Ceramika na ściany zewnętrzne

Z materiałów ceramicznych można zbudować domy o najróżniejszych kształtach, ciepłe i zdrowe. A inwestorzy doceniają je za trwałość, solidność i sprawdzone wzory.

Ceramika tradycyjna
Technologia wypalania cegieł z gliny sięga czasów starożytnych. Materiały ceramiczne, pełne i drążone, wypalane są w temperaturze 850-1000°C. Wyroby pełne to cegła dziurawka i klinkier. Wyroby drążone to cegła kratówka i dziurawka oraz pustaki ceramiczne o różnych rozmiarach i kształtach. Cegłę pełną produkuje się w pięciu klasach, odpowiadających jej wytrzymałości na ściskanie (w MPa): 5; 7,5; 10; 15; 20.  Cegłę klinkierową otworową i bezotworową produkuje się w klasach 25, 30 i 35. Można nią licować ściany zewnętrzne bez wymogu tynkowania. Cegła dziurawka mrozoodporna o klasie 5 może być używana na ściany zewnętrzne. Występuje w dwóch odmcegła kratówkaianach: „wozówkowa” i „główkowa”. Kształty i wymiary otworów mogą być różne. Ściany nośne wykonuje się z cegieł grubościennych. Do ścian zewnętrznych wypełniających można stosować dziurawkę cienkościenną. Cegła kratówka produkowana jest w trzech typach: K1, K2, K3 oraz w czterech klasach: 7,5; 10; 15 i 20.

Cegła kratówka: K-1 (250 x 120 x 65 mm), K-2 (250 x 120 x 140 mm), K-3 (250 x 120 x 220 mm)

Ceramika poryzowanaceramika poryzowana

Ten typ wyrobów ma właściwości mechaniczne porównywalne do tradycyjnej cegły, ale jednocześnie lepszą izolacyjność cieplną i akustyczną. Mankamentem jest jednak większa kruchość i nasiąkliwość. Przed włożeniem do pieca glinę ceramiczną miesza się z łatwopalnymi, ulegającymi samozapłonowi i utlenieniu składnikami (na przykład mączką drzewną, trocinami, granulkami polistyrenu) i wstępnie suszy. W wysokiej temperaturze materiał ulega spaleniu, a wydzielające się gazy poryzują ceramikę. W rezultacie otrzymuje się wyrób o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Przestrzeń, którą wypełniają mikropęcherzyki może zajmować nawet do 30% ogólnej objętości wyrobu. Poryzowana ceramika charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną na ściskanie (minimum 10 MPa) i względnie niską wagą, a przy tym materiał ten ma doskonałe własności dyfuzyjne, gwarantujące dobrą paroprzepuszczalność. Inne jego zalety to: trwałość i wytrzymałość, oszczędność w zużyciu zapraw i klejów na spojenia, doskonała izolacyjność cieplna i akustyczna, niepalność, duża wytrzymałość na ściskanie, odporność na działanie mrozu i deszczu, ekonomiczność, ekologicznoPrzykład ściany trojwarstwowej wykonanej z ceramiki poryzowanejść, jednorodność sposobu budowy od piwnicy aż po dach, nieskomplikowane prowadzenie prac murarskich, zachowujące estetykę montażu. Ceramiczne elementy ścienne wysokiej jakości nie wymagają murowania na spoiny pionowe, co znacznie przyspiesza przebieg prac.

Przykład ściany trójwarstwowej wykonanej z ceramiki poryzowanej: 1 - pustak poryzowany 250 x 198 x 238 mm (warstwa konstrukcyjna), 2 - pustak poryzowany 120 x 250 x 238 mm (warstwa osłonowa), 3 - termoizolacja, 4 - pustka powietrzna, 5 - spoina pozioma, 6 - spoina pionowa, 7 - kotwa z dystansem

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Jacek Sawicki

Źródło: miesięcznik "Izolacje" 1/2003

Polecamy Ci również

Zobacz także