Budowa ścian z bloczków styropianowych

Dom z pustaków styropianowych
Ściany z pustaków styropianowych są ciepłe, a ich budowa przebiega szybko.

Domy powstające ze styropianowych kształtek wciąż budzą wiele wątpliwości. W rzeczywistości jednak ściany z tego materiału są trwałe i mają doskonałą izolacyjność termiczną. Dodatkowo przy odrobinie wiedzy fachowej – cześć prac można wykonać samodzielnie, oszczędzając na kosztach związanych z wynajęciem ekipy murarskiej.

Styropian plus beton, czyli ściana z pustaków styropianowych

Budowanie z pustaków styropianowych można porównać do układania klocków LEGO, ale trwałość tego materiału jest nieporównywalna do trwałości zabawki. O wznoszeniu ścian mówi się, że jest to tzw. system szalunku traconego. Praca polega na układaniu styropianowych elementów warstwami i następnie wypełnieniu ich wnętrza mieszanką betonową. W kształtkach układa się zbrojenie i następnie wlewa do środka beton klasy przynajmniej C12.

Dowiedz się też: Jakie zalety i wady mają domy z betonu komórkowego (gazobetonu)

Tak powstają ściany, których betonowa konstrukcja jest ocieplona od zewnątrz i od wewnątrz. Od strony zewnętrznej ściany można wykończyć tynkiem cienkowarstwowym lub zastosować dowolną okładzinę elewacyjną, np. siding, czy cegłę klinkierową. Wewnątrz – ściany mogą zostać pokryte tynkiem gipsowym, albo można je wykończyć płytami gipsowo – kartonowymi. Wszelkiego rodzaju instalacje prowadzi się w wewnętrznej warstwie styropianu.

Zobacz zdjęcia

Ściany z pustaków styropianowych

Układanie pustaków styropianowych można porównać do budowy ściany z klocków.

Przemysław Kochański
Układanie bloczków styropianowych

Bloczki styropianowe układa się warstwami, a ich wnętrze wypełnia betonem.

Przemysław Kochański
Pustaki styropianowe

Pustaki styropianowe są lekkie i łatwe w obróbce.

Przemysław Kochański
Narożnik ściany

Scalanie ściany ułatwiają specjalne zamki, wyprofilowane na krawędziach bloczków.

Przemysław Kochański
Zbrojenie ściany

Mur z pustaków styropianowych wymaga pionowego i poziomego zbrojenia.

Przemysław Kochański
Budowa domu z pustaków styropianowych

Ściany z pustaków styropianowych wyróżniają się wysoką energooszczędnością.

Przemysław Kochański

Praktyczne bloczki styropianowe

Praktycznie, bloczki styropianowe pozwalają na wzniesienie każdego rodzaju budynku. Rozpocząć należy jednak od adaptacji projektu do tej technologii. Adaptacji dokonuje projektant, który dostosowuje projekt do lokalnych warunków. Pustaki mają wprawdzie inne rozmiary, aniżeli standardowe elementy budowlane z ceramiki, ale bez trudu można je docinać do pożądanych wymiarów. Najlepiej jest robić to specjalna piłką lub rozgrzanym drutem.

Na pustakach znajduje się podziałka wyznaczająca linie cięcia co 5 cm, która zdecydowanie ułatwia pracę. W ustaleniu wysokości kondygnacji pomagają natomiast listwy uzupełniające. Każdy styropianowy element wyposażony jest w specjalne zamki, ułatwiające scalanie ściany. Kształtki nakłada się jedynie na siebie i lekko dociska.

Polecamy: Ściany z keramzytu - sposób na ciepły dom

Zbrojenie ścian z pustaków styropianowych

Jednak każda konstrukcja ze styropianu wymaga wykonania zbrojenia.Rodzaj i miejsce zbrojenia, jak w przypadku każdej innej budowy - określa projekt i musi być ono zgodne z dokumentacją techniczną. Domy wznoszone w tej technologii zbroi się pionowo i poziomo. Jako materiał można wykorzystać gotowe zgrzewane drabinki lub wykonać zbrojenie samodzielnie na placu budowy.

