Budownictwo energooszczędne - ściany

Budownictwo energooszczędne - ściany

Budownictwo energooszczędne - ściany - zdjęcie 1Z dniem 1 stycznia 2014 r. weszły w życie zmiany do „Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Są one wynikiem nowelizacji Dyrektywy „energetycznej” EPBD 2010/31/UE z 19 maja 2010 r., której celem jest przede wszystkim ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania budynków.

budownictwo energooszczędneDyrektywa troszczy się o istniejące w ziemi, ale ograniczone i zużywające się w błyskawicznym tempie zasoby kopalnianych paliw naturalnych (węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny). Spośród wielu nowych przepisów i wytycznych kluczową zmianą dla branży materiałów ściennych jest zaostrzenie obowiązujących wartości współczynnika przenikania ciepła U. Przedstawia je tabela 1.

Tabela 1. Maksymalne wartości współczynnika UC(max) w kolejnych latach wprowadzania zmian.
Budownictwo energooszczędne - ściany - zdjęcie 3
Wśród różnych materiałowych rozwiązań ściennych beton komórkowy idealnie wpisuje się w trendy związane z budownictwem energooszczędnym. Już teraz spełnia aktualne i przyszłe wymagania dotyczące izolacyjności termicznej ścian. Beton komórkowy ma strukturę złożoną z ogromnej ilości komórek, w których uwięzione jest powietrze, najlepszy izolator cieplny. Dla betonu komórkowego w tym względzie nie ma konkurencji. Spośród szerokiego asortymentu bloczków i płytek H+H warto skupić się na produkcie „najcieplejszym”, czyli bloczku H+H TERMO PP2-0,35. Ta odmiana betonu komórkowego H+H produkowana z gęstością 325 ± 25 kg/m³ osiąga doskonały współczynnik przewodzenia ciepła o wartości λ10,dry = 0,095 W/(m•K). Dzięki tak niskiemu współczynnikowi bloczki H+H TERMO są jednymi z nielicznych, z których można wykonywać spełniające zaostrzone wymogi ściany jednowarstwowe. Aby wykonać ścianę zgodnie z obowiązującymi przepisami, trzeba jedynie dobrać odpowiednią jej grubość. Dzięki parametrom cieplnym bloczka H+H TERMO nie trzeba rezygnować z korzyści związanych ze ścianą jednowarstwową - szybkiego wznoszenia ściany zewnętrznej o „gotowych” parametrach cieplnych czy braku kosztów związanych z zakupem i montażem izolacji termicznych. Dla inwestorów czy wykonawców, dla których krótki czas wykonania inwestycji jest kluczowym zagadnieniem, ściana jednowarstwowa jest rozwiązaniem optymalnym. Oczywiście dla zwolenników ściany warstwowej, ocieplonej z zewnątrz styropianem czy wełną mineralną, produkt H+H TERMO jest rozwiązaniem lepszym, cieplejszym od „zimniejszych” konkurencyjnych systemów. Zakładając, np. taką samą grubość ściany konstrukcyjnej i taką samą grubość izolacji cieplnej, ściana wykonana z bloczka H+H TERMO nie ma dla siebie konkurencji (tabela 2).

Tabela 2. Przykładowe rozwiązania ściany zewnętrznej z wykorzystaniem bloczka H+H TERMO PP2-0,35 oraz odpowiadające im wartości współczynnika U.
Budownictwo energooszczędne - ściany - zdjęcie 4    

bloczki z betonuW budownictwie energooszczędnym, oprócz parametrów technicznych ściany, bardzo istotna jest również jakość jej wykonania. Technologia ścian murowanych z bloczków z betonu komórkowego również w tym zakresie charakteryzuje się zaletami stawiającymi ją przed konkurencją. Przede wszystkim bloczki H+H wytwarzane są z najmniejszą tolerancją produkcji ± 1 mm. Tak doskonała jakość elementów ściennych pozwala stosować w murze zaprawy o grubości tylko 1÷2 mm. Cienkie spoiny to z kolei ograniczenie do minimum strat ciepła na tym elemencie. Bloczki z betonu komórkowego są produktami bardzo łatwymi w obróbce, przycinaniu, docinaniu. Praktycznie każdy docięty element można wykorzystać w kolejnej warstwie. Mur z betonu komórkowego staje się jednomateriałowym monolitem, w którym nie ma potrzeby uzupełniania ubytków, szczelin, uszkodzeń zimniejszym „wypełniaczem” w postaci zaprawy czy betonu. I na koniec element systemowy, który jest nieodzownym dopełnieniem ściany, zwłaszcza jednowarstwowej. Mamy tu na myśli prefabrykaty nadprożowe H+H. Są to belki nadprożowe wykonane ze zbrojonego, „ciepłego” betonu komórkowego. Belkami takimi można „przekrywać” otwory okienne i drzwiowe mające rozpiętość do 2,5 m i co najważniejsze, eliminują one możliwość powstania mostka cieplnego w tym newralgicznym miejscu muru.

beton komórkowy

Rozwój nowoczesnych technologii budowlanych zgodny jest z „energooszczędnymi” zmianami zachodzącymi w gospodarce. Odchodzą w zapomnienie technologie energochłonne, skomplikowane, słabe jakościowo. Natomiast doceniane są te systemy, które specjalizują się w konkretnych dziedzinach, które od lat pracują nad udoskonaleniem swoich parametrów. W tym kontekście beton komórkowy H+H mający doskonałe właściwości „cieplne” staje się niekwestionowanym liderem w kluczowych dla energooszczędności ścianach osłonowych.

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Robert Janiak

Źródło: H+H

Polecamy Ci również

Zobacz także