstrukcji ściany, dlatego musi być uwzględniony przy obliczaniu szerokości ławy fundamentowej, która w takim przypadku powinna być większa. Jeśli zdecydujemy się na późniejszym etapie, cokół można jeszcze oprzeć na konsoli odciążającej lub zamiast cegieł zastosować płytki klinkierowe, które są dużo lżejsze.

Po drugie, zarówno cegły, jak i płytki, umieszcza się w strefie cokołowej na wysokość kilku warstw, czyli ok. 30 cm. Na taką wysokość odbijają się krople przy silnym deszczu. Z tego względu cokół nie powinien być niższy 20 cm, lecz rzadko można spotykać wyższy niż 50 cm.

Po trzecie, cokół musi być cofnięty lub wysunięty przed lico ściany. Cokół cofnięty dobrze chroni przed podmakaniem dolnej strefy ściany, ponieważ woda deszczowa spływa po górnej części elewacji na ziemię. Cokół wystający przed lico ściany nie gwarantuje takiej ochrony, ale rozstrzygające mogą się okazać kwestie estetyczne. Jeśli inwestorzy chcą, aby budynek wyglądał na masywny, mogą zdecydować się na cokół wysunięty. Trzeba tylko odpowiednio zabezpieczyć go przed działaniem wody, by nie powodował zawilgocenia i niszczenia ściany. Aby zaizolować strefę cokołową, można np. zastosować skośne kształtki klinkierowe lub wykonać pochyłą obróbkę z blachy, wysuniętą kilka centymetrów przed powierzchnię cokołu.

Poznaj: Podstawowe zasady murowania elewacji z klinkieru

Cokół murowany z klinkieru

Pierwszy etap prac to wylanie fundamentów i wykonanie izolacji poziomej. Drugi etap, czyli murowanie strefy cokołowej, trzeba zacząć od narożników. Naroża układa się schodkowo na odpowiednią wysokość (np. pięciu warstw), dokładnie poziomując cegły. Po wykonaniu dwóch narożników w tej samej płaszczyźnie, można przystąpić do murowania przestrzeni między nimi.

Najpierw należy właściwie umieścić pas uszczelniający. Następnie, murując pierwszą warstwę cegieł, zaleca się pozostawienie co drugiej (trzeciej) fugi pionowej pustej (otwartej), aby umożliwić wentylację wewnętrznych warstw ściany. W trakcie dalszego murowania, w obszarze cokołu powinno się wykonać tak zwaną izolację typu Z. Jest to ułożona w formie litery Z papa bitumiczna lub odpowiednia folia z tworzywa sztucznego, o grubości co najmniej 1,2 mm. Leży ona górną częścią w ścianie konstrukcyjnej, a dolną w murze z cegły klinkierowej. Folia powinna być poprowadzona po zewnętrznej stronie ściany konstrukcyjnej, na długości co najmniej 150 mm do 300 mm nad gruntem, w górę.

Cegły klinkierowe muruje się na puste spoiny. Gdy zaprawa się zwiąże, spoiny należy wypełnić specjalną fugą przeznaczoną do klinkieru, co pozwoli zabezpieczyć cegły przed wnikaniem wilgoci i zapobiegnie powstawaniu wykwitów na powierzchni cegieł. Po fugowaniu trzeba usunąć nadmiar zaprawy i wyczyścić cegły lub płytki klinkierowe z zabrudzeń. Zaleca się ochronę cokołu przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz opadami, zarówno w trakcie jego wykonywania, jak i świeżo po zakończeniu prac.

Aby cokół przez długie lata był czysty, estetyczny, bez białych nacieków, warto zatrudnić sprawdzonego i wykwalifikowanego wykonawcę, specjalizującego się w murowaniu klinkieru.

Polecamy też: Schody i podest z prefabrykowanych elementów klinkierowych

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Röben

Polecamy Ci również

Zobacz także