Co to jest murowanie na cienką spoinę i jak to się robi

0
Murowanie na cienką spoinę
Murowanie na tzw. cienką spoinę pozwala uzyskać cieplejszą ścianę.

Wybierając materiały ścienne, coraz częściej zwracamy uwagę na to, czy są „ciepłe”. Ale trzeba też wziąć pod uwagę spoiny, przez które ucieka ciepło. Rozwiązaniem jest murowanie na cienką spoinę.

Cienka spoina, czyli cieplejsza ściana

Ściany domu muszą charakteryzować się odpowiednią izolacyjnością cieplną. Wynika to zarówno z przepisów prawa budowlanego, ale też z rachunku ekonomicznego – im cieplejsze ściany (i inne przegrody) domu, tym mniej zapłacimy za ogrzewanie zimą, a latem nie będziemy potrzebowali klimatyzacji. Wybierając materiały do budowy ścian warto brać pod uwagę właściwości termoizolacyjne danego materiału. I coraz częściej to robimy

Jednak „ciepłe” elementy konstrukcyjne to nie wszystko. Między nimi znajdują się przecież spoiny, a ich parametry termoizolacyjne są znacznie gorsze. Przez to w ścianie powstają mostki termiczne, przez które „ucieka” ciepło. Żeby te mostki wyeliminować, warto stosować tzw. cienką spoinę.

 Jednym ze skuteczniejszych sposobów na wyeliminowanie mostków termicznych w ścianach zewnętrznych jest murowanie ich na tzw. cienką spoinę. Taka technologia łączenia elementów zakłada stosowanie jedynie niewielkiej ilości zaprawy, w celu jak najdokładniejszego spasowania ze sobą poszczególnych elementów, np. cegieł lub bloczków silikatowych. Dzięki temu procentowy udział zaprawy w ścianie jest bardzo mały, a przez cienkie łączenia o grubości od 0,5 do 3 mm ciepło przenika jedynie w minimalnym stopniu – wyjaśnia Joanna Nowaczyk, Doradca Techniczny Grupy SILIKATY.

To Cię zainteresuje: Z czego budować zdrowe ściany - przegląd materiałów budowlanych

Murowanie na cienką spoinę – materiały

Cienką spoinę można stosować do elementów ściennych, które charakteryzują się dużą dokładnością wymiarową (± 2 mm). W praktyce są to elementy z betonu komórkowego, silikaty i ceramika poryzowana. Cienką spoinę można stosować zarówno do wznoszenia ścian zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Do wykonania takich spoin są przeznaczone specjalne zaprawy cienkospoinowe (zwane też klejowymi). Ich skład i specyfika użytych materiałów, zapewniają ich skuteczność i trwałość połączeń, przy zastosowaniu cienkiej warstwy zaprawy.

Przygotowanie do murowania na cienką spoinę

Murowanie ścian na cienką spoinę przebiega szybciej niż z zastosowaniem tradycyjnej zaprawy – cieńsza warstwa skraca czas wznoszenia ściany i ułatwia poziomowanie poszczególnych elementów. W jej stosowaniu przydatne jest doświadczenie. Jest kilka elementów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

W przypadku przegród na cienkiej spoinie ogromne znaczenie ma właściwe wykonanie pierwszej warstwy. Dokładne wytyczenie osi ściany i stabilne osadzenie bloczków na zaprawie cementowej bezpośrednio wpływa na trwałość konstrukcji, dlatego też temu etapowi prac należy poświęcić dużo uwagi – mówi Joanna Nowaczyk, Doradca Techniczny Grupy SILIKATY.
Trzeba również pamiętać o starannym przygotowaniu zaprawy.

 Duże znaczenie dla jakości ściany i wykonanego łączenia ma prawidłowe przygotowanie zaprawy. Producent zawsze umieszcza na opakowaniu odpowiednie wskazówki, do których należy ściśle się stosować. Warto pamiętać, że podczas wyrabiania mieszanki przydatne jest wiadro z podziałką, a sam proces mieszania powinien odbywać się z wykorzystaniem wiertarki z regulacją obrotów oraz mieszadła uniemożliwiającego napowietrzanie zaprawy. W efekcie powinno się otrzymać zaprawę o konsystencji gęstej śmietany dodaje ekspert.

Zanim zacznie się układać kolejne warstwy koniecznie trzeba sprawdzić, czy górna powierzchnia warstwy wyrównawczej jest idealnie równa i pozioma. Jeśli nie – wszelkie nierówności trzeba zniwelować.

Układając bloczki (i inne elementy) na cienką spoinę trzeba też zadbać o zapewnienie jak najlepszej przyczepność. W tym celu układane bloczki oraz powierzchnię górnej warstwy, warto oczyścić w pyłu (można to zrobić zwykłą zmiotką). Jeśli ściana jest murowana podczas ciepłej i suchej pogody, powierzchnie wsporne należy zwilżyć wodą.

Dowiedz się więcej: Jakie właściwości mają ściany z keramzytobetonu

Murowanie na cienką spoinę

Zaprawę cienkospoinową można układać dwiema metodami:
– Na krótkich powierzchniach zaleca się stosowanie kielni do zapraw cienkowarstwowych, natomiast na odcinkach długich i prostych można zastosować skrzynkę - dozownik do zaprawy. W obu przypadkach, aby uniknąć jej zbyt szybkiego wysychania, nie należy rozkładać zaprawy cienkowarstwowej na odcinku dłuższym niż 4 m. - mówi Joanna Nowaczyk.

Ważną kwestią jest wypełnienie zaprawą spoin pionowych pomiędzy gładkimi powierzchniami bloczków (spoiny pionowej nie trzeba wypełniać przy bloczkach o układanych na pióro-wpust). Podczas układania bloczków itp. ważne jest stabilizowanie każdego ułożonego elementu przez uderzenie młotkiem gumowym. Trzeba także na bieżąco sprawdzać wypoziomowanie kolejnych warstw. Koniecznie należy zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie narożników.

Narożniki budynku to miejsca, w których bardzo często powstają mostki termiczne. Zwykle przyczyną ich powstania jest niezgodne ze sztuką budowalną połączenie ze sobą dwóch ścian, np. murowanie na początku prac samych narożników. Prawidłowa technologia wznoszenia ścian na cienką spoinę zakłada, że murarz ustawia bloczki narożne, koniecznie zaczynając od ustawiania bloczka połówkowego, rozciąga pomiędzy nimi sznur murarski i analogicznie, jak w przypadku pierwszej warstwy, uzupełnia bloki. Systematyczne murowanie kolejnych warstw wszystkich ścian konstrukcyjnych i prawidłowe łączenie bloczków w warstwie to podstawowa zasada budowania szczelnych i stabilnych przegród  nie tylko tych w domach pasywnych czy energooszczędnych  tłumaczy ekspert.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Grupa Silikaty

Polecamy Ci również

Zobacz także