Budowa domu na działce rolnej – co z kredytem hipotecznym?

0
Działka pod budowę
Ustawa dotycząca obrotu ziemią rolną zmieniła m.in. możliwość kredytowania budowy domu na działkach rolnych.

Ustawa dotycząca obrotu gruntami rolnymi skomplikowała przyznawanie kredytów hipotecznych na domy budowane na działkach rolnych. Wprowadzono jednak nowelizację, częściowo ułatwiającą sytuację.

Wprowadzona w kwietniu 2016 r. ustawa dotycząca sprzedaży gruntów rolnych dość niespodziewanie, ale znacząco, wpłynęła także na możliwość kredytowania budowy domów na gruntach rolnych. Zgodnie z nową ustawą, kwota kredytu hipotecznego nie mogła przekroczyć wartości ziemi rolnej (w przeszłości było możliwe uwzględnienie wartości, którą działka zyska w wyniku budowy domu). Jeśli więc inwestor nie miał dodatkowego zabezpieczenia (np. innej nieruchomości), mógł uzyskać kredyt tylko w wysokości wartości działki. Sytuacja zmieniła się nieco we wrześniu 2016 r., kiedy wprowadzono nowelizację ustawy – na jej podstawie wzrosły możliwości udzielania kredytu hipotecznego na budowę domu na działce rolnej. Nadal jednak trzeba spełnić pewne warunki. Podpowiadamy, jakie działki najlepiej wybrać, by ograniczyć formalności związane z kredytowaniem.

Dowiedz się też: Co trzeba sprawdzić przed zakupem działki

Grunty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego

Najmniej problemów w staraniu się o kredyt na budowę domu, powinny przysporzyć działki rolne, położone na terenach objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli w MPZP jest to teren przeznaczony do zabudowy, wówczas nie powinno być problemu z uzyskaniem kredytu na budowę. 
Może się jednak zdarzyć, że instytucja finansowa poprosi także o wypis z ewidencji gruntów i budynków, prowadzonej przez starostwo. W sytuacji, gdy w tym dokumencie działka jest oznaczona jako zabudowana lub zurbanizowana, możemy liczyć na sprawny proces kredytowania. Natomiast może się zdarzyć, że w ewidencji nie będzie stosownego oznaczenia, wówczas bank będzie oczekiwał zaktualizowania przez nas danych. To z kolei można zrobić na podstawie postanowień MPZP – wyjaśnia Adam Buczel, ekspert ZFDF, Home Broker.

Działki rolne bez miejscowego plany zagospodarowania

Trzeba jednak liczyć się z tym, że miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego opracowano dla… ok. 28% powierzchni kraju, zatem dla większości obszarów ich brakuje. W takim przypadku ważny jest inny rodzaj dokumentu, niezbędnego do rozpoczęcia budowy. Jest to decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Ratuje jednak tylko inwestorów, którzy otrzymali ją przed 30.04.2016 r., a więc wejściem ustawy w życie.
Jeżeli inwestorzy już przed dniem 30 kwietnia dysponowali ostatecznymi decyzjami, które w swojej treści przewidywały możliwość zabudowy lub określały przeznaczenie działki inne niż rolne, to taki grunt traktowany jest na takich samych zasadach jak typowa działka budowlana z uchwalonym MPZP. Zatem banki nie powinny ograniczać możliwości sfinansowania zakupu takiego terenu i jego zabudowy – wyjaśnia Adam Buczel, ekspert ZFDF, Home Broker. – Inaczej wygląda sytuacja w przypadku działek, dla których decyzja stała się ostateczna po dniu 30 kwietnia. Ubieganie się o kredyt w celu sfinansowania inwestycji na takich gruntach może być problematyczne.

Polecamy też: Działka budowlana a projekt domu - na co zwrócić uwagę

Ważna wielkość działki

Trzeba zaznaczyć, że ważnym elementem jest także wielkość działki. Ustawa o obrocie ziemią nie przewiduje ograniczeń dla terenów o powierzchni poniżej 0,3 ha, dlatego kredytowanie budowy na takich działkach nie powinno być problemem.

Problematyczne rodzaje gruntów

Zanim zaczniemy na dobre planować budowę na danej działce, sprawdźmy, jakie mamy możliwości uzyskania na nią kredytu w banku – wiele bowiem zależy też od samej instytucji finansowej.
W niektórych bankach, jeżeli grunt ma charakter mieszany, kredyt zostanie udzielony jedynie w wysokości 70% wartości części mieszkaniowej działki.
Banki mają różne podejście także do finansowania nabycia tzw. działek siedliskowych, czyli gruntów pod budynkami, wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego. Niektóre instytucje finansowe dopuszczają bowiem możliwość sfinansowania nabycia takich terenów pod warunkiem, że w ramach zabudowy siedliskowej dominować będzie funkcja mieszkaniowa, albo działka nie jest większa niż 1 ha.

Pamiętajmy też, że bank zawsze ocenia bank ocenia zdolność kredytową wnioskodawcy i podejmuje decyzję co do udzielenia zobowiązania. Bierze także pod uwagę stan prawny nieruchomości. Jeżeli w opinii banku działka nie jest możliwa do nabycia lub zabudowania, może on odmówić przyznania kredytu na ten cel.

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego

Polecamy Ci również

Zobacz także