Cegła w wersji light

Cegła w wersji light

Wszechobecna moda na odchudzanie dotarła także do budownictwa. Firma Wienerberger wprowadziła na rynek odchudzoną wersję Porotherm 25 P+W – nową, lekką cegłę Porotherm 25 Light.

pustak Porotherm 25 LightDzięki specjalnie zaprojektowanemu układowi drążeń i zwiększonej poryzacji, charakteryzuje się ona znacznie niższą masą w porównaniu do tradycyjnego odpowiednika. W praktyce oznacza to duże oszczędności na każdym etapie budowy.

Jeden pustak Porotherm 25 Light o wymiarach 250 × 373 × 238 mm waży zaledwie około 15 kilogramów. Lżejsza cegła ma wiele zalet w porównaniu do klasycznych produktów, przede wszystkim mniejszy ciężar pustaka to łatwiejsze i szybsze murowanie. Wykorzystując ją w projekcie można uzyskać lżejszą i tańszą konstrukcję budynku. Plusem jest także oszczędność w transporcie. Na każdym samochodzie można przewieźć o 20% więcej pustaków, czyli dodatkowe 25 m² muru. To tak jakby materiał na jeden pokój domu przyjechał na plac budowy za darmo.

„Porotherm 25 Light z pewnością zostanie doceniony zarówno przez inwestorów, jak i przez murarzy. Pierwszych zadowoli wysoka jakość produktu połączona z atrakcyjną ceną. Drudzy natomiast docenią mniejszą masę pustaka, dzięki której będzie łatwiej murować i  przy mniejszym wysiłku. W efekcie prace murarskie przebiegną szybciej, co jest kolejnym powodem do satysfakcji dla właściciela domu” – twierdzi Grzegorz Sudoł, Zastępca Kierownika Działu Marketingu i Zarządzania Produktem ds. Zarządzania Produktem firmy Wienerberger.

Mimo że cegła ma mniejszą masę, pozostała produktem solidnym i wytrzymałym. Redukcja wagi jest tu połączona z zachowaniem zadowalającej wymagających klientów jakości . Ponadto moduł Porotherm 25 Light pozostał taki sam jak w tradycyjnych pustakach, więc produkt jest zgodny z pozostałymi elementami systemu Porotherm jak np. nadproża i stropy.

Porotherm 25 Light jest produkowany w najnowocześniejszym zakładzie firmy Wienerberger – Oleśnicy.

Cena netto za 1 m² wynosi 55,64 zł.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Wienerberger

Polecamy Ci również

Zobacz także