Kiedy zbliża się pora zimowa budowy przestają pracować pełną parą. Jednak fakt, że prace nie posuwają się tak, jak w lecie nie oznacza, że na budowach nie dzieje się kompletnie nic. W czasie zimy można prowadzić roboty w środku budynku oraz, kiedy temperatura jest dodatnia i posiadamy odpowiednie materiały – także na zewnątrz.
Aktualny rynek materiałów budowlanych jest tak szeroki, że można na nim znaleźć również tzw. budowlankę zimową. Są to mieszanki wzbogacone odpowiednimi preparatami chemicznymi, które umożliwiają stosowanie materiałów w niższych temperaturach. Decydując się na użycie takich materiałów trzeba jednak ściśle przestrzegać zaleceń producenckich i stosować je zgodnie z nimi.
Rozsądny harmonogram prac budowlanych
Rozpoczęcie każdej budowy powinno być poprzedzone sporządzeniem harmonogramu robót. Przedstawienie harmonogramu przebiegu budowy, jest wymagane przez banki, które udzielają kredytów budowlanych, ale zarys planowanych prac warto posiadać też w sytuacjach, kiedy inwestycję prowadzimy z własnych środków finansowych. Dobry harmonogram to taki, który uwzględnia realnie możliwości wykonawców, ale także jest dostosowany do zmiennych sezonowo warunków atmosferycznych.
Budowa domu w okresie od wiosny do jesieni jest raczej mało realna. Dlatego też każdy harmonogram powinien uwzględniać trudne warunki zimowe. Największym wrogiem dla postępowania prac w zimie są ujemne temperatury oraz uciążliwe opady atmosferyczne. Dzięki nowoczesnym technologiom, w jakich w ostatnim czasie wytwarza się materiały budowlane – możliwe jest wykonywanie niektórych prac także i w zimie. Wszystkie czynności muszą jednak przebiegać ściśle według zaleceń producentów. Z tych też powodów budowę lepiej jest prowadzić w taki sposób, aby na zimę pozostało jak najmniej prac zewnętrznych.
Przeczytaj: Jakie przerwy technologiczne są konieczne podczas budowy domu
Trzeba pamiętać, że tynkowanie, wylewanie posadzek itp. prace mokre powinno się prowadzić w temperaturze powyżej +5 stopni Celsjusza. W pogodne dni zimy, tzn. kiedy nie pada można kontynuować murowanie, ale tylko pod warunkiem stosowania specjalnych zimowych zapraw murarskich. Zaprawy te wiążą w temperaturze nawet – 10stopni Celsjusza. Wymagają one użycia znacznie mniejszej ilości wody, przez co łatwiej jest utrzymać je w odpowiedniej temperaturze.
Zimowe materiały budowlane to jednak nie wszystko. Inwestor decydujący się na prowadzenie prac budowlanych na zewnątrz podczas ujemnych temperatur – powinien także zapewnić odpowiednie warunki dla ekipy robotników, która te prace będzie wykonywać. Pracownicy powinni mieć zapewnione pomieszczenie, w którym będą mogli się ogrzać, wysuszyć odzież roboczą oraz zjeść posiłek. Działania te z całą pewnością przedłożą się na jakość i wydajność ich pracy.
Zima, a ocieplenie i tynkowanie elewacji
Prace związane z ocieplaniem budynku i wykończeniem jego elewacji można prowadzić w zimie, ale jedynie przy zastosowaniu zimowej chemii budowlanej i wykonując je etapami. Zaprawa do mocowania płyt styropianowych i wykonania warstwy zbrojącej w wersji zimowej umożliwia prace elewacyjne kiedy w czasie ich prowadzenia temperatura wynosi 0 stopni Celsjusza. Trzeba jednak przewidywać, że po upływie ośmiu godzin od zakończenia robót na dworze nie powinno być mniej niż -5 stopni Celsjusza.
Należy też zdawać sobie sprawę, że wiązanie kleju w temperaturze bliskiej zera jest bardzo powolne, co może utrudniać lub nawet całkowicie uniemożliwiać dalszy postęp pracy. Ponadto, trzeba wiedzieć, że pozostawienie na kilka miesięcy niczym nieosłoniętego styropianu na ścianie spowoduje zżółknięcie i skruszenie jego warstwy zewnętrznej. Zatem przed nałożeniem tynku trzeba będzie przeszlifować styropian papierem ściernym. Jeśli do ocieplenia zdecydowano się użyć wełny mineralnej – pozostawienie jej na zimę bez tynku jest całkowicie niemożliwe. Wełna, która nasiąknie wodą i wilgocią traci właściwości izolacyjne, czyli przestaje spełniać swoje funkcje.
