Ciche i ciepłe ściany dzięki wełnie mineralnej

Czym wypełniać ściany działowe z poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych? Wełną mineralną, mającą tę zaletę, że oprócz ocieplenia, zapewnia wysoką izolacyjność akustyczną i ognioodporność ścian.

Jeszcze nie tak dawno w polskim budownictwie rolę podstawowego budulca spełniała cegła, a pomieszczenia na mniejsze dzielono płytami gipsowymi Pro-Monta. Efektem była słaba izolacja ścian wewnętrznych. Nowe systemy suchej zabudowy zapewniają ocieplenie na wysokim poziomie. Nic dziwnego, skoro taka ściana jest izolacją samą w sobie - metalowym szkieletem wypełnionym warstwą styropianu lub wełny mineralnej. Styropianowa ściana, mimo że ciepła, nie zapewnia jednak komfortu mieszkania - odgłosy z sąsiednich pomieszczeń są doskonale słyszalne. Materiałem, który gwarantuje podobny efekt termiczny, a jednocześnie tłumi hałas, jest wełna mineralna - kamienna lub szklana. Tłumienie dźwięku zapewniają właściwości fizyko-chemiczne wełny. Jest to materiał sprężysty i włóknisty, a jako taki ma zdolność rozpraszania i pochłaniania drgań. Aby jednak ściana tłumiła hałas, musi być odpowiednio gruba i wykonana według zasad opracowanych przez ITB. Czy warto brać je pod uwagę? Pomijając to, że dodatkową zaletą ścian proponowanych przez ITBmateriał izolacyjnystaje się całkowita niepalność, której nie osiągniemy stosując styropian, za rekomendację może świadczyć fakt, iż instytut jest ośrodkiem badawczym upoważnionym przez Ministra Infrastruktury do udzielania aprobat technicznych dla większości wyrobów budowlanych i jednostką notyfikowaną Komisji Europejskiej.

Decybel robi różnicę
Zgodnie z Polską Normą PN-87/B-02151.03 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych” współczynnik tłumienia hałasu dla ścian wewnętrznych powinien wynosić co najmniej 52 dB. Większość systemów suchej zabudowy, ze względu na obniżanie kosztów przez producentów, spełnia minimalne wymagania tej normy, co zdaniem ITB nie gwarantuje właściwego zabezpieczenia przed hałasem. Według instytutu, prawidłową izolację akustyczną zapewniają dopiero ściany o poziomie tłumienia hałasu 53 dB. Na pierwszy rzut oka różnica wynosi zaledwie jeden decybel. W tym przypadku wzrost tylko o jednostkę powoduje jednak znaczącą różnicę. Decybel to bowiem miara logarytmiczna, a to - w dużym uproszczeniu - oznacza, że skala przyrasta dynamicznie, nie zaś geometrycznie. Na przykład: suszarka do włosów generuje hałas na poziomie ok. 53 dB. Przez ścianę o tłumieniu akustycznym na poziomie 52 dB będzie doskonale słyszalna, zaś ściana o parametrach akustycznych o jeden decybel wyższych zablokuje jej szum całkowicie. W praktyce lepszą izolację akustyczną zapewniają po prostu grubsze ściany, mające dodatkowo właściwość lepszej izolacji cieplnej. Jak zatem według ITB powinna prawidłowo być skonstruowana ściana wewnętrzna zapewniająca ciszę i ciepło?

Ściany działowe według ITB
Minimalne wymagania izolacyjności cieplnej i akustycznej ścian działowych opisano w instrukcji ITB nr 293 „Projektowanie pod względem akustycznym przegród budowlanych”. Według niej standard 53 dB spełnić może tylko podwójna ściana z płyt gipsowo-kartonowych z przestrzenią wypełnioną wełną mineralną. Podstawowe założenia tego opisu spełnia większość obecnie oferowanych systemów suchej zabudowy. Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach. Gros systemów obecnych na rynku oferuje płyty g-k o grubości 9,5 cm, wypełnione 5-centymetrową warstwą wełny mineralnej. Tymczasem, według ITB, ściana powinna zostać pokryta obustronnie podwójną płytą g-k o grubości 12,5 mm i być wypełniona warstwą wełny mineralnej o grubości co najmniej 60 mm. Stalowy szkielet ściany musi mieć grubość 75 mm. Innym wariantem proponowanym przez ITB jest ściana z profili stalowych o grubości 100 mm z 40-milimetrową warstwą wełny mineralnej, pokrytą obustronnie podwójną płytą gipsowo-kartonową o grubości 12,5 mm. Alternatywą może być konstrukcja wykonana z podwójnego rzędu słupków rozmieszczonych co 60 cm, wypełniona wełną mineralną o grubości 40 mm i pokryta obustronnie podwójną warstwą płyt g-k o grubości 16 mm.

Unikać przewiązek
Aby zapewnić odpowiednie parametry termiczne i akustyczne ścian wewnętrznych, ITB zaleca stosowanie wełny mineralnej o gęstości 80-120 kg na 1 m3. Niezmiernie ważny jest również sposób montażu, zwłaszcza przy zastosowaniu ścian o podwójnym szkielecie. W przypadku ścian o wysokości do 4 metrów nie należy stosować przewiązek spinających, zapobiegających opadaniu wełny pod wpływem własnego ciężaru. Nie jest to konieczne, bowiem obecnie najczęściej stosuje się wełnę mineralną powleczoną jednostronnie szklanym welonem, dzięki któremu materiał staje się wystarczająco sztywny. Przewiązki powodują tymczasem powstawanie mostków cieplnych i akustycznych, obniżających izolacyjność ściany. Należy je stosować jedynie w przypadku ścian o wysokości wyższej niż 4 m. W każdym przypadku, celem dodatkowego wyciszenia dźwięków, można dodatkowo użyć taśm akustycznych tłumiących drgania przenoszone przez strop.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Adam Szczęsny

Zdjęcia: Rockwool

Polecamy Ci również

Zobacz także