Brama garażowa a fasada domu

0
Brama garażowa a fasada domu

Wymiary, rodzaj, dodatkowe funkcje – to najczęściej brane pod uwagę czynniki podczas wyboru bramy garażowej. Warto kierować się nie tylko jej użytecznością, ale także wyglądem. Jako jeden z głównych elementów domu brama powinna wizualnie komponować się z otoczeniem i podkreślać styl całej posesji.

brązowa brama garażowaKażdy dom budowany jest zgodnie
z wymaganiami i upodobaniami mieszkańców. Odpowiedni dobór pojedynczych elementów wyposażenia wpływa na całokształt budynku. Okna i drzwi mają szczególne znaczenie, ponieważ to one nadają domowi stylu. Podobnie jak brama garażowa. Dlatego tak ważne jest, aby współgrała ona z zastosowaną stolarką czy dachem.

Jaki styl, taki wzór

Klasyczne domy jednorodzinne lub efektowne wille wymagają bramy, która skomponuje się z ich elegancją i wytwornością. Idealnie sprawdzą się bramy garażowe o wąskich lub szerokich przetłoczeniach. Wąskie przetłoczenia poziome, dzięki delikatnemu wzorowi, nie będą kłócić się ze zdobieniami przy balustradach, nietypowymi kształtami okien czy niesymetrycznym dachem. - Brama garażowa z szerokimi przetłoczeniami to uniwersalne rozwiązanie, które nadaje budynkowi estetycznego wyglądu, a jednocześnie wkomponuje się także w różnego rodzaju elewacje, zarówno z gładkim tynkiem czy np. wzorem z cegieł. Dzięki temu całość wygląda spójnie i gustownie.
Bramy bez przetłoczeń znajdą zastosowanie w domach nowoczesnych, o prostej konstrukcji. Prosty, a jednocześnie elegancki wygląd bramy skomponuje się z symetrycznymi kształtami domu oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Tego typu brama garażowa będzie stanowiła mocny akcent domu, nadając mu charakteru i wyrazistości.

biała brama garażowa

brama garażowa pasująca do elewacji budynkuJaki gust, taki kolor

Różnorodność dostępnych w palecie kolorów daje dowolność w kreowaniu wyglądu bramy wkomponowanej w architekturę budynku i otoczenia. Dwa najbardziej popularne kolory, czyli biel
i brąz oraz okleiny Złoty Dąb i Orzech cieszą się niezmiennym zainteresowaniem i mogą być zastosowane niemal do każdej bramy garażowej. Jednak biorąc pod uwagę ofertę kolorów specjalnych, dających niemal nieograniczone możliwości lakierowania barwami
z palety RAL oraz mnogość dostępnych dekorów drewnopodobnych i oklein, wpisujących się
w najnowsze trendy architektury i designu warto pójść o krok dalej. W przypadku klasycznego budownictwa efektownie będzie wyglądał stonowany odcień brązu lub kolor imitujący drewno. Najlepiej dopasować barwę bramy garażowej do ram okien i drzwi. Dzięki temu całość będzie stanowiła kompletną oprawę domu, świadczącą o przemyślanej kompozycji. Ciemne kolory drewna zawsze prezentują się stylowo i elegancko, szczególnie kiedy ich tłem jest jasna, elewacja
w odcieniach beżu i brązu.
Nowoczesne budownictwo pozostawia nam więcej możliwości, a także pozwala na zastosowanie odważniejszych rozwiązań. Bazując na prostocie, a jednocześnie mocnych kontrastach możemy wybrać bramę w odważnym kolorze lub odcieniu sprzecznym z pozostałymi elementami budynku. - Należy jednak pamiętać, że do fasady bogatej w zdobienia lub o wyrazistej barwie dobrym rozwiązaniem będzie stonowana brama garażowa. Zbyt duża ilość kolorów oraz charakterystycznych elementów może w rażący sposób popsuć wygląd domu.
Brama garażowa pełni, obok okien i drzwi, funkcje wizytówki domu. Dlatego jej najważniejsze funkcje, takie jak: bezpieczeństwo, komfort sterowania  oraz wygoda użytkowania powinny współgrać z jej wyglądem. Elegancka brama, dopasowana do fasady i stolarki będzie ozdobą budynku, podkreślając jego styl oraz gust właścicieli.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: NICE

Polecamy Ci również

Zobacz także