Budowa domu – z rozwagą od fundamentu po dach

Budowa domu – z rozwagą od fundamentu po dach

Fundamenty i stropy to podstawa trwałej i bezpiecznej konstrukcji budynku. Fundamenty zapewniają przenoszenie ciężaru domu, a stropy usztywniają konstrukcję i umożliwiają podział na kondygnacje. Są to te elementy domu, przy budowie których naprawdę nie opłacają się oszczędności – trzeba wybierać tylko materiały wysokiej jakości i sprawdzone rozwiązania. Ważnym elementem dla bezpieczeństwa, a także energooszczędności domu, jest dach. Dlatego nie zapominajmy również o starannym wykonaniu i ociepleniu tej przegrody. Inwestycja w ocieplenie dachu zwróci się pod postacią niższych kosztów eksploatacji domu.

budowa domu

Budując dom, często największą wagę przywiązujemy do wykończenia, czy instalacji, przeznaczając na nie stosunkowo duże nakłady środków. Ale pamiętajmy, że zacząć musimy od podstaw, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie budynku – i to na nich powinniśmy skupić szczególną uwagę. Do tych najważniejszych elementów należą fundamenty, stropy i dach.

Budowa domu – z rozwagą od fundamentu po dach - zdjęcie 2

Jaki grunt, taki fundament

Pierwszy etap budowy to fundamenty. Muszą one być dostosowane do specyfiki gruntu. Zazwyczaj budynek wspiera się na ławach i ścianach fundamentowych. Jednak w niektórych przypadkach zamiast tych elementów stosuje się płyty fundamentowe. Jest to rozwiązanie polecane dla terenów, gdzie występują niespoiste gleby lub wysoki poziom wód gruntowych. Płyta fundamentowa zapewnia stabilność konstrukcji nawet podczas okresowego podnoszenia się wód gruntowych, a jednocześnie nie trzeba wykonywać kosztownej hydroizolacji ścian fundamentowych.

tradycyjne fundamentypłyta fundamentowa

Ciekawym i godnym rozważenia rozwiązaniem są też fundamenty grzewcze. Jest to system ogrzewanych płyt fundamentowych Legalett. Taka płyta fundamentowa zawiera specjalną instalację grzewczą, w której nośnikiem ciepła może być woda lub powietrze. Dzięki temu skutecznie izoluje ogrzewane wnętrza od gruntu, dostarczając jednocześnie ciepło do pomieszczeń (podobnie jak tradycyjne ogrzewanie podłogowe). Taka płyta chroni również konstrukcję domu przed wodą gruntową.
Jeśli dom ma być zbudowany na skarpie najbardziej bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem jest wykonanie schodkowych ław fundamentowych, dostosowanych odpowiednio do nachylenia terenu.
Natomiast w przypadku, kiedy grunt nośny znajduje się w głębszych partiach, należy zastosować betonowe pale, albo stalowe lub betonowe kręgi, na których będą się opierać fundamenty.

Stropy prefabrykowane – szybsza budowa

Bezpieczeństwo to kluczowa sprawa przy wykonywaniu stropów. Wybór rodzaju stropu zależy m.in. od jego rozpiętości (ten element wpływa na jego wytrzymałość i sztywność) oraz  liczby i rozmieszczenia jego podpór (ścian, podciągów, słupów).
Obecnie przebieg prac nad wykonywaniem stropów znacznie przyspieszają elementy prefabrykowane, pozwalające w stosunkowo krótkim czasie stworzyć konstrukcję o odpowiednich parametrach. W domach jednorodzinnych najbardziej popularne są stropy żelbetowe. Należą do nich stropy gęstożebrowe, tworzone z gotowych belek i pustaków stropowych. Tego typu stropy są stosunkowo lekkie, a ponadto zwykle nie wymagają deskowania ani zbrojenia (z wyjątkiem stropu Ackermana), dzięki czemu czas ich montażu jest krótszy. Stropy gęstożebrowe mogą być wykonywane na w domach o dość dużej powierzchni.

prefabrykowane płyty stropowe

W budownictwie jednorodzinnym rośnie także popularność stropów prefabrykowanych z płyt, dostarczanych na budowę w postaci od razu gotowej do montażu. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko popełnienie błędów wykonawczych, które mogłyby osłabić strop. Strop z płyt prefabrykowanych to bardzo dobre rozwiązanie dla inwestorów, którym zależy na ograniczeniu czasu prac na budowie do minimum. Strop z płyt prefabrykowanych może powstać w ciągu jednego dnia, montaż jest precyzyjny, nie wymaga stosowania podpór montażowych, a ponadto konstrukcja może być obciążana od razu po zamontowaniu. Umożliwia to murowanie ścian kolejnej kondygnacji bezpośrednio po wykonaniu stropu. Strop z płyt prefabrykowanych zapewnia więc dużą oszczędność czasu.

Ciepły dach dziś – oszczędności na lata

To, czy dach (albo jakakolwiek inna przegroda) będzie „ciepła” określa jej współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem U. Maksymalne wartości tego współczynnika są określone w Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Uzyskanie odpowiedniego współczynnika zależy od zastosowanych materiałów budowlanych i ociepleniowych. Do końca 2013 r. dla dachu maksymalny współczynnik U wynosił 0,25 W/(m²K), jednak już wtedy było możliwe i zalecanie osiągnięcie lepszych parametrów – na poziomie 0,2 W/(m²K). Do niedawna było to rozwiązanie stosowane w domach energooszczędnych, jednak od stycznia 2014 r. zaczęło obowiązywać dla całego budownictwa. W przypadku nowo budowanych obiektów, współczynnik U dla dachu nie może już przekraczać właśnie 0,2 W/(m²K). Co więcej, w kolejnych latach te normy będą zaostrzane – od 2017 r. dla dachu będzie obowiązywać maksymalna wartość U wynosząca 0,18 W/(m²K), a od 2021 r. – 0,15 W/(m²K). Inwestorów obowiązują przepisy z okresu, kiedy zostało wydane pozwolenie na budowę, jednak budując już teraz zgodnie z bardziej restrykcyjnymi normami, uzyskamy bardziej energooszczędny dom.

konstrukcja dachu

wełna mineralnaRozważnie wybieraj materiały izolacyjne na ciepły dach

Jako materiał ociepleniowy dachów stromych stosuje się przede wszystkim płyty lub maty z wełny mineralnej o dużej sprężystości i małym ciężarze objętościowym. Można również zastosować płyty ze sprężystego styropianu lub specjalne sztywne płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Jednak dostępne są również materiały o ponadstandardowych parametrach. Należą do nich materiały przeznaczone do wykonania izolacji nakrokwiowej, która minimalizuje powstawanie mostków termicznych i nie zmniejsza kubatury poddasza. Są też specjalne płyty przeznaczone do układania od wewnątrz (do spodniej części krokwi, pomiędzy którymi umieszczono inny izolator).
Grubość standardowego ocieplenia zapewniająca przepisowy współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 20 cm. Jeśli zastosujemy ocieplenie dachu o grubości 30 cm, to przy materiale o dobrych właściwościach termoizolacyjnych współczynnik U może spaść nawet do 0,14 W/(m²K). Jednak dostępne są również materiały, które zapewniają doskonałą izolację cieplną już przy zastosowaniu niewielkiej grubości ocieplenia – w przypadku płyt z pianki poliuretanowej PIR już 16 cm ocieplenia zapewnia współczynnik przenikania ciepła odpowiedni dla domów energooszczędnych i pasywnych. Te różnice biorą się z właściwości materiałów, a konkretnie ich współczynnika przewodzenia ciepła λ (lambda) – im λ niższa, tym materiał ma lepsze właściwości termoizolacyjne.

Trzeba jednak pamiętać, że na uzyskanie niskiego współczynnika U dachu wpływa też dokładność montażu ocieplenia – rozważnym działaniem jest więc również wybór dobrych fachowców. 

ocieplenie dachu wełną mineralną

Ciepły dach, czyli odpowiedni układ warstw

Ocieplony dach jest wielowarstwową konstrukcją, zbudowaną z pokrycia właściwego, izolacji wiatrochronnej, izolacji termicznej oraz izolacji paroszczelnej. Warstwy składające się na ciepły dach powinny być tak skonstruowane, aby umożliwiały odprowadzenie wody z termoizolacji. Jest to bardzo ważne, bo wilgoć w izolacji termicznej obniżają jej parametry termoizolacyjne. Wilgoć tę odprowadzamy dzięki zastosowaniu szczeliny wentylacyjnej pomiędzy wiatro- i termoizolacją lub też zastosowaniu folii paroprzepuszczalnej układanej bezpośrednio na termoizolacji. Folie dachowe (folie wstępnego krycia, w skrócie FWK) chronią przed infiltracją wody opadowej i umożliwiają odparowanie wilgoci z termoizolacji na zewnątrz. Folie paroszczelne chronią izolację termiczną przed wnikaniem w nią pary wodnej powstającej podczas eksploatacji domu. Produkowane są jako jedno- lub kilkuwarstwowe. Szczególną cechę mają folie wzmacniane włókniną, bowiem wchłaniają wilgoć, a następnie odparowują ją przy wyższej temperaturze powietrza. Powinno się stosować folie zbrojone, które pomiędzy warstwami tworzywa mają zatopioną siatkę z mocnego polipropylenu. Są one odporne na rozerwanie oraz inne uszkodzenia mechaniczne.

Dowiedz się więcej:
www.budujrozwazniezpsb.pl
www.grupapsb.com.pl

Budowa domu – z rozwagą od fundamentu po dach - zdjęcie 9

Partnerzy Kampanii

Budowa domu – z rozwagą od fundamentu po dach - zdjęcie 10
Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: PSB

Polecamy Ci również

Zobacz także