Cena budowy domu

Koszt budowy to często najbardziej krytyczny czynnik, który decyduje o tym jak będzie wyglądał nasz wymarzony dom, albo – czy w ogóle powstanie.Kalkulując koszty budowy domy trzeba oczywiście uwzględnić zarówno ceny materiałów, jak i koszt robocizny. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe nakłady, takie jak transport, wynajęcie części sprzętu, itp. Oczywiście koszty zależą od tego na jakie materiały się zdecydujemy, gdzie je kupimy i jakim systemem będziemy budować. Zarówno wynajęcie ekipy, jak i budowa metodą gospodarczą ma swoje wady i zalety.

Koszt budowy a projekt

Wybór materiałów budowlanych i wykończeniowych jest ogromny. Jednak nie o wszystkim decydujemy sami – wybór materiałów i technologii w największej mierze zależy od projektu. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na projekt indywidualny, czy gotowy, będą w nim narzucone niektóre wymagania materiałowe i technologiczne. Do pewnego stopnia możliwe są zmiany w projekcie, jednak nie możemy zmienić wszystkiego, a sama adaptacja, to dodatkowe koszty. Zatem już wybierając projekt musimy zdecydować się na dom, który nie tylko nam się podoba, ale i na który będzie nas stać. Dodatkowo trzeba sprawdzić czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie narzuca nam jakiś konkretnych wymogów, dotyczących np. kąta nachylenia połaci dachowej, czy dopuszczalnej wysokości domu.

Kosztorysy

Każdy projekt domu powinien zawierać tzw. „ślepy kosztorys”, czyli przedmiar. Jest to wykaz wszystkich prac i materiałów, podany w kolejności technologicznej. Ślepy kosztorys zawiera szczegółowe informacje, wraz z podaniem ilości materiałów, jednak nie uwzględnia ich cen. Na podstawie takiego kosztorysu sami możemy wstępnie oszacować koszty budowy. Ponadto ślepy kosztorys, wraz z projektem budowlanym lub wykonawczym, jest podstawą do sporządzenia kosztorysu inwestorskiego.
Kosztorys inwestorski to już dokument zawierający pełną wycenę. Co ważne, jest to jeden
z dokumentów, niezbędnych do uzyskania kredytu bankowego – a obecnie rzadko budujemy za gotówkę. Kosztorys inwestorski możemy zamówić razem z projektem lub zlecić jego przygotowanie profesjonalnemu kosztorysantowi. Wycena jest dokonywana na podstawie aktualnych danych Sekocenbudu. Koszt jego wykonania to od 200 do 800 zł. Poza materiałami budowlanymi,
w kosztorysie uwzględniane są także koszty robocizny oraz dodatkowych nakładów. Daje on więc szacunkowy koszt całej inwestycji oraz poszczególnych elementów. Kosztorys inwestorski może być wykonywany dla różnych etapów budowy („stan surowy zamknięty”, „pod klucz”). W przypadku ubiegania się o kredyt, stan, jakiego dotyczy kosztorys, określa bank. Mając kosztorys łatwiej zaplanować prace (i ich finansowanie), a także – negocjować z wykonawcami.

Ważne gdzie budujesz

Ceny w całej Polsce, szczególnie usług budowlanych mogą znacząco się różnić (to zróżnicowanie regionalne jest brane pod uwagę przy sporządzaniu kosztorysu inwestorskiego). W cenach usług przoduje przede wszystkim środkowa i zachodnia Polska, choć ceny usług dekarskich w tych regionach, obniżyły się. Budując dom zawsze można poszukać tańszej ekipy (czasem nawet warto sprowadzić taką z innego regionu Polski), lecz pamiętajmy, żeby w poszukiwaniu niskiej ceny nie zaangażować ekipy, która wprawdzie będzie tania, ale koszt remontów, które będzie trzeba przeprowadzić po spartaczonej robocie – znacznie wyższy. Za profesjonalizm (i własny spokój) warto zapłacić. Ogólnie przyjmuje się, że cena usługi równa koszt materiału, jednak koszty wynegocjowane z wykonawcami zależą również od ilości zleconych im prac i są zawsze ustalane indywidualnie. Obecnie ceny usług są na dość stabilnym poziomie, a ich wahania będą zależeć od popytu w nowym sezonie budowlanym.

Wybór wykonawcy

Z wyborem firmy budowlanej czy dekarskiej nie warto się spieszyć. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie w naszej okolicy kto budował domy sąsiadów – i czy są oni zadowoleni z przeprowadzonych prac. Wybierając ekipę dekarską możemy także zasięgnąć rady w składzie dachowym, albo organizacjach zrzeszających cieśli i dekarzy. Warto wynająć ekipę, która kompleksowo zrealizuje dany etap budowy, np. dach. Kiedy wstępnie wybierzemy ekipę – ustalmy m.in. jakiej gwarancji udzielają na wykonane prace, czy firma jest zarejestrowana i ubezpieczona od wypadków oraz błędów wykonawczych. Wybierajmy też fachowców, którzy specjalizują się w danej technologii. Nie zaszkodzi też zapytać
o ich poprzednie realizacje, wraz z adresami inwestycji - dobra, doświadczona ekipa chętnie pochwali się swoimi pracami, więc stosunkowo łatwo wyeliminować w ten sposób partaczy. Zawsze też możemy skontaktować się z poprzednimi pracodawcami wybranej ekipy i sprawdzić jej rzetelność. Następnie powinniśmy poprosić o przygotowanie kosztorysu – im bardziej będzie szczegółowy, tym mniejsze ryzyko różnych „niespodzianek” i późniejszych dopłat. Kosztorys taki powinien obejmować poszczególne etapy prac (wraz z terminami) oraz wycenę materiałów. Jeśli zdecydujemy się na daną firmę – pamiętajmy o podpisaniu umowy. Powinna ona zawierać szczegółowy wykaz prac, ich terminarz i koszty, a także harmonogram płatności oraz... informacje
o karach dla wykonawcy, który nie wywiąże się odpowiednio ze zleconych prac.

Oceń artykuł
3,88 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: Koramic, Fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także