Budowa domu bez pozwolenia – kolejny etap

Możliwość budowy domu bez pozwolenia to marzenie wielu inwestorów. Jego spełnienie jest coraz bliżej – 15 stycznia Sejm przyjął nowelizację Prawa Budowlanego, a 19 stycznia - przekazał do Senatu.

Wprawdzie prace nad ustawą jeszcze nie są zakończone, ale wszystko wskazuje na to, że zmierzają do szczęśliwego zakończenia. Nowelizacja Prawa Budowlanego – wraz z poprawkami wniesionymi przez sejmową Komisję Infrastruktury – została właśnie przyjęta przez Sejm. Teraz ustawa w nowej postaci musi zostać zatwierdzona przez Senat oraz Prezydenta. Niestety nie można określić kiedy ustawa wejdzie w życie, ale w sprzyjających okolicznościach może to nastąpić już przed wakacjami.
Teoretycznie Senat ma 30 dni na przyjęcie ustawy, a następnie Prezydent 21 dni na jej podpisanie. Następnie ustawa musi być opublikowana w Dzienniku Ustaw - i trzy miesiące od tej daty zacznie obowiązywać. Niestety może zdarzyć się i tak, że Senat zgłosi swoje poprawki i ustawa będzie musiała wrócić do Sejmu, co cały proces wydłuży. Możliwe, choć w tym przypadku wydaje się mało prawdopodobne, jest też odrzucenie ustawy przez Senat lub Prezydenta.

Najbardziej oczekiwaną zmianę zawiera artykuł 29, zgodnie z którym pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Bez pozwolenia będzie można także budować także m.in. (artykuł 29, ust. 1):

 • elementy małej architektury o powierzchni zabudowy do 35 m², takie jak: wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, w tym: garaże, altany, przydomowe ganki i oranżerie oraz wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej pod warunkiem, że ich liczba nie przekracza jeden na każde 500 m² powierzchni działki,
 • przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 m³ na dobę,
 • zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m³,
 • przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50 m²,
 • sieci elekroenergetyczne obejmujące napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, telekomunikacyjne, a także instalacje wewnątrz budynku (z wyjątkiem gazowych)

Zmiany dotyczą także prac remontowych – pozwolenie na budowę nie będzie wymagane w przypadku m.in. (artykuł 29, ust. 2, pkt 1 i 4):

 • przebudowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi to do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków,
 • remontu i przebudowy urządzeń budowlanych,
 • dociepleniu budynków do wysokości 25 m.

Oczywiście nie oznacza to, że nie będą wymagane żadne formalności. Wymienione wyżej prace będą wymagały zgłoszenia robót budowlanych (wraz z odpowiednimi dokumentami – przede wszystkim projektem budowlanym), a właściwy organ będzie miał 30 dni na wniesienie sprzeciwu. Jeśli sprzeciw nie nastąpi – będzie można przystąpić do wykonywania prac (art. 30). Odpowiedni urząd może nas również wezwać do uzupełnienia dokumentacji – ma na to 14 dni.

O pozwolenie na budowę nadal będzie trzeba ubiegać się w przypadku budowy domu w granicy działki, a także prac budowlanych wykonywanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków (art. 29, ust. 4).

Inne ułatwienia dla inwestorów to m.in.

 • skrócenie czasu oczekiwania na tzw. „milczącą zgodę" na użytkowanie – z 21 do 14 dni,
 • zniesienie obowiązku dołączania do projektu budowlanego oświadczenia o dostawie mediów oraz dostępie do drogi publicznej,
 • zniesienie obowiązku zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia prac budowlanych.

Prawo Budowlane - zmiany (tekst ustawy przekazany do Senatu)

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Źródło: sejm.gov.pl

Zdjęcia: Fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także