Podpowiadamy: Co wybrać do ocieplenie domu - wełnę, czy styropian
Zimowe prace wewnątrz budynku
Jeśli przed zimą udało nam się doprowadzić budowę do stanu surowego zamkniętego – możemy być w pełni zadowoleni, ponieważ ujemne temperatury na zewnątrz nie przeszkadzają w prowadzeniu prac wewnętrznych w ogrzewanym budynku. Warunkiem jest jednak zapewnienie tego ogrzewania, chociażby w sposób prowizoryczny. Pamiętajmy, że prowizorka ta nie może w żadnym razie polegać na rozpalaniu w niewykończonym domu otwartego ognia. Do tego celu służą specjalne nagrzewnice lub piecyki węglowe z możliwością odprowadzenia spalin na zewnątrz.
Nie wolno też zapominać o sprawnie funkcjonującej wentylacji, która będzie odprowadzała wilgoć poza budynek. Przy zapewnieniu tych warunków we wnętrzu domu można murować ściany działowe, kłaść tynki, gładzie gipsowe oraz układać glazurę i terakotę. Tym bardziej nie ma przeciwwskazań do wykonywania prac instalatorskich, czy montażowych. Można z powodzeniem rozprowadzać kable elektryczne, montować sanitariaty, wykonywać sufity podwieszane, czy układać podłogi.

Zimowe materiały budowlane
Wszelkiego rodzaju zaprawy, których zamierzamy używać zimą powinny mieć zwiększoną zawartość cementu. Zaprawy te poprzez mniejszą zawartość w nich wody zachowują odpowiedni czas wiązania. Do użytku w czasie zimy nie nadają się całkowicie zaprawy wapienne, a cementowo – wapienne można stosować jedynie po dodaniu do nich środków przyspieszających wiązanie i twardnienie i tylko w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej -10º C.
Preparaty przyspieszające wiązanie i twardnienie zapraw rozszerzają w sposób znaczny możliwości prowadzenia prac w czasie zimy. Jednak pomimo ich dostępności zawsze należy przestrzegać zaleceń, jakie producenci umieszczają na etykietach swych wyrobów. Bez względu na porę roku - nie można też zapominać, że każdy materiał ma określony termin ważności. Używanie materiałów budowlanych przeterminowanych może w przyszłości skutkować poważnymi problemami z prawidłowym funkcjonowaniem budynku.
Sprawdź: Kiedy może Ci się przydać dokumentacja fotograficzna budowy
Zabezpieczenie budynku i placu budowy przed zimą
W przypadku, kiedy nie jesteśmy szczęściarzami, którzy przed zimą dokonują odbioru domu w stanie surowym zamkniętym – trzeba zabezpieczyć na czas trwania tej uciążliwej pory roku zarówno samą budowę, jak i materiały budowlane, których planuje się użyć w przyszłości. Do składowania materiałów powinno znaleźć się miejsce, w którym nie będą one narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.
Niektóre materiały wymagają ochrony zarówno przed ujemnymi temperaturami, jak i przed wilgocią. Aby je przechowywać – należy zatem dysponować zamkniętym i ogrzewanym pomieszczeniem. W niektórych sytuacjach może do powyższego służyć wnętrze budowanego domu, ale nie zawsze tak jest. Dlatego nieraz lepiej jest nie robić większych zakupów, a kupować potrzebny materiał partiami. Z całą pewnością przed nadejściem zimy należy zabezpieczyć poziome powierzchnie ścian, występujące przy otworach okiennych lub górnej krawędzi muru. Jeśli przed zimą zdążono wykonać jedynie same fundamenty – trzeba je także zabezpieczyć.
Ochronić przed przemarzaniem warto także grunt w okolicy fundamentów. Należy też zadbać o to, aby woda z topniejącego po zimie śniegu mogła swobodnie odpłynąć od rozpoczętej budowy. Jeśli teren wokół domu nie zostanie odpowiednio ukształtowany i woda nie znajdzie ujścia – może dojść do zawilgocenia ścian fundamentowych i ścian piwnic zanim jeszcze wprowadzimy się do nowego domu.
Osoby, które wykonały w budynku instalację wodną, a nie ogrzewają w zimie budynku – nie mogą zapominać o konieczności zabezpieczenia ujęcia wody. Wodę należy całkowicie usunąć z instalacji i zamknąć jej dopływ. W powyższy sposób unikniemy uszkodzenia rur instalacyjnych i zapobiegniemy kłopotliwym awariom.
Dowiedz się więcej o: Zabezpieczeniu budowy na zimę
MrozowskiK
Z własnego doświadczenia wiem, że dobrze jest zrobić badanie gruntu. Lepiej zrobić badania i nie martwić się potem ewentualnymi problemami z domem. Korzystaliśmy z lokalnego zakładu geologicznego: kadlubowski.waw.pl Usługa była wykonana szybko i fachowo, firma ma w końcu prawie 20-letni staż
max1
Według mnie lepiej poczekać do wiosny i zaoszczędzić dzięki temu trochę pieniędzy niż kupować droższe materiały odporne na mróz.