Tak, jak w każdej innej technologii budowlanej – zbroi się przede wszystkim nadproża i wieńce. Ponadto zbrojenie pionowe kładzie się w każdym narożniku, na połączeniach ścian zewnętrznych z wewnętrznymi oraz na slupach przy otworach okiennych i drzwiowych. Zbrojenie poziome znajduje zastosowanie między innymi pod otworami okiennymi.

Budowa techniką szalunku traconego

Rdzeń ściany z pustaków styropianowych przeważnie stanowi beton. Jeżeli budynek jest wyższy i ma kilka kondygnacji należy zastosować żelbetonowy wsad. Technika jest całkowicie pewna i bezpieczna. Przy jej zastosowaniu powstają nawet jedenastopiętrowe wieżowce. W ten sposób buduje się więc nie tylko domy jednorodzinne. Przy zastosowaniu pustaków ze styropianu powstają też baseny, szpitale, czy kościoły. U wybranych producentów można nabyć cały materiał, jaki potrzebny jest do wzniesienia domu techniką szalunku traconego. W jednym miejscu nabędziemy zatem płytę fundamentową, kształtki na ściany nośne i działowe, stropy oraz materiał do izolacji dachu.

Energooszczędność i koszty budowy

Wznosząc dom techniką szalunku traconego, czyli wykorzystując do budowy ścian pustaki styropianowe – na etapie budowy oszczędza się około 10 – 15%. Dla jednych jest to dużo, dla innych niewiele. Jednak czas na prawdziwe oszczędności przychodzi dopiero na etapie użytkowania budynku. Ściany wzniesione w tej technologii mają bowiem niski współczynnik przenikania ciepła, a metodę można wykorzystywać nawet w budownictwie pasywnym.

Ściany z pustaków styropianowych mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,10 W/(m²K). Jest to znacznie lepszy wynik od wymaganego przez przepisy obecne, a nawet te, które będą obowiązywać od 2021 r. (obecnie jest to 0,23 W/(m²K), a od 20121 r. będzie 0,20 W/(m²K).

Na ten wynik wpływają zarówno parametry styropianu, stosowanego do do produkcji pustaków, jak i ich grubość. Jeśli chodzi o wymiary pustaków, to można np. zdecydować się na 5 cm styropianu po wewnętrznej stronie ściany, 10 cm mieć na zewnątrz, a w środku 15 cm betonu. Częściej jednak wykorzystuje się system z grubszą warstwą zewnętrzną, tj. 15 centymetrową.

Alternatywą jest wykorzystanie bloczków produkowanych ze styropianem z dodatkiem grafitu. Ponieważ taki styropian ma lepsze parametry termoizolacyjne, jego warstwa może być cieńsza. Tego rodzaju kształtki są droższe, ale wykorzystane w czasie budowy – dają oszczędności w późniejszym etapie.

Dowiedz się: Jakie zalety ma ceramika poryzowana i co z niej budować

Fakty i mity o pustakach ze styropianu

Faktem jest, że budynek wykonany w omawianej technologii warto jak najszybciej otynkować lub wykończyć w inny sposób. Jednak nie chodzi tutaj o działanie na styropian opadów atmosferycznych. Znacznie większe szkody może wyrządzić słońce. Na skutek działania promieni słonecznych pustaki zaczną bowiem wietrzeć, a ich zewnętrzna powierzchnia pożółknie i będzie się kruszyć. Jeżeli miejscowo doszło do uszkodzenia styropianu – przed przystąpieniem do tynkowania należy go zeszlifować.

Trzeba też pamiętać, że na styropian degradująco działają masy bitumiczne zawierające rozpuszczalniki organiczne. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na miejsca łączeń pustaków z izolacją z papy klejonej takimi masami.

Bezpodstawne natomiast są obawy niektórych inwestorów, że pustaki ze styropianu są materiałem nietrwałym lub całkowicie nieodpowiednim do budowy domu. Nie trzeba także się obawiać tego, że na ścianach wzniesionych w tej technologii – nie będzie można zawiesić cięższych półek, czy szafek. Problem ten rozwiązują całkowicie kołki rozporowe o odpowiedniej długości i średnicy.

Oceń artykuł
3,94 / 18 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także