Ciepły dom na lata

Ciepły dom na lata

Jak wybudować ciepły dom w zgodzie z nowymi przepisami? Jakie materiały na dom energooszczędny i pasywny wybrać?*

ciepły dom

Budując dom musimy myśleć o przyszłości. Wiąże się to zarówno z koniecznością uwzględnienia kosztów eksploatacji, jak i wymogami, które wprowadzają nowe „Warunki Techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie”, obowiązujące od stycznia 2014 r. Jak będzie wyglądał ciepły dom w najbliższych latach? Jakie materiały wybrać na dom energooszczędny i pasywny? Jak zbudować ciepłe ściany i wybrać energooszczędne okna?

Ciepły dom na lata - zdjęcie 2

Od początku 2014 r. obowiązują nowe przepisy, które nakładają obowiązek bardziej energooszczędnego budowania. Zaostrzono m.in. wymagania dotyczące izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych. Ich współczynniki U, które mówią o tym, ile ciepła ucieka bezpowrotnie z domu na zewnątrz, muszą być jeszcze niższe niż do niedawna. Co ważne – w kolejnych latach przepisy będą stopniowo zaostrzane, w kierunku uzyskania jeszcze lepszych parametrów termoizolacyjnych. Jakie wymogi będzie musiał spełnić ciepły dom?

Nowe Warunki Techniczne – coraz cieplejsze budowanie

W nowych Warunkach Technicznych wprowadzono bardziej restrykcyjne wymagania odnośnie wskaźnika EP, określającego zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną, oraz współczynnika przenikania ciepła U poszczególnych przegród budynku. Zawarte w Warunkach Technicznych zmiany mają na celu ograniczenie ilości energii niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania na ciepło budynków. A to prowadzi do budowy coraz bardziej energooszczędnych domów – tańszych w eksploatacji i bardziej ekologicznych.
Wprowadzenie nowych przepisów odbędzie się w trzech etapach. Pierwszy rozpoczął się w styczniu 2014 r. kolejne zostaną w prowadzone w roku 2017 oraz 2021. Co przyniosą?

dom energooszczędny

Ciepły dom według nowych Warunków Technicznych

W nowych Warunkach Technicznych szczególny nacisk położono na wskaźnik EP (zapotrzebowanie na energię pierwotną), który w nowych domach jednorodzinnych od 2014 r. nie może przekraczać 120 kWh/(m²rok) – obecnie wynosi on średnio około 140 kWh/(m²rok).
Od 2017 r. wskaźnik EP dla domów jednorodzinnych będzie wynosił maksymalnie 95 kWh/(m²rok), a od 2021 r - 70 kWh/(m²rok).
Zmiany w Warunkach Technicznych dotyczą również przegród zewnętrznych – m.in. ścian, dachów, podłóg na gruncie oraz stolarki otworowej.

 • Ściany zewnętrzne
  Do niedawna, aby budować zgodnie z przepisami wystarczyło, by współczynnik U ścian zewnętrznych nie przekraczał 0,3 W/(m²K). Od 2014 r. jego wartość nie może być większa niż 0,25 W/(m²K), od 2017 r. będzie on musiał być niższy niż 0,23, by od 2021 r. nie przekraczać wartości 0,20 W/(m²K). Przyjmuje się obecnie, że taki współczynnik jest najwyższą wartością, jaką mogą obecnie osiągać ściany zewnętrzne domów energooszczędnych.
 • Dachy
  Przed 2014 r. maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla dachów mogła wynosić 0,25 W/(m²K). Obecnie powinny być one wykonywane w taki sposób, aby współczynnik U nie przekraczał 0,20 W/(m²K). Od 2017 r. będzie on mógł wynosić maksymalnie 0,18 W/(m²K), a od 2021 r. – 0,15 W/(m²K).
 • Podłogi na gruncie
  Od 2014 r. współczynnik U tych przegród nie powinien przekraczać 0,30 W/(m²K).
 • Okna i drzwi
  Maksymalna wartość współczynnika U okien elewacyjnych od 2014 r. może wynosić 1,30 W/(m²K), okien dachowych 1,50 W/(m²K), natomiast drzwi zewnętrznych 1,70 W/(m²K). Od 2017 r. współczynnik U okien elewacyjnych nie powinien być wyższy niż 1,10 W/(m²K), okien połaciowych 1,30 W/(m²K), a drzwi 1,50 W/(m²K). Natomiast z początkiem 2021 r. ciepły dom będzie musiał być wyposażony w okna elewacyjne o maksymalnym współczynniku U 0,90 W/(m²K). U okien dachowych nie będzie przekraczać 1,10 W/(m²K), a drzwi 1,30 W/(m²K).

Ciepły dom z myślą o przyszłości 

Planując budowę domu warto wziąć pod uwagę nie tylko obowiązujące przepisy, ale również te które zostaną wprowadzone za kilka lat. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasz dom jest naprawdę energooszczędny, czyli tani w utrzymaniu. A dostępne obecnie materiały i technologie umożliwiają realizację takiej budowy. Pamiętajmy też, że dom budujemy na długie lata, a skutki dzisiaj podejmowanych decyzji będziemy odczuwać przez długi czas m.in. w postaci kosztów jego eksploatacji.

Ścienne materiały budowlane na dom energooszczędny i pasywny

O izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych domu świadczy ich współczynnik przenikania ciepła. W domach energooszczędnych nie powinien on przekraczać wartości 0,2 W/(m²K). Budynkom pasywnym stawiane są jeszcze wyższe wymagania – w ich przypadku współczynnik U ścian zewnętrznych nie powinien być większy niż 0,15-0,10 W/(m²K).
Parametry te można osiągnąć stosując różne metody budowania i różne materiały. Ściany murowane zazwyczaj wznosi się jako dwu- lub trójwarstwowe. Grubość warstwy ocieplenia zależeć będzie od tego, jaki materiał wybierzmy na mur oraz od wartości współczynnika przewodzenia ciepła l materiału izolacyjnego. Aby ściany zewnętrzne nie były zbyt grube, warto wybierać materiały budowlane – zarówno te konstrukcyjne, jak i ociepleniowe, które charakteryzują się jak najlepszym, a więc najniższym współczynnikiem λ. Stosowane materiały to bloczki z betonu komórkowego i silikatu, pustaki z ceramiki poryzowanej oraz keramzytobeton. Do ocieplenia używamy wełny mineralnej, celulozy, styropianu spienionego EPS, lub ekstrudowanego XPS, a także pianki PU. Ściany domu korzystnie będzie ocieplić np. grafitowym styropianem. Jego współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,031-0,033 W/(m·K), podczas gdy zwykły styropian ma współczynnik λ na poziomie około 0,035-0,045 W/(m·K). Bardzo dobre parametry termoizolacyjne wyróżnia także wełna mineralna szklana – najcieplejsza ma obecnie współczynnik l równy 0,030 W/(m·K).
Warto wiedzieć, że ciepłe ściany domu energooszczędnego można wybudować również w technologii jednowarstwowej. Trzeba wtedy zastosować odpowiednio ciepły materiał ścienny, ale nie powinniśmy mieć z tym problemu – producenci m.in. ciepłego betonu komórkowego oferują bowiem bloczki, które pozwalają na budowę ścian jednowarstwowych osiągających współczynnik U = 0,17 W/(m²K). Dostępne są również szlifowane pustaki z ceramiki poryzowanej, których szczeliny wypełnione są wełną mineralną – można z nich zbudować ściany o współczynniku U = 0,18 W/(m²K). Oba materiały, z których może powstać zarówno dom energooszczędny, jak i pasywny, mają stosunkowo gładkie i równe powierzchnie, zaleca się więc, aby były murowane przy użyciu zapraw cienkowarstwowych, które w przeciwieństwie do tych tradycyjnych nie osłabiają izolacyjności termicznej przegrody i nie stają się miejscem ucieczki ciepła na zewnątrz. Na poprawę parametrów cieplnych ścian zewnętrznych wpłynie też zastosowanie specjalnego tynku termoizolacyjnego.

ściana z betonu komórkowegościana z ceramiki poryzowanej

Okna domu energooszczędnego i pasywnego

Nieodzownym elementem ścian zewnętrznych, wpływającym na ich izolacyjność termiczną, są okna i drzwi. Również one powinny być jak najcieplejsze. Wybierając produkty do domu energooszczędnego i pasywnego, należy więc zwracać szczególną uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła U. Przyjmuje się, że dom energooszczędny powinien być wyposażony w stolarkę okienną i drzwiową o współczynniku U nie wyższym niż 1,0 W/(m·K). W przypadku budynków pasywnych – nie powinien on przekraczać 0,8 W/(m·K). Na rynku bez problemu znajdziemy produkty wyprzedzające obecne wymagania. Okna o współczynniku 0,6 W/(m·K) oraz drzwi czy bramy o U = 0,8 W/(m·K) nie są już nowością. Niezwykle istotne jest, aby współczynnik U, o którym mowa dotyczył całego produktu, a nie np. jedynie szyby okna.
Mówiąc o oknach w domu energooszczędnym i pasywnym, nie można zapominać o tym, że oprócz ochrony przed chłodem i stratami ciepła, umożliwiają one także pozyskiwanie darmowej energii promieniowania słonecznego, która ogrzewa wnętrza domu. Warto zwrócić uwagę na ich współczynnik przepuszczalności promieni słonecznych g, podawany zazwyczaj w procentach. Im jego wartość wyższa, tym lepiej. Najlepsze okna energooszczędne mają współczynnik g na poziomie około 40-50%.

Dowiedz się więcej:
www.budujrozwazniezpsb.pl
www.grupapsb.com.pl

Ciepły dom na lata - zdjęcie 6

Partnerzy Kampanii

Ciepły dom na lata - zdjęcie 7

 * artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: PSB

Zdjęcia: PSB, Fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także