PawełNM
Sam też zastanawiałem się nad budową domu zimą, ale jednak trochę się obawiam, czy nie będzie to miało przykrych konsekwencji. Przy czym jeszcze nie do końca zdecydowałem, na jaki projekt postawię. Dlatego też chciałem Was podpytać, jak podoba się Wam Dom z Widokiem http://www.mgprojekt.com.pl/dom-z-widokiem-6 ? Mnie totalnie urzekła jego strona wizualna, nowoczesna a jednocześnie funkcjonalność budynku.
klaraskar
Jeżeli chodzi o wszelkie doradztwo budowlane, nawet o tak drobne pytania, to kierujemy je z mężem do Pana Joachima Wróbla z Madomu. Wiem, że z takim czymś się nie idzie do specjalisty, ale jesteśmy zieloni w budowlance i wolimy być pewni. Pan Joachim zajmuje się
doradztwem budowlanym kupę lat, więc wie, co i jak - madomjw.pl/doradztwo/
Krakus29
Co za bzdury - termoizolacji nie można wykonywać w zimie, a te wszystkie materiały przystosowane do warunków zimowych to tani chwyt producentów którzy chcą wypchnąć swój towar w słabszym okresie. Każdy uczciwy producent odradzi takie rozwiązanie. Żeby poszczególne elementy systemu dobrze się wiązały a izolacja była skuteczny prace należy wykonywać w zakresie temp. 5-25, w okresie bezdeszczowym i co najważniejsze z użyciem materiałów o sprawdzonej jakości, z certyfikatami oraz rekomendacją Instytutu Techniki Budowlanej
crazypapa5
Heh, też ostatnio miałem takie problemy, bo zdecydowałem się wybudować z żoną mały domek. Okazało się, że oboje nic nie wiemy na temat budowy i byliśmy w kropce... Nie minął miesiąc, a dzięki pomocy przyjaciół budowlańców i artykułów z m-kwadrat.pl, wiem baaardzo dużo o budownictwie no i buduje mój mały domek!
krystof
Murowanie czegokolwiek w zimie to zawsze ryzyko. Najlepiej mieć już przed zimą stan surowy zamknięty i wtedy można suszyć ściany i powoli bawić się w wykończeniówkę. Zaprawą murarską to bym nie działał przy mrozie - nawet po dodaniu jakichś specyfików, które opóźniają zamarzanie. Słyszałem jednak o przypadku, kiedy to znajomy miał przed zimą tylko płytę fundamentową, a ściany zaczął murować w okolicach końca lutego Oczywiście były wtedy przymrozki, ale murował się z tzw. suchej zaprawy (Porotherm Dryfix), gdzie nie używa się wody. Jedyny kłopot to pierwsza warstwa, ale to akurat było robione przy jakimś mega skoku temperatury. Poza tym zima jest bezsensowną porą na murowanie, bo dni są bardzo krótkie... Jak ktoś pracuje to sobie już po 16 nie pobuduje
karokier
U mnie w połowie listopada rozpoczęliśmy murowanie ścian działowych. Temperatura spadała do ok. zera stopni, dni krótkie, także warunki ciężkie. Ale koniecznie chcieliśmy skończyć całą murarkę przed zimą, żeby już od razu na początku marca wejść z innymi tematami. System murowania działówek to Porotherm Dryfix, czyli zaprawa w piance z tuby. Bez wody, można murować nawet przy przymrozkach. Ściana nie wymaga suszenia i dochodzenia do docelowego "U". Z perspektywy czasu nie mogę powiedzieć żeby taka technologia i taka pora roku spowodowała jakiekolwiek negatywne skutki...
Kazik45
U mnie zimną poszło ogrzewanie ścian przy elewacji
Zami
Zajrzyj sobie na budogram.pl i poczytaj artykuły. Na pewno znajdziesz informacje co można robić na budowie zimą itd. My właśnie się budujemy i gdyby nie artykuły i pomoc znajomego który ma jako taką wiedzę na temat budowy pewnie już dawno bym odpuściła i kupiła mieszkanie.
budek11
Można prowadzić cały rok. My budowaliśmy się rok temu oraz dach kładliśmy w grudniu. Temperatura była niska aczkolwiek było sucho tak wiec nie widzielismy przekładania montażu dachu na inna porę roku. Nie chcieliśmy czekać oraz chcielismy się bardzo szybko wprowadzić. Tak więc dla nas każda wolna chwila była na wagę złota.
Jeśli chodzi o izolacje polecam papę bitumiczną
https://dachprofil.com.pl/oferta/papa-b ... na-bauder/
Która często znajduje zastosowanie przy stropodachach.