Cichy dom i bezpieczne wnętrza

Cichy dom i bezpieczne wnętrza

Na to, że dom jest komfortowy i bezpieczny dla mieszkańców wpływa wiele czynników. Zapewnienie ochrony przez zagrożeniami zewnętrznymi jest dla wszystkich oczywiste, ale nie zawsze zwracamy uwagę na takie elementy jak hałas, czy jakość materiałów wykończeniowych.*

izolacja akustyczna domu zależy od materiałów budowlanych

Ciągły hałas odczuwany w domu, czy zastosowanie niebezpiecznych środków chemii budowlanej bardzo negatywnie wpływa na komfort mieszkania, a nawet zdrowie domowników. Dlatego już na etapie budowy warto wybrać rozwiązania i materiały, które zapewnią jak najlepsze funkcjonowanie w naszym domu. Odpowiednia izolacja akustyczna, a także nowoczesne farby do wnętrz, czy lakiery pomogą nam w stworzeniu wygodnych i bezpiecznych warunków życia.

 Cichy dom i bezpieczne wnętrza - zdjęcie 2

Ciche ściany zewnętrzne i działowe

Budowa ścian zewnętrznych ma zasadniczy wpływ na przenikanie dźwięków z zewnątrz do wnętrza domu. Im bardziej masywne są ściany (wzniesione z ciężkich materiałów), tym gorzej przenoszą drgania, a więc zapewniają lepszą ochronę przed hałasem. Dlatego dobrą izolację akustyczną zapewniają ściany z tradycyjnej ceramiki, a także silikaty, czyli bloczki wapienno-piaskowe. Budując ściany z pustaków ceramicznych trzeba zwrócić uwagę na układ drążeń względem lica ściany. Aby ściana z pustaków dobrze izolowała od dźwięków, powinny być one murowane w taki sposób, aby dłuższa krawędź drążeń była ustawiona prostopadle w stosunku do lica muru.
Na izolacyjność akustyczną ścian wpływa także liczba warstw w przegrodzie. Generalnie ściany dwu- i trójwarstwowe lepiej chronią przed hałasem niż jednowarstwowe, jednak wiele zależy od doboru materiałów, ich parametrów i grubości warstwy. W przypadku ścian dwuwarstwowych, warto zdecydować się na ocieplenie z wełny mineralnej, która dzięki rozproszonemu układowi włókien jest lepszym izolatorem akustycznym niż styropian. Jeszcze lepsze zabezpieczenie przed hałasem zapewnią ściany trójwarstwowe, w których warstwa ociepleniowa będzie miała przynajmniej kilkanaście centymetrów grubości, a elewacyjna zostanie wykonana z ciężkich materiałów, jak silikaty czy cegły klinkierowe.
Równie ważne są ściany działowe, wpływające na to, jak dźwięki rozchodzą się we wnętrzu domu. Hałasy dobiegające z różnych pomieszczeń mogą być równie uciążliwe, co te napływające z zewnątrz. Dlatego warto zadbać o ciche ściany działowe. Można je wykonać w różnych technologiach – zarówno jako ściany murowane, jak i lekkie ściany z płyt gipsowo-kartonowych (w ich przypadku trzeba zapewnić dodatkowe wyciszenie). Dobrą izolacyjność akustyczną mają ściany murowane, wzniesione z ceramiki tradycyjnej, czyli cegieł pełnych, a także cegieł i bloczków silikatowych oraz pustaków ceramicznych przeznaczonych do budowy cichych przegród – m.in. takich, w których duże drążenia i kieszenie wypełnia się tradycyjną zaprawą cementowo-wapienną.
Jeśli zdecydujemy się na ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych, przestrzeń między przegrodami musimy wypełnić wełną mineralną. Ponadto, aby zapobiec przenoszeniu drgań z sąsiednich przegród, profile stelaża mocowane do ścian, stropu czy sufitu powinny być zabezpieczone od spodu np. taśmą akustyczną.

wełna mineralna jest skutecznym izolatorem akustycznym i termicznymCiche okna i drzwi, stropy i dachy

Ściany nie są jedynymi przegrodami, które chronią dom przed hałasem. Na izolacyjność akustyczną budynku wpływają także okna, drzwi, stropy oraz dach.
Wybierając okna i drzwi trzeba zwrócić uwagę na współczynnik izolacyjności akustycznej Rw, Im jego wartość jest wyższa, tym okna będą lepiej chronić przed hałasem. Można się zdecydować również na okna dźwiękoszczelne, o współczynniku Rw na poziomie 40-50 dB. Budowa takich okien (czyli szyby o zróżnicowanej grubości, system odpowiednio dobranych uszczelek oraz przestrzeń międzyszybową wypełniona ciężkim gazem) zapewnia doskonałą izolacyjność akustyczną. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane, jeśli dom ma stanąć w hałaśliwej okolicy (np. przy ruchliwej ulicy).
Inną przegrodą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest strop. Dźwięki najlepiej pochłaniają stropy ciężkie, np. żelbetowe monolityczne. Dalej są stropy gęstożebrowe. Dodatkową ochronę przed hałasem przenikającym przez kondygnacje budynku zapewni też podłoga pływająca, a także sufit podwieszany płyt gipsowo-kartonowych na stelażu z przestrzenią wypełnioną miękką wełną mineralną.
Przed dźwiękami z zewnątrz zabezpieczy nas też dach o odpowiedniej izolacyjności akustycznej. Wysoką dźwiękoszczelnością charakteryzują się ciężkie pokrycia, takie jak dachówka cementowa i ceramiczna, a barierę dla przenikania dźwięku stanowi też wełna mineralna, stosowana do ocieplenia połaci dachu. Powinna ona szczelnie wypełniać przestrzeń między krokwiami – brak szczelin zapewni zarówno dobrą izolację akustyczną, jak i termiczną. Jeszcze lepszą izolacyjność akustyczną zyskamy, decydując się na wykończenie skosów od wewnątrz podwójną okładzinę z płyt gisposwo-kartonowych.

Nowoczesna chemia do wnętrz, czyli zdrowe farby i lakiery

Wybierając farby i lakiery do wnętrz zwracamy uwagę przede wszystkim na kolor i cenę. Jednak bardzo ważnym czynnikiem wyboru powinno być bezpieczeństwo tych materiałów. Informuje o tym skład oraz różne oznaczenia. Farby rozpuszczalnikowe, które charakteryzują się wysoką zawartością lotnych związków organicznych (LZO), zostały już prawie zupełnie zastąpione przez farby wodorozcieńczalne, w których głównym rozpuszczalnikiem jest woda. Jednak popularne obecnie farby emulsyjne charakteryzują się różną zawartością LZO. Wybierając odpowiednie farby, warto więc porównać je pod tym kątem (informację o zawartości LZO powinniśmy znaleźć na opakowaniu produktu lub w jego karcie technicznej).

bezpieczny lakier do podłogi

Na ścianach szczególnie narażonych na wilgoć mogą się pojawić szkodliwe dla zdrowia grzyby i pleśnie. Temu zjawisku pomogą zapobiegać farby lateksowe i akrylowe zawierające środki biobójcze. Takie produkty sprawdzą się szczególnie dobrze w kuchniach i łazienkach. Farba do wnętrz zawierająca środki biobójcze powinna mieć atest Ministerstwa Zdrowia – warto zwrócić na to uwagę. W sprzedaży znaleźć też można specjalne farby bezpieczne dla alergików – są to farby wodorozcieńczalne, które nie zawierają substancji uczulających. Takie produkty powinny mieć na opakowaniu informację o tym, że zostały przebadane, z pozytywnym wynikiem, przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.
Dobrym wyborem są również farby zawierająca nanocząsteczki. Do powstałych dzięki nim powłok mniej przylega brud i kurz, łatwiej też jest go usunąć z powierzchni ściany. Niektóre nowoczesne farby wykonane z zastosowaniem nanotechnologii mogą też neutralizować różne zapachy, a te z dodatkiem nanosrebra mają właściwości bakteriobójcze. Chronią skutecznie powierzchnie pomalowanych nimi ścian nie tylko przed bakteriami, ale także grzybami i pleśniami. Nowoczesne farby do wnętrz to także te z dodatkiem teflonu. Sprawia on, że do powłoki malarskiej nie przylegają zanieczyszczenia, jest ona też odporna na wielokrotne zmywanie i szorowanie.

malowanie ścian

Obecnie też bez problemu znajdziemy w sprzedaży lakiery do drewna nie zawierające szkodliwych toksyn. Dobrym wyborem będzie m.in. zakup lakierów dwuskładnikowych nowej generacji, które nie zawierają rozpuszczalników, w tym zakazanego w Unii NMP. Warto wybierać też lakiery hipoalergiczne (zgodnie z normą OECD), o znikomej zawartość lotnych związków organicznych – poniżej 5 g/l. Lakier do podłogi nie powinien też wydzielać szkodliwych formaldehydów. Dobrym rozwiązaniem z pewnością będą produkty oznaczone znakiem ekologicznym Ecolabel, przyznawanym produktom spełniającym podwyższone normy dotyczące ekologii i ochrony środowiska.

Dowiedz się więcej:
www.budujrozwazniezpsb.pl
www.grupapsb.com.pl

Cichy dom i bezpieczne wnętrza - zdjęcie 6

Partnerzy Kampanii

Cichy dom i bezpieczne wnętrza - zdjęcie 7

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: PSB

Zdjęcia: Fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także