Budowa domu – oszczędne rozwiązania

Oszczędności podczas budowy domu mogą odbić się na jakości i w rezultacie spowodować znacznie większe straty. Ale oszczędności są możliwe – można je osiągnąć eliminując mostki termiczne i tworząc bardziej energooszczędny dom, a także – wykorzystując przy budowie ekonomiczne rozwiązania systemowe.*

Budowa domu powinna przebiegać sprawnie i zgodnie ze sztuką budowlaną. Niestety o błędy wykonawcze, chociażby w postaci mostków cieplnych, nie trudno. Aby przyspieszyć budowę i zadbać o jej prawidłowy przebieg warto skorzystać m.in. z rozwiązań systemowych. Ale jak zapobiec występowaniu mostków termicznych?
Mostki termiczne, czyli miejsca przez które ciepło z wnętrza domu ucieka na zewnątrz, niejednokrotnie przyczyniają się do znacznego zwiększenia kosztów ogrzewania budynku i odczucia dyskomfortu cieplnego. Na występowanie mostków cieplnych szczególnie narażone są ściany jednowarstwowe, gdyż ewentualnych niedociągnięć w czasie murowania nie da się zamaskować warstwą termoizolacji. Nie oznacza to jednak, że ściany dwu- i trójwarstwowe są wolne od błędów skutkujących powstawaniem miejsc ucieczki ciepła z domu.

Ściany jednowarstwowe bez mostków termicznych

Jedno z newralgicznych miejsc w takiej przegrodzie, gdzie najczęściej pojawiają się mostki termiczne to nadproże. Aby nie stało się słabym miejscem w ścianie najlepiej do jego wykonania użyć specjalnych prefabrykowanych belek nadprożowych o izolacyjności termicznej zbliżonej do materiału ściennego. W nadproże składające się np. z dwóch belek, można też wstawić warstwę izolacji termicznej, która ograniczy straty ciepła przez ten element konstrukcyjny. Również wieniec w ścianie jednowarstwowej powinien mieć współczynnik U jak najbardziej zbliżony do ściany. Aby osiągnąć taki efekt, konieczne będzie jego ocieplenie od zewnątrz co najmniej 10-centymetrową warstwą styropianu lub wełny mineralnej. Częstym błędem skutkującym powstawaniem mostków termicznych w ścianie jest także niewłaściwy montaż okien. W ścianie jednowarstwowej powinno być ono osadzone mniej więcej w połowie grubości muru.
Duże ryzyko występowania mostów cieplnych pojawia się podczas murowania ścian na grubą spoinę. Aby uniknąć ucieczki ciepła w miejscach łączenia elementów ściennych, zaleca się stosowanie zapraw cienkowarstwowych. Można ich używać jedynie w przypadku materiałów o stosunkowo gładkich, szlifowanych powierzchniach – np. szlifowanych pustaków poryzowanych, silikatów, czy betonu komórkowego.

Mostki termiczne w ścianach dwu- i trójwarstwowych – jak im zapobiec?

W ścianach dwuwarstwowych mostki cieplne pojawiają się często na styku ściany zewnętrznej z fundamentową. Dzieje się tak, gdy izolacja termiczna sięga do cokołu, a ściany fundamentowe pozostają nieocieplone. Aby zapobiec ucieczce ciepła w tym miejscu należy poprowadzić izolację termiczną co najmniej metr w głąb gruntu. W przypadku ścian dwuwarstwowych dużej uwagi wymaga także wykonanie żelbetowego nadproża. Aby w tym miejscu nie pojawiły się mostki termiczne ocieplenie ściany przedłuża się o 2-3 cm, tak aby nachodziło częściowo na ościeżnicę, tworząc węgarek. Ucieczce ciepła wokół okna zapobiec można mocując je w taki sposób, by było zlicowane z płaszczyzną muru, a ocieplenie ściany tworzyło węgarek. W przypadku ściany trójwarstwowej okna trzeba umieścić w płaszczyźnie ocieplenia. Należy też wykonać dwa nadproża – jedno w warstwie nośnej i drugie w warstwie elewacyjnej – pamiętając o zachowaniu ciągłości materiału termoizolacyjnego. Aby mostki termiczne nie pojawiły się przy wieńcu opiera się go na wewnętrznej warstwie nośnej i osłania termoizolacją oraz warstwą elewacyjną.

Balkon bez mostków termicznych

Jednym z najistotniejszych mostków cieplnych z punktu widzenia energooszczędności budynku jest ten, który powstaje na styku nieocieplanej żelbetowej płyty balkonowej z konstrukcją budynku. Odpowiednia izolacja zimnej płyty żelbetowej jest więc niezbędna. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą nam zapobiec ucieczce ciepła przez ten element jest zastosowanie specjalnych termoizolacyjnych łączników balkonowych. Takie łączniki umieszcza się na połączeniu stropu z płytą balkonową, a zastosowana w nich przekładka z wełny mineralnej, styropianu czy neoporu skutecznie rozdziela termiczne połączenie balkonu żelbetowego ze stropem i blokuje ucieczkę ciepła na zewnątrz. Innym rozwiązaniem eliminującym mostki termiczne jest odpowiednie ocieplenie płyty balkonowej. Powinno ono otulać ją z każdej strony – również od spodu i po bokach.

Prosta i sprawna budowa z rozwiązaniami systemowymi

Rozwiązania systemowe to specjalnie opracowanie kompletne zestawy materiałów potrzebnych do wykonania danego elementu, czy przegrody domu. Decydując się na takie rozwiązania możemy być pewni, że wszystkie elementy są do siebie dopasowane, zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Ze względu na swoje zalety, rozwiązania systemowe zdobywają rynek budowlany, a niedługo – staną się standardem w nowoczesnym budownictwie. Warto z nich skorzystać już dziś.
Do zalet rozwiązań systemowych należy fakt, że wszystkie jego składowe, konieczne do wykonania danego elementu budynku, pochodzą od jednego producenta. Daje to pewność, że będą do siebie pasować i odpowiednio współpracować, co przekłada się na jakość i trwałość całości.
Nie trzeba również zajmować się kompletowaniem wszystkich niezbędnych składników – są one dostarczone w pakiecie. Takie rozwiązania przyspieszają i zakupy, i same prace budowlane, ponieważ ich producenci dbają o to, aby ich montaż był jak najbardziej optymalny i wygodny.

Rozwiązania systemowe, czyli niższe koszty budowy

Rozwiązania systemowe są też bardziej korzystne pod względem finansowym. Często okazuje się, że ceny kompletnych rozwiązań są niższe, niż gdybyśmy mieli kupować każdy produkt osobno. Ponadto zastosowanie rozwiązań systemowych skraca czas montażu, a więc można zaoszczędzić na kosztach wykonawstwa, którego stawki są obliczane na podstawie roboczogodzin.

Systemowa budowa domu

Do elementów, w przypadku których zastosowanie rozwiązań systemowych jest wręcz niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania, należą systemy ociepleniowe. Tworzą je m.in. materiały izolacyjne (wełna, styropian), łączniki do termoizolacji, zaprawy, preparaty gruntujące i tynki. Zawierają więc wszystkie elementy konieczne do całościowego ocieplenia i wykończenia elewacji. Ponadto w przypadku ociepleń niezwykle ważna jest interakcja zachodząca między elementami systemu, dlatego muszą one pochodzić o jednego producenta.
Rozwiązania systemowe są także oferowane np. przez producentów materiałów ściennych. Tutaj w pakiecie otrzymujemy bloczki, czy pustaki, odpowiednie zaprawy, dopasowane do danego materiału, a także materiały uzupełniające, np. pustaki, albo bloczki połówkowe, czy prefabrykowane nadproża - te gotowe elementy znacząco ułatwiają i skracają prace budowlane.
Popularnym rozwiązaniem są także kominy systemowe, czy systemy dachowe, w skład których wchodzi materiał pokryciowy, ale też elementy montażowe i wykończeniowe.
Z rozwiązań systemowych warto też korzystać decydując się na ciepły montaż okien – zawierają one wszystkie potrzebne do tego produkty.
Rozwiązania systemowe przydadzą się też na etapie wykończenia domu – duży ich wybór zapewniają m.in. producenci chemii budowlanej – dzięki odpowiednio skomponowanym grupom produktowym możemy bez błędów i strat czasu wykonać wszelkie prace izolacyjne, wykończyć taras czy balkon, a także ściany i posadzki wewnątrz domu.

Dowiedz się więcej:
www.budujrozwazniezpsb.pl
www.grupapsb.com.pl

Partnerzy Kampanii

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: PSB

Zdjęcia: Ytong, Termoorganika, Fